Wtorek 23 czerwca
Wandy, Zenona, Prospera

Krzyże Wolności i Solidarności będą wręczone w Radomiu pod patronatem prezydenta Nawrockiego

cir, IPN 2026-06-22 10:10:00

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – odznaczeń przyznawanych działaczom opozycji antykomunistycznej z lat 1976–1989 odbędzie się We wtorek, 23 czerwca w Radomiu. Wydarzeniu towarzyszyć będzie spotkanie Dam i Kawalerów Krzyża Wolności i Solidarności pod hasłem "Czerwiec ’76 – z buntu zrodziła się Solidarność".
 

Krzyż Wolności i Solidarności

autor: IPN

Ceremonia odbędzie się w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu o godz. 16.00 . W imieniu prezydenta Polski Karola Nawrockiego, pod patronatem ktrego odbywa sie uroczystość, odznaczenia wręczy Karol Polejowski, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Wśród wyróżnionych znajdą się osoby szczególnie zasłużone w działalności na rzecz wolności, niepodległości i obrony praw człowieka w okresie PRL.

Tego samego dnia, o godz. 14.00 na pl. Corazziego zostanie otwarta wystawa plenerowa „Polski protest 1976”, przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. Ekspozycja będzie prezentowana od 23 czerwca do 23 lipca 2026 roku.

O Krzyżu Wolności i Solidarności

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony ustawą z 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy odznaczenie wręczono w Radomiu w czerwcu 2011 roku podczas obchodów 35. rocznicy robotniczego protestu z czerwca 1976 roku.

Odznaczenie nadawane jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, osobom zasłużonym w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz obrony praw człowieka w okresie dyktatury komunistycznej.

Inspiracją dla Krzyża Wolności i Solidarności był Krzyż Niepodległości ustanowiony w II Rzeczypospolitej dla osób zasłużonych w walce o odzyskanie niepodległości przez Polskę.

Komentarze naszych czytelników

  • Nie jestem Godna

    2026-06-22 10:29:44

    25 czerwca da a dwa dni potem odbierze. I po krzyżu jeszcze  kijem od palanta dołoży

  • Nie jestem Godna 50 ta

    2026-06-22 10:29:56

    25 czerwca da a dwa dni potem odbierze. I po krzyżu jeszcze  kijem od palanta dołoży

  • Nie jestem Godna 50 ta Rocznica

    2026-06-22 10:30:08

    25 czerwca da a dwa dni potem odbierze. I po krzyżu jeszcze  kijem od palanta dołoży

  • Nie jestem Godna 50 ta Rocznica RCz 76

    2026-06-22 10:30:50

    25 czerwca da a dwa dni potem odbierze. I po krzyżu jeszcze  kijem od palanta dołoży

  • Syno garlica

    2026-06-22 11:16:52

    CZY CI DWAJ MINISTRY POKOJU SKURKIEWICZ Z BŁASZCZAKIEM SYSTEM OCHRONNY NAD UROCZYSTOŚCIĄ SWÓJ ZABEZPIECZY ? BO JAK GOŁĘBIE POKOJU WYKONAJĄ PRZELOT DEFILADOWY NAD ZGROMADZONYMI TO BĘDĄ MIEĆ PRZESRANE I ZASRANE . A TYLE ZUK SIĘ NAPRACOWAŁ. 

  • rex

    2026-06-22 11:31:05

    Czemu redakcja toleruje wynurzenia tego durnia Tuskomatołka?

  • Rex król z pałacu w Warszawie

    2026-06-22 13:14:27

    Wkrótce jak grzyby po deszczu posypią się dla PiSu dwugłowe ruskie orły. Na wniosek kapituły z Kapitolu. Przyjaciela Putina Donalda T. Każdy  1,5 biliona rubli reparacji za walkę z innym Donaldem też dostanie. 

  • Rex król z pałacu w Warszawie rezydent Moskwy

    2026-06-22 13:15:23

    Wkrótce jak grzyby po deszczu posypią się dla PiSu dwugłowe ruskie orły. Na wniosek kapituły z Kapitolu. Przyjaciela Putina Donalda T. Każdy  1,5 biliona rubli reparacji za walkę z innym Donaldem też dostanie. 

  • Rex osiołek Matołek

    2026-06-22 13:17:01

    Wkrótce jak grzyby po deszczu posypią się dla PiSu dwugłowe ruskie orły. Na wniosek kapituły z Kapitolu. Przyjaciela Putina Donalda T. Każdy  1,5 biliona rubli reparacji za walkę z innym Donaldem też dostanie. 

  • Radom pamięta i zapamięta

    2026-06-22 20:01:37

    Z-ca da po krzyżu. Przyjedzie 25 były prezes IPN i odbierze.

    W dobrej katolickiej wierze.

    Panie Prezydencie Miasta Radomia. Sołtys na zagrodzie równy wojewodzie 

    Nie taki straszny ten Prezydent jak go Sakiewki z Sakiewiczem malują. 

  • ciemnogród

    2026-06-22 23:52:58

    nie wstyd gospodarzowi kogoś takiego jak Jarre zaprosić do takiej nędzy i rozpaczy jaką jest Radom. trawy po pas, dziury i nierówne drogi. dramat. a muzyka tego już sędziwego pana to nie wiem jak się ma do tych wydarzeń. za kasę jaką zarobił Jarre można by wyremontować 25 Czerwca.

  • Gród nad rz Mleczną

    2026-06-23 07:49:39

    Nie ma Wolności bez Solidarności. Ciemnogród warchoł pro pis komentuje.  Bo przed wojna za pisu to było bez nędzy, bez piniędzy , bez dziur, bez trawy i sama młodzież koncerty dawała . Po 50 tce. Jak u Jarka luz bluz a w zębach i w mózgu same dziury

  • Gród nad rz Mleczną Radom

    2026-06-23 07:50:07

    Nie ma Wolności bez Solidarności. Ciemnogród warchoł pro pis komentuje.  Bo przed wojna za pisu to było bez nędzy, bez piniędzy , bez dziur, bez trawy i sama młodzież koncerty dawała . Po 50 tce. Jak u Jarka luz bluz a w zębach i w mózgu same dziury

  • Gród nad rz Mleczną Radom Pamiętamy

    2026-06-23 07:50:28

    Nie ma Wolności bez Solidarności. Ciemnogród warchoł pro pis komentuje.  Bo przed wojna za pisu to było bez nędzy, bez piniędzy , bez dziur, bez trawy i sama młodzież koncerty dawała . Po 50 tce. Jak u Jarka luz bluz a w zębach i w mózgu same dziury

  • Gród nad rz Mleczną Zapamięta

    2026-06-23 07:50:58

    Nie ma Wolności bez Solidarności. Ciemnogród warchoł pro pis komentuje.  Bo przed wojna za pisu to było bez nędzy, bez piniędzy , bez dziur, bez trawy i sama młodzież koncerty dawała . Po 50 tce. Jak u Jarka luz bluz a w zębach i w mózgu same dziury

  • RADOM GO PO WITA

    2026-06-23 08:28:13

    TEN NASZ UKOCHANY PREZYDENT TO MI BUDOGA MASKOTKĘ NA DESCE ROZDZIELCZEJ U MOJEGO TATY PRZYPOMINA. CO WYBÓJ NA DRODZE TO ŁBEM KIWAŁ. TEN NASZ TO JESZCZE JAK W ZOO GORYLLA ŻEBY SOBIE W UŚMIECHU SUSZY I ŁAPKĄ DO ZWIEDZAJĄCYCH KIWA. I NIKT MU NIE ODMACHUJE

  • RADOM GO PO WITA NA PSA UROK

    2026-06-23 08:29:38

    TEN NASZ UKOCHANY PREZYDENT TO MI BULDOGA PSA MASKOTKĘ NA DESCE ROZDZIELCZEJ U MOJEGO TATY PRZYPOMINA. CO WYBÓJ NA DRODZE TO ŁBEM KIWAŁ. TEN NASZ TO JESZCZE JAK W ZOO GORYLLA ZĘBY SOBIE W UŚMIECHU SUSZY I ŁAPKĄ DO ZWIEDZAJĄCYCH KIWA. I NIKT MU NIE ODMACHUJE. I AMERYKANINA ZGRYWA

  • Zaczęł si w Radomiu to czas też skończyć

    2026-06-23 08:52:42

    Najwyższa pora skończyć z ta pisowsko kościelną chałturą. Od takich świąt i rocznic to są Kościoły , sale koncertowe i amfiteatry. Czas amfiteatr odbudować

  • Zaczęło się w Radomiu to czas też skończyć

    2026-06-23 08:53:24

    Najwyższa pora skończyć z ta pisowsko kościelną chałturą. Od takich świąt i rocznic to są Kościoły , sale koncertowe i amfiteatry. Czas amfiteatr odbudować. 

  • Zaczęło się w Radomiu ! to czas też skończyć

    2026-06-23 08:54:23

    Najwyższa pora skończyć z ta pisowsko kościelną chałturą. Od takich świąt i rocznic to są Kościoły , sale koncertowe i amfiteatry. Czas amfiteatr odbudować. A nie ulice blokować

Dodaj komentarz

Nie przegap