Niedziela 1 października
Danuty, Remigiusza, Romana
RADOM aktualna pogoda

163 dzieci urodziło się dzięki programowi in vitro na terenie woj. mazowieckiego

dm, mazovia.pl 2021-08-13 12:00:00

Dzięki programowi in vitro, realizowanemu przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, od września 2019 r., urodziło się już 163 dzieci. Pogram będzie kontynuowany do 2025 r. Na ten cel Mazowsze przeznaczyło 18 mln zł.

Program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców województwa mazowieckiego rozpoczął się we wrześniu 2019 r. Do końca lipca br. w ramach programu potwierdzone zostały 552 ciąże i urodziło się 163 dzieci. Pierwsze dziecko dzięki programowi przyszło na świat w Płocku – 4 czerwca 2020 r.

Duże zainteresowanie programem pokazuje, że tego typu inicjatywy są potrzebne. Jak podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc na Mazowszu jest wiele par, które marzą o potomstwie, jednak ze względów zdrowotnych nie mogą zrealizować swoich planów.

– Właśnie dlatego przystępują do programu in vitro. Do końca lipca zgłosiły się aż 2044 pary. 1364 z nich zakwalifikowano do procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Przeprowadzono 1132 takie procedury, czego wynikiem jest ponad 520 ciąż i co najważniejsze 163 dzieci – podkreśla. – Dla rodziców to wielka radość i spełnienie marzeń.

W ubiegłym roku Zarząd Województwa Mazowieckiego zdecydował o wydłużeniu okresu realizacji programu o kolejne 3 lata, czyli do 2025 r. i przeznaczeniu na ten cel dodatkowych 10,5 mln zł. W sumie na realizację programu samorząd Mazowsza przeznaczył 18 mln zł.

Średnia skuteczność zabiegów in vitro w Polsce wynosi około 35 proc. Wskaźnik dla programu realizowanego na Mazowszu w każdym z ośrodków przewyższa ten wynik i wynosi dla1 : Medi Partner Sp. z o.o. – 44 proc., Centrum Zdrowia Warszawa Sp. z o.o. – 52 proc, Gravida Sp. z o.o. – 43 proc.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych