Rekordowa liczba kandydatów zgłosiła się do służby w 6MBOT, pokazując, że patriotyzm i chęć działania na rzecz Ojczyzny nie mają wakacji. Nowi ochotnicy to osoby w różnym wieku, z różnych środowisk – od uczniów i studentów po nauczycieli czy przedsiębiorców, a nawet prawników.
– To wyjątkowy moment w historii naszej brygady. 170 ochotników – to nie tylko liczba, to sygnał, że nasza formacja jest potrzebna i że budujemy coś trwałego, ważnego i potrzebnego – powiedział podpułkownik Arkadiusz Kawka, zastępca dowódcy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Pomagać innym
Wśród powołanych znaleźli się m.in. absolwenci klas mundurowych, rodzice korzystający z wakacyjnego urlopu czy osoby, które nie miały wcześniej żadnego kontaktu z wojskiem, ale chcą aktywnie włączyć się w działania na rzecz bezpieczeństwa swojej społeczności. Liczą na przygodę i zdobycie nowych praktycznych umiejętności.
– Zdecydowałem się, bo jestem patriotą i chcę służyć dla kraju, chcę mieć poczucie, że robię coś więcej – nie tylko dla siebie, ale i dla innych. WOT to realna możliwość działania, a nie tylko mundur i musztra. Jestem na to gotowy. Misja terytorialsów jest mi bliska, pomagają ludności cywilnej, gdy jest taka potrzeba – przyznał Paweł, 18-letni uczeń Liceum Ogólnokształcącego Kadetów Rzeczypospolitej Polskiej w Lipinach.
– Możliwości rozwoju i sprawdzenia siebie, swojej wytrzymałości psychicznej i fizycznej skłoniły mnie do tego, żeby się zgłosić do Wojsk Obrony Terytorialnej. Na co dzień pracuję z dziećmi, uczę języka polskiego w klasach 4-8. Chciałam zobaczyć, jak wygląda nowoczesne wojsko od środka – zawsze wojsko mnie fascynowało, ale nie miałam możliwości, żeby wstąpić. Teraz nie mam obaw, jestem przekonana, że to dobra decyzja - mówi Iwona, nauczycielka z 22-letnim stażem.
Szkolenie i przysięga
Po przejściu badań lekarskich i testów sprawnościowych, ochotnicy odebrali umundurowanie i rozpoczęli szkolenie w Książenicach. Przez 16 dni będą zdobywać wiedzę z zakresu podstaw wojskowości, obsługi broni, taktyki, topografii, medycyny pola walki, musztry i regulaminów.
Zwieńczeniem będzie tzw. „pętla taktyczna” oraz uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się 20 lipca w Skaryszewie w powiecie radomskim.
Po ośmiu dniach do uczestników szkolenia podstawowego dołączą również żołnierze rezerwy, którzy wezmą udział w ćwiczeniach odświeżających umiejętności.
„Wakacje z WOT” – dla tych, którzy chcą więcej
Tegoroczna edycja „Wakacji z WOT” to już szósta odsłona projektu. Został on stworzony z myślą o tych, którzy – mimo nauki, pracy lub rodzinnych obowiązków – chcą zrealizować swoje marzenie o służbie w mundurze.
– To szkolenie to nie tylko forma służby, ale również inwestycja w swój rozwój. Nauczymy nowych żołnierzy dyscypliny, pracy zespołowej, szybkiego podejmowania decyzji – a te wszystkie umiejętności przydają się też w życiu cywilnym – podkreśla jeden z oficerów szkoleniowych 6 MBOT.
Wnioski o powołanie do WOT należy składać w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Zainteresowani mogą również skontaktować się z rekrutem 6 MBOT ze swojego powiatu - dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.