Piątek 29 września
Michała, Michaliny, Gabriela
RADOM aktualna pogoda

Tak będzie wyglądał stadion Radomiaka. To ostateczna koncepcja. Szczegóły za 2 miesiące [WIZUALIZACJE]

cir, dm 2016-09-26 16:55:00

Osiem i pół tysiąca miejsc ma mieć stadion Radomiaka po zakończeniu pierwszego etapu budowy jesienią 2018 roku – tak zakłada nowy plan inwestycyjny, przyjęty przez władze miasta. Zmienia on pierwotne założenia (5,5 tys. miejsc) i wymaga porozumienia z wykonawcą – konsorcjum firm ROSA-BUD - MAXTO.

Widok na nowy stadion Radomiaka od strony północnej po zakończeniu całej inwestycji. Zdjęcie nr 2 pokazuje stadion po zakończeniu pierwszego etapu, planowanego na jesień 2018 r.

Koncepcję stadionu budowanego przy ul. Struga 63 przygotowała firma ROSA-BUD, uwzględniając uwagi zgłoszone przez reprezentującego inwestora MOSiR, oraz klub i poprzez media. Dziś władze miasta koncepcję zatwierdziły.

- Jesienią 2018 roku przy ul. Struga powstanie obiekt z dwiema trybunami: jedną na 3,5 tysiąca miejsc i drugą na minimum 2 tysiące – zapewnia prezydent Radomia, Radosław Witkowski i dodaje: - Już wtedy stadion będzie spełniał wymogi licencyjne Ekstraklasy, PZPN-u i UEFA III kategorii. Chcemy jednak, aby jeszcze w pierwszym etapie inwestycji wybudowane zostały dwie zadaszone trybuny na łącznie 8,5 tys. miejsc. Wiele jednak zależy od tego, czy wykonawca zrealizuje to zadanie za kwotę, którą miasto może na nie przeznaczyć. Z naszej strony zrobimy wszystko, aby piłkarze w 2018 roku zagrali na stadionie z dwiema kompleksowo wykończonymi trybunami. To w tej chwili najważniejsza rzecz, by usiąść z wykonawcą i dojść do porozumienia. W kontrakcie przewidzieliśmy taką możliwość.

Przy takim rozwiązaniu oświetlenie na stadionie osiągnie 2000 luksów. Płyta boiska będzie podgrzewana. Pod trybuną południową znajdzie się natomiast całe zaplecze socjalne dla drużyn piłkarskich Radomiaka - pierwszego zespołu i młodzieżowych. Tu będą też restauracja z widokiem na boisko i skyboxy.

Dach będzie pokryty konstrukcją stalową. Foteliki na trybunach będą składane. Rozstaw siedzisk dla kibiców wyniesie 48 cm, na trybunie VIP 60, a na trybunie prasowej 70 cm (tu dodatkowo zostaną zainstalowane pulpity). Przewidziano też platformy dla TV.

Uwagi uwzględnione

Teraz - po zatwierdzeniu koncepcji - ROSA-BUD ma 2 miesiące na przedstawienie szczegółowych projektów budowlanych, w tym m.in. zagospodarowanie odrestaurowanego "Gołębnika". Następnie wykonawca musi uzyskać pozwolenie na budowę i będzie mógł przystąpić do prac budowlanych. W pierwszym etapie (do jesieni 2018 r.) powstaną boisko z dwoma trybunami - południową i północną - i zapleczem socjalnym, połączonym z budowaną obok halą widowiskowo-sportową.

Trybuny wschodnia i zachodnia, zostawione są na drugi etap inwestycji. Do tego czasu - w ich miejscu - staną prawdopodobnie banery reklamowe. To propozycja wobec jednej z obaw, jakie wyrażaliśmy po ujawnieniu jednej wstępnej koncepcji. Jak zapewnił prezydent Witkowski, na stadionie ze wszystkich miejsc będzie widoczne całe boisko. Z koncepcji wynika też, że po zakończeniu obu etapów, trybuny będą połączone. Jeśli chodzi o dach, ma być taki, by nie tylko zapewniać ochronę kibicom przed deszczem, ale także umożliwiać odpowiednie nasłonecznienie murawie.

Serce rośnie 

- Jako międzynarodowy sędzia piłkarski, miałem okazję oglądać wiele obiektów piłkarskich w Europie. I jeśli miałby budować stadion, to właśnie coś takiego bym zrobił – powiedział prezes Radomiaka, Sławomir Stępniewski. – Mieliśmy okazję brać udział w konsultacjach na etapie tworzenia koncepcji. Obiekt jest przede wszystkim bardzo funkcjonalny. Jest to wszystko bardzo fajnie zrobione, szczególnie jeśli chodzi o grupy młodzieżowe, co leży mi bardzo na sercu. Akademia Radomiaka to długofalowy projekt i posiadanie tego typu obiektu idealnie się wkomponowuje w to, co zamierzamy robić. Jestem spokojny – znając podejście władz miasta i wykonawcę - że termin zakończenia budowy zostanie dotrzymany. Wszystko idzie stabilnie, rytmicznie, zgodnie z planem. Serce rośnie - dodał popularny "Pan Sławek".

Nasz nowy dom

- Przeszło dekadę temu, kiedy powstawało Stowarzyszenie Tylko Radomiak, naszym celem i marzeniem było spotkać się na placu budowy nowego stadionu dla Radomiaka i dzisiaj nasz wielki cel i wielkie marzenia są urealniane. Mamy pierwszy milowy krok do powstania naszego nowego domu, stadionu przy ul. Struga 63 – powiedział prezes stowarzyszenia Dawid Zwierzyk, który dodał: – Dziękujemy prezydentowi i całemu zespołowi zajmującemu się tym projektem za zaangażowanie, ale też za to, że potrafili usłyszeć głos mieszkańców miast sympatyzujących z drużyną Zielonych, że gdy projekt nabiera kształtów, kibice są zapraszani do stołu, żeby na temat inwestycji porozmawiać. Mam nadzieję, że tak jak kibice odnajdą tu swój dom, tak i zespół Radomiaka tu go odnajdzie i będzie to krok ku wyższym celom, ku Ekstraklasie.

Przypomnijmy, że u progu 2015 roku prezydent Radosław Witkowski ogłosił, że w skład Radomskiego Centrum Sportu, obok hali sportowo-widowiskowej i kompleksu tenisowego, wejdzie także nowy stadion przy ulicy Struga. Prace będą prowadzone równolegle z budową hali widowiskowo-sportowej. Wykonawcą RCS jest konsorcjum firm ROSA-BUD S.A w partnerstwie z krakowską spółką MAXTO, które złożyły najkorzystniejszą ofertę na wykonanie projektu oraz budowę hali sportowo-widowiskowej i nowego stadionu przy ulicy Struga, gwarantując realizację zamówienia za niespełna 110 mln złotych.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych