Piątek 11 lipca
Olgi, Kaliny, Benedykta

Szanowni Państwo, mamy to! Z Radomia w kosmos!

r24 2025-07-10 22:31:00

Ponad 4 mln złotych otrzyma radomski Łukasiewicz-ITEE na zakup zakup unikalnego urządzenia do badań tribologicznych w próżni dla sektora kosmicznego. Poinformował o tym poseł Konrad Frysztak podczas konferencji prasowej zorganizowanej w instytucie. - Szanowni Państwo, to jest wielki dzień dla naszego Instytutu, dlatego że wkraczamy w zupełnie nową erę badań naukowych, a mianowicie w erę badań kosmicznych - cieszą się naukowcy z Radomia.

Od lewej: Konrad Frysztak, Adam Duszyk, Remigiusz Michalczewski

autor: r24

- Mamy to! Mamy dofinansowanie z Ministerstwa Nauki na kwotę 4 milionów 200 tysięcy złotych. Te pieniądze zostaną przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu, który pozwoli byśmy może w niedalekiej przyszłości z Radomia zajrzeli wprost w kosmos albo w tym kosmosie wręcz się znaleźli - stwierdzi poseł Frysztak i pochwalił Instytut za przygotowanie dobrego wniosku . 

- Planowane do zakupu urządzenie to tester trybologiczny, przeznaczony do badań materiałów dedykowanych do pracy w przestrzeni kosmicznej - poinformował dyrektor Centrum Tribologii Łukasiewicz-ITEE dr hab. inż. Remigiusz Michalczewski. Jak stwierdził uzyskanie dofinansowania jest "uwieńczeniem wielu lat pracy nad rozwojem Centrum Trybologii i kompetencji w zakresie uczestniczenia w przedsięwzięciach związanych z misjami kosmicznymi. - Od lat współpracowaliśmy i realizowaliśmy wspólne projekty z firmami takimi jak Astronika, z Instytutami Polskiej Akademii Nauk, Centrum Badań Kosmicznych, PIAP Space - wymienił dr Michalczewski.

Jak podkreśla naukowiec urządzenie ma wyjątkowe parametry. Obecnie w Europie jest tylko jedno w Europie. - Pozwoli nam ono na wzięcie udziału w przedsięwzięciach międzynarodowych nad rozwojem materiałów stosowanych w kosmosie i pozwoli na uniezależnienie europejskiego sektora badań kosmicznych od globalnych dostawców. Mam nadzieję, że sprostamy i że pozyskamy klientów i projektów, by inwestycja poczyniona w naszym instytucie zwróciła się wielokrotnie, nie tylko pod względem naukowym, ale również pod względem ekonomicznym - stwierdził dr Michalczewski. 

- Szanowni Państwo, to jest wielki dzień dla naszego Instytutu, dlatego że wkraczamy w zupełnie nową erę badań naukowych, a mianowicie w erę badań kosmicznych - cieszy się dyrektor Łukasiewicz-ITEE dr Adam Duszyk. - To urządzenie, będzie jedynym tego typu w naszym kraju, będzie pozwalało na realizację badań kosmicznych. Jestem już po rozmowach z dr Martą Wachowicz, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, która podpisze niedługo z nami umowę na prowadzenie takich badań. Naszym naukowcom życzę powodzenia w realizacji tych badań, bo to będzie aż 30 stanowisk, do bardzo unikatowych badań w próżni, także w bardzo niskich i bardzo wysokich temperaturach.

- Klientami naszymi będą instytucje z branży kosmicznej rozwijające materiały. Badamy już jedno z takich potencjalnych zastosowań urządzenia w konsorcjum z Instytutem Lotnictwa - jest to idea dezorbitacji wyeksploatowanych satelit. Chodzi o stworzenie mechanizmów, które spowodują, że zużyte satelity będą wracały z powrotem na Ziemię w po eksploatacji.

Jak dodał dr Michalczewski jego zespół Wzięliśmy udział w przygotowaniu wniosku projektowego eksperymentu dla naszego astronauty Sławosza Uznańskiego - Wiśniewskiego, który obecnie przebywa w kosmosie. - Ten eksperyment okazał się jednak zbyt skomplikowany, ale mamy nadzieję, że dzięki temu urządzeniu ten eksperyment przeprowadzimy tu na Ziemi, a potem w w warunkach kosmicznych. To urządzenie pozwala na badanie tarcia i zużywania w warunkach bardzo niskich temperatur, minus 120 stopni, które występują w kosmosie i wysokich 250 stopni w warunkach próżni 10,7 milibara. Wraz z możliwościami zadawania wymuszeń prędkości, obciążeń jest to bardzo użytkowe urządzenie, które będzie walidowało mechanizmy przed wysłaniem je w przestrzeń kosmiczną.

- Wspominam, że kiedy komercjalizowaliśmy lotnisko w Radomiu, złośliwcy mówili, że w Radomiu brakuje tylko technik kosmicznych. No więc teraz już mamy techniki kosmiczne - powiedział poseł Frysztak i posumował: -  Trzymam mocno kciuki, że tak jak udało nam się skomercjalizować lotnisko w Radomiu, tak Instytutowi Technologii Eksploatacji sieci badawczej Łukasiewicz uda się skomercjalizować te badania. Trzymajmy mocno kciuki, aby te 4 miliony 200 tysięcy złotych i te badania pozwolą na stworzenie czegoś nowego, co za kilka lat być może spowoduje, że kolejny Polak poleci w kosmos, z kolejnymi badaniami i być może wtedy to, co dziś było technicznie zbyt trudne do zabrania przez Sławosza Uznańskiego - Wiśniewskiego, spowoduje, że to co zostanie zbadane w Radomiu poleci w kosmos, będzie wykorzystywane, będzie zarabiało.

Galeria zdjęć

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap