Środa 12 czerwca
Janiny, Onufrego, Leona
RADOM aktualna pogoda

Budowa szpitala w Pionkach. Ruszył ostatni etap inwestycji

dm, powiatradomski.pl 2022-11-27 12:22:00

- To była bardzo trudna decyzja, a Pan starosta wykazał się dużą odwagą, że ją podjął. Czas pokazał, że była to świetna decyzja i trzymam kciuki za zwieńczenie tej inwestycji – mówił wicemarszałek Senatu RP, Stanisław Karczewski podczas wizytowania terenu budowy szpitala w Pionkach. Wraz z nim zaproszeni goście mogli naocznie przekonać się, że inwestycja rośnie w oczach.

W budowanym szpitalu pojawił się nie tylko wspomniany marszałek Karczewski, ale również minister, poseł Marek Suski, Starosta Radomski, Waldemar Trelka, jego zastępca Krzysztof Kozera, przedstawiciele Rady Powiatu Radomskiego, Rady Społecznej Szpitala oraz Miasta i Gminy Pionki.

– Budowa zbliża się ku końcowi. Cały zakres robót to blisko 80 milionów złotych. Ponad 60 procent to bezpośrednie wsparcie rządu. Drugi trzeci etap jest w trakcie realizacji. Mam nadzieję, że w przyszłym roku otwierać będziemy zakresy robót, które są w końcowej fazie. Zależy nam, żebyście patrzyli Państwo nam na ręce, bo każda złotówka przekazana do Powiatu Radomskiego jest wydana w sposób gospodarny i prawidłowy. Nie podpisywaliśmy żadnych aneksów, żadnych dodatkowych umów. Oczywiście były problemy, ale z wykonawcą udaje się rozwiązywać. Myślę, że wiarygodność jest kluczem. Nie tylko szpital, ale szereg innych drogowych, oświatowych, są realizowane poniżej kosztorysu. Mówię to z ogromną dumą, bo czasu są niełatwe. Mogę zapewnić, że opieka medyczna w naszym powiecie, zarówno ze strony szpitala w Iłży jak i Pionek, będzie zagwarantowana – mówił Waldemar Trelka, starosta radomski.

Bernarda Dudek, dyrektor szpitala w Pionkach oprowadziła dziennikarzy i zaproszonych gości po terenie budowy. Można było przekonać się, że prace idą zgodnie z harmonogramem.

– Budynek w którym się znajdujemy, docelowo będzie liczył około 3000 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, na co składają się cztery kondygnacje po około 750 metrów kwadratowych. Tu zlokalizowane będą oddział wewnętrzny, oddział rehabilitacji, oddział dzienny rehabilitacji, poradnie zabiegowe. Powiat zainwestował w nasz szpital 80 milionów złotych. Takich pieniędzy ta placówka jeszcze nie widziała i pewnie już nie zobaczy. Dlatego muszę powiedzieć, że jestem bardzo wdzięczna za to, że Państwo nam zaufali. Możemy zrealizować marzenia mieszkańców i pacjentów z Pionek. To oni prosili, aby ta lecznica była rozbudowana i mieli godziwe warunki do tego, aby mogli być hospitalizowani. Nasi pracownicy przez lata czekali na to, aby mogli normalnie pracować. Planujemy działania budowlane zakończyć do kwietnia, a do czerwca całą działalność przenieść tutaj z ulicy Harcerskiej. Kolejnym etapem będzie modernizacja pawilonu, gdzie do tej pory mieścił się oddział chirurgii – mówiła dyrektor Bernarda Dudek.

– Patrząc na efekt prac budowlanych już teraz można przypuszczać, że będzie to piękny i nowoczesny szpital, na miarę potrzeb mieszkańców i pacjentów. Gratuluję Panu Staroście, bo podjął się tego zadania w momencie, kiedy nie miał jeszcze pewności, że będzie miał tak duże wsparcie. To odważny człowiek – powiedział poseł Marek Suski.

Wicemarszałek Senatu jest lekarzem, zna problematykę i przyznał, że remont i przebudowa szpitala w Pionkach to odważna i trafna decyzja.

– Mieszkańcy Pionek zasłużyli na to, aby mieć takie same warunki do leczenia jak pacjenci w Warszawie, czy Radomiu. Niezwykle cieszy mnie ta inwestycja. Trzymam za Was kciuki – dodał Stanisław Karczewski.

Zbigniew Dziubasik, członek Zarządu Powiatu Radomskiego pochodzi z Pionek i przyznał, że to miasto ma teraz swój dobry czas.

– Możemy mówić o sukcesie, bo dzięki wsparciu Prawa i Sprawiedliwości. Pamiętamy o pierwszym etapie budowy, dziś realizowany jest drugi etap, a podpisana została już umowa na trzeci etap. Nie zapominajmy o oświacie, budowie dróg. Tego nie było nigdy. Po ponad 20 latach kiedy ten szpital wegetował, podjęto trudną decyzję, ale czas pokazał, że była słuszna. Siedzieliśmy na posiedzeniach zarządu i zastanawialiśmy się. Czas pokazał, że Waldemar Trelka wespół z radnymi naszego powiatu zdecydowali dobrze – przyznał radny Zbigniew Dziubasik.

Ruszył ostatni etap inwestycji

Przypomnijmy, że w połowie października w siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomiu podpisano umowę z wykonawcą ostatniego etapu prac o wartości ponad 13 milionów złotych zrealizuje radomska firma Arbud Investments.

Przedmiotem umowy jest rewitalizacja i modernizacja najstarszych obiektów szpitalnych, czyli budynków apteki i dawnej chirurgii. W tym ostatnim będą mieścić się m.in. biura dyrekcji oraz laboratorium i inne pomieszczenia administracyjne. Na ten cel samorząd Powiatu Radomskiego otrzymał 10,2 miliona złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Szacowana wartość inwestycji to blisko 13,5 miliona złotych. Same prace budowlane mają kosztować 12,2 miliona, zaś kolejne 1,2 miliona zostanie przeznaczone na zakupy niezbędnego wyposażenia obiektów.

Galeria zdjęć

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych