Niedziela 14 lipca
Marcelina, Ulryka, Bonawentury
RADOM aktualna pogoda

Zbliża się 48. rocznica Czerwca '76

dm, UM Radom 2024-06-20 14:05:00

Zbliża się 48. rocznica Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ’76. Jak co roku władze miasta wspólnie ze Stowarzyszeniem Radomski Czerwiec 76 oraz Zarządem Regionu NSZZ Solidarność Ziemia Radomska organizują obchody, które mają przypominać, że to właśnie w Radomiu zaczęła się polska i europejska droga do wolności.

– Celem tych imprez, które organizujemy każdego roku jest to, aby utrwalić w świadomości mieszkańców Radomia, ziemi radomskiej, ale również wszystkich Polaków to, że te wydarzenia, które rozegrały się w Radomiu 48 lat temu, dały początek nie tylko polskiej drodze do wolności, ale także drodze do wolności Europy Środkowo-Wschodniej. Chcemy także utrwalić miejsce naszego miasta w tych wydarzeniach i pokazać jakie znaczenie te wydarzenia miały dla przyszłej historii naszego regionu – mówi Katarzyna Kalinowska, zastępca prezydenta Radomia.

Kulminacja wydarzeń związanych z tegoroczną rocznicą wydarzeń czerwcowych nastąpi w nadchodzący weekend. W piątek, 21 czerwca o godz. 20.00 na Placu Jagiellońskim odbędzie się Widowisko Muzyczne „Radomski Czerwiec Wolności”. Wystąpią Stanisław Soyka, Baranovski i ORGANEK.
Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji uruchomi dodatkowe kursy autobusów w nocy z piątku na sobotę, w celu usprawnienia odwozu widzów po zakończeniu koncertu.

W sobotę, 22 czerwca Stowarzyszenie Droga Mleczna organizuje nad zalewem na Borkach wydarzenie pod nazwą „(Bez)karna półkolonia”. Dorośli będą mogli pokazać swoim dzieciom i wnukom dawne wakacyjno-kolonijne gry, zabawy i aktywności, a nawet sami wziąć w nich udział. Na uczestników będą czekać retro gry i zawody, a to wszystko w scenografii rodem z „Podróży za jeden uśmiech”. Na zakończenie przewidziany jest drobny i nietypowy poczęstunek, który będzie nawiązywał do biwakowych przekąsek z czasów PRL. Początek o godz. 15.00.

W niedzielę, 23 czerwca Resursa Obywatelska zaprasza od godz. 14.00 na Plac Corazziego na tradycyjny piknik rodzinny – „Przystanek PRL”. Po raz kolejny mieszkańcy Radomia będą mogli wybrać się w sentymentalną podróż w czasy pełne sprzeczności, które wielu ludziom, mimo trudów, kojarzą się z najpiękniejszymi latami dzieciństwa i młodości. Oprócz atrakcji znanych z poprzednich edycji pikniku pojawią się nowe, które sprawią, że czasy PRL będzie można poczuć niemal wszystkimi zmysłami.

W poniedziałek, 24 czerwca Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza na edukacyjno-kulturalne wydarzenie – „Historia Radoskóru i muzyczne gwiazdy hali RZO”. W programie oprowadzenie kuratorskie po wystawie „Radomskie Zakłady Przemysłu Skórzanego Radoskór 1959-1999”, a także spotkanie autorskie z dziennikarzem muzycznym Piotrem Metzem.

Z kolei we wtorek, 25 czerwca, o godz. 18.00, u zbiegu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego zostanie odprawiona uroczysta msza święta. Obchody zakończy w środę, 26 czerwca uroczysty koncert religijno-patriotyczny w wykonaniu Dariusza Stachury oraz artystów Polskiej Opery Kameralnej w kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu (ul. Struga 31A).

Rozpoczyna się także akcja „Smaki PRL”. Wiele radomskich restauracji w najbliższych dniach będzie serwowała dania z lat siedemdziesiątych. Lista lokali znajduje się na stronie: https://www.facebook.com/zaczelosiewradomiu.

Patronat honorowy nad obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego, który wsparł finansowo organizację obchodów.

Organizatorzy: Gmina Miasta Radomia, NSZZ “Solidarność” Ziemi Radomskiej, Stowarzyszenie Radomskiego Czerwca ’76

Współorganizatorzy: Dom Kultury Idalin, OKiSz “Resursa Obywatelska”, Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Stowarzyszenie Biegiem Radom!, Stowarzyszenie Droga Mleczna i Galeria ELEMENTUM ART

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Szczegółowy program obchodów: https://kalendarz.visitradom.pl/events/obchody-48-rocznicy-radomskiego-protestu-robotniczego-czerwiec-76/

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych