Niedziela 14 lipca
Marcelina, Ulryka, Bonawentury
RADOM aktualna pogoda

Czipowanie psów szkodzi?

nika 2012-02-12 10:30:00

Ostrzegałem, że obowiązek czipowania psów spowoduje, że ludzie będą wyrzucać zwierzaki na ulicę. I tak się dzieje – alarmuje radny Marek Szary. Zdaniem magistratu fakt, że mamy w Radomiu więcej bezpańskich zwierząt, jest efektem zimy, a nie konieczności zaczipowania pupila.

 

Od 1 marca, przypomnijmy, właściciele psów będą musieli iść ze zwierzakiem do lecznicy, gdzie lekarz weterynarii wszczepi naszemu pupilowi mikroprocesor. Osoby, które nie dopełnią tego obowiązku, będą upominane tylko do połowy roku. Później za brak czipa właściciel może zostać ukarany mandatem - do 500 zł. Miasto kupiło 4 tys. mikroprocesorów i właściciele czworonogów, którzy się pospieszą, za urządzenie nie zapłacą. Będą musieli pokryć tylko koszt zabiegu – 15-20 zł. Wszczepienie czipa i sam mikroprocesor kosztują 30-40 zł.

Kiedy miasto przymierzało się do wprowadzenia obowiązku czipowania psów, radny Marek Szary ostrzegał, że może to spowodować gwałtowne zwiększenie się liczby bezpańskich zwierząt. Jego zdaniem część właścicieli czworonogów raczej pozbędzie się pupila wyrzucając go na ulicę, niż zdecyduje się na wydatek rzędu 40 zł. Tymczasem radomskie schronisko dla zwierząt jest przepełnione i nie zdoła przyjąć kolejnych bezpańskich czworonogów. - Wydaje się, że miałem rację. Już dochodzą do mnie sygnały o wałęsających się na osiedlach psach, o tym, że ludzie wyrzucają nawet szczeniaki. A pod koniec lutego, kiedy będzie się zbliżał termin zaczipowania psa, zjawisko z pewnością się nasili. Czy nasze schronisko sobie poradzi? - zastanawiał się radny podczas ostatniej sesji.

Prezydent Andrzej Kosztowniak przyznał, że przytulisko jest przepełnione i że rzeczywiście w ostatnich tygodniach przybywa tam zwierząt. Jednak jego zdaniem ma to raczej związek z porą roku - zwykle jest tak, że zimą przybywa w schronisku zwierzaków. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych