Projekt polega na zorganizowaniu i przeprowadzeniu 4 szkoleń – warsztatów dla 96 mieszkańców Mazowsza: 68 osób w wieku 55+ oraz 28 osób w wieku poniżej 55+.
Celami realizacji zadania jest zwiększenie samodzielności, jak również aktywności seniorów i przeciwdziałanie ich marginalizacji społecznej oraz przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu z uwagi na wzrost natężenia ruchu drogowego oraz liczne zmiany w przepisach prawa o ruchu drogowym.
Zgłoszenia: https://automobilklub.radom.pl/wp-content/uploads/2025/07/Karta-zgloszenia.pdf – wypełniony formularz prosimy o przesłanie na adres email: sekretariat@automobilklub.radom.pl lub złożyć osobiście w siedzibie Klubu na ul. Warszawskiej 17/21 w pok. nr 6
Beneficjenci zostaną podzieleni na 4 grupy – każda z grup (w każdej z czterech grup znajdować się będzie 24 osoby) uczestniczyć będzie w 1 spotkaniu po 8 h w dniach:
26.08.2025, 02.09.2025, 09.09.2025, 16.09.2025 – w godzinach 9.00 – 17.00.
Każdy z beneficjentów odbędzie również jazdy szkoleniowo – sprawnościowe samochodem po naszym torze z instruktorem nauki jazdy, w celu sprawdzenia oraz podniesienia posiadanych przez nich umiejętności z zakresu techniki jazdy.
W trakcie każdego z 4 spotkań – warsztatów każda z podgrup uczestniczyć będzie wymiennie, w tym samym czasie, w zaplanowanych zajęciach. A więc w trakcie każdego z czterech spotkań/ szkoleń – warsztatów:
– blok I – spotkanie z funkcjonariuszem policji z wydziału ruchu drogowego – dla każdej z 4 podgrup – 1,5 h
– blok II – spotkanie z ratownikiem medycznym – zajęcia z udzielania pierwszej pomocy – dla każdej z 4 podgrup – 1,5 h
– blok III – spotkanie z ratownikiem medycznym – zajęcia z ratownictwa drogowego, w tym możliwość ćwiczeń z zakresu ratownictwa drogowego i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej na drodze. Przeprowadzona zostanie symulacja ratowania uczestników wypadku drogowego: upozorujemy miejsce wypadku, podstawiony zostanie uszkodzony samochód po wypadku, ranni – statyści nasi wolontariusze, pokażemy jak używać gaśnicy w przypadku pożaru pojazdu (pokaz i praktyczne użycie) i jak wybić poprawnie szybę w pojeździe – dotarcie do osób poszkodowanych. Szkolenie obejmie: zabezpieczenie miejsca zdarzenia, podstawy udzielania pierwszej pomocy, urazy typowe dla wypadków komunikacyjnych, zarządzanie akcją ratunkową, itp. Poza wiedzą stricte z zakresu pierwszej pomocy, zrealizowanych zostanie wiele tematów związanych z bezpieczeństwem i działaniami podczas wypadków drogowych, takich jak m.in.: pożary pojazdów, specyfika samochodów hybrydowych, udzielanie pomocy motocyklistom, pozycja za kierownicą minimalizująca obrażenia, podstawy segregacji medycznej – dla każdej z 4 podgrup – 1,5 h
– blok IV – jazdy na 4 samochodach: troleje, alkogogle, talerz Stewarta, jazdy po torze z instruktorem oraz pogadanki/konsultacje z diagnostą samochodowym dla każdej z 4 podgrup – 1,5 h.
Podsumowaniem w dniu każdych warsztatów będzie – w ramach, m.in. promocji dialogu międzypokoleniowego – dla wszystkich uczestników panel dyskusyjny z ekspertem z zakresu ruchu drogowego mający na celu: – wymianę doświadczeń „młodzi” – „starzy” kierowcy, – integrację, wspólne przyjrzenie się wielu kwestiom, np. stereotypom, – dyskusję o: odpowiedzialności i świadomości uczestników ruchu drogowego, o bezpiecznym podróżowaniu pojazdem, bezpieczeństwie pieszych, rowerzystów, użytkowników hulajnóg, zachowaniu ostrożności przy przechodzeniu przez jezdnię, czy w pobliżu drogi oraz o umiejętności identyfikacji służb ratunkowych i ich prawidłowego powiadamiania w sytuacji zagrożenia, itp. Panel dyskusyjny będzie trwał 2 h.
Na zakończenie każdych z 4 warsztatów wśród ich uczestników rozlosowane zostanie 10 voucherów uprawniający do 1 h jazdy po torze Automobilklubu Radomskiego własnym samochodem. Voucher ten beneficjenci będą mogli zrealizować do końca roku 2025.
W ramach realizacji projektu przewidujemy również udział 4 osób, które oprócz posiadania prawa jazdy kat. B posiadają również prawo jazdy kat. A (uprawnienia do prowadzenia motocykla) oraz własny motocykl. Osoby te oprócz udziału w standardowym szkoleniu – warsztatach przejdą również dodatkowe szkolenie z instruktorem sportu motocyklowego. Szkolenie to obejmować będzie jedną trzygodzinną sesję (dla każdej z tych 4 osób) zajęć na naszym torze motocyklowym na własnym motocyklu z instruktorem sportu motocyklowego oraz każdy z uczestników będzie miał możliwość przyjechania na badanie kontrolne stanu technicznego pojazdu na Stację Kontroli Pojazdów Automobilklubu Radomskiego, wizyty umawiane będą indywidualnie w dogodnym czasie dla beneficjentów, w okresie sierpień – wrzesień 2025.
Radom24.pl objął szkolenia patronatem medialnym
#Mazowszepomaga #solidarnośćmazowiecka #programywspacia #MCPS #MCPSpomaga