Czwartek 18 kwietnia
Apoloniusza, Bogusławy, Go¶cisława
RADOM aktualna pogoda

X LO w oczach absolwentów

as 2023-05-30 10:20:00

W ostatnim czasie w X LO z Oddziałami Integracyjnymi im. S. Konarskiego w Radomiu ma miejsce wiele ciekawych wydarzeń.

Podpisana została umowa na budowę sali rehabilitacyjnej dla uczniów z niepełnosprawnością ruchową. Młodzież szkolna będzie mogła liczyć nie tylko na rehabilitację, ale także zajęcia terapeutyczne i miejsce wyciszenia dla osób w spektrum autyzmu.

W maju grupa uczniów „Konarskiego” wraz z nauczycielami odbyła tygodniową podróż do Grecji w ramach projektu PO WER. Odwiedzili oni partnerską szkołę w mieście Messolonghi, by opowiedzieć tamtejszej młodzieży o tym, kiedy i w jakich okolicznościach przyznano w Polsce prawa wyborcze kobietom i jak wykorzystały ten przywilej radomianki w okresie międzywojennym. W działania projektowe zaangażowana była cała społeczność szkolna. W X LO zorganizowano dni greckie.

Podczas zajęć lekcyjnych rozmawiano i prezentowano Grecję w różnych aspektach: historycznym, kulturowym, językowym, literackim, geograficznym, demograficznym (statystycznym), przyrodniczym, ekonomicznym i turystycznym. Projekt „Ponadnarodowa mobilność uczniów” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Egzaminy maturalne dobiegły końca. Rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Podczas dni otwartych, które odbyły się w kwietniu szkołę odwiedziło wielu ósmoklasistów. X LO odwiedzają także absolwenci, którzy również zachęcają do wyboru „Konarskiego”.

Dawid ukończył naukę w X LO w 2020 r. Obecnie studiuje na III roku dziennikarstwa na UTH w Radomiu.

- Do wyboru tego liceum byłem zachęcany przez kilkoro znajomych. W trakcie mojej przygody z „Konarskim” poznałem wiele wspaniałych osób, a zawarte przyjaźnie trwają do dziś. Bardzo dobrze wspominam też wycieczki organizowane przez nauczycieli, a szczególnie te zagraniczne, dzięki którym miałem możliwość zwiedzenia kawałka Europy – mówi.

Rok później X LO ukończyła Sandra. Aktualnie studiuje na II roku kulturoznawstwa na UMCS w Lublinie. Podkreśla, że zdecydowanie nie żałuje wyboru i ukończenia tej szkoły.

- Ogromną zaletą X LO jest panująca w niej wyjątkowa atmosfera, która sprawiała, że czułam się jak w domu. Chodzenie do szkoły nie powodowało u mnie stresu. Wiedziałam, że idę do miejsca, w którym mogę się rozwijać i jestem doceniana – wspomina Sandra.

Najwcześniej, bo w 2015 r., naukę w Liceum Konarskiego ukończył Dominik. Jest on osobą z niepełnosprawnością ruchową. Urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym. Bardzo istotny był dla niego fakt, że liceum jest bardzo przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami. Szkoła jest w pełni dostosowana do ich potrzeb. Jest również kameralne i bezpieczne. Żaden uczeń nie czuje się w nim anonimowo.

Niepełnosprawność nie przeszkadza Dominikowi w realizowaniu swoich zainteresowań, rozwoju naukowym i zdobywaniu wiedzy. Zdobył już tytuł magistra administracji, a obecnie studiuje psychologię w AHNS w Radomiu. W tym roku pod okiem szkolnego pedagoga i psychologa odbywa w X LO swoje praktyki studenckie i przygotowuje się do pisania pracy licencjackiej.

- Nauczyciele są bardzo mili i przyjaźni. Miło wspominam też moją klasę, która była bardzo życzliwa i pomocna. W pamięci mam także nasz bal studniówkowy – wspomina Dominik.

Wszyscy absolwenci zgodnie twierdzą, że wiedza zdobyta w X LO i bardzo dobre przygotowanie do matury pomogło im w dostaniu się na wymarzone kierunki studiów. Według nich bardzo istotną rolę pełni wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna, która przekazuje wiedzę z dużą cierpliwością, pasją i zaangażowaniem. Zagadnienia tłumaczone są w przystępny sposób, a nauczyciele zachęcają uczniów do zadawania pytań. W swojej pracy stawiają na nowoczesne i ciekawe metody nauczania.

„Konarski” daje szanse na włączanie się w różnego rodzaju projekty, które wychodzą poza szkolne mury i dają możliwość pokazania się szerszej publiczności. Liceum jest nastawione na rozwijanie pasji, talentów i umiejętności swoich uczniów. Absolwenci wspominają, że w trakcie swojej nauki w X LO mieli możliwość m.in.: uczestnictwa w rozmaitych wyjściach kulturalnych, wycieczkach edukacyjnych, warsztatach związanych z tworzeniem filmu, tworzeniu szkolnej gazetki, a także szeregu akcji zachęcających do czytania i pogłębiania wiedzy.

Uczniowie i absolwenci podkreślają, że niewielkie 20-osobowe klasy dają możliwość bardziej zindywidualizowanej pracy.

- Bardzo pozytywnie wspominam lekcje angielskiego prowadzone w małych grupach w bardzo ciekawy sposób. To mój ulubiony język obcy, którego uczę się systematycznie do dziś - mówi Dominik.

Główną istotą i zaletą X LO jest oczywiście jego integracyjna rola, dzięki której młodzież uczy się wzajemnej empatii i buduje wspierającą się społeczność szkolną. Każdy tu może czuć się bezpiecznie i być po prostu sobą.

Galeria zdjęć

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych