Czwartek 22 luty
Małgorzaty, Marty, Piotra
RADOM aktualna pogoda

Pół tysiąca nowych żołnierzy w szeregach 6. MBOT

dm, WOT 2021-11-21 12:22:00

6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła ostatnie w tym roku szkolenie podstawowe. W szóstym w 2021 r. wcieleniu, progi brygady przekroczyło 22 kandydatów. Natomiast kolejne 14 osób za tydzień rozpocznie szkolenie wyrównawcze.

Rekordowe wcielenia

Listopadowy nabór jest ostatnim w tym roku. W 2021 r. 6 Mazowiecka Brygada OT zorganizowała 6 szkoleń podstawowych i tyle samo szkoleń wyrównujących poziom, dzięki którym w szeregi jednostki wstąpiło w sumie blisko 500 żołnierzy. W większości to osoby, dla których służba w WOT to pierwszy kontakt z wojskiem, ale są również rezerwiści, którzy w ramach szkoleń wyrównawczych doskonalili żołnierskie rzemiosło.

- Listopadowe wcielenie jest jednym z mniejszych w tym roku, ale nie oznacza to spadku zainteresowania kandydatów służbą w 6MBOT. Celem tego naboru jest uzupełnienie nieobsadzonych stanowisk w Brygadzie - mówi dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Witold Bubak i dodaje: - Warto zauważyć, że w tym roku mieliśmy dwa rekordowe wcielenia. W kwietniu nasze progi przekroczyło ponad 200 osób, a później w czerwcu szeregi Brygady zasiliło kolejnych 200 terytorialsów.

16 dni szkolenia

Szkolenie podstawowe rozpoczęło się w sobotę, 20 listopada, a udział w nim bierze 22 ochotników. Przez kolejne 16 dni na terenie jednostki wojskowej w Grójcu i w miejscowości Książenice, będą nabywać i doskonalić umiejętności taktyczne i strzeleckie.

- Największy nacisk podczas szkolenia położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania oraz przetrwania na polu walki. Ważnymi elementami są również pomoc przedmedyczna i topografia - podkreśla dowódca 61 batalionu lekkiej piechoty w Grójcu, mjr Artur Boruta.

Po 8 dniach do uczestników szkolenia podstawowego w ramach szkolenia wyrównawczego dołączy 14 żołnierzy rezerwy, którzy zdecydowali się pełnić dalszą służbę wojskową w ramach terytorialnej służby wojskowej. Dzięki swojemu doświadczeniu zdobytemu podczas długoletniej służby wojskowej, będą dla młodszych kolegów kopalnią wiedzy i praktycznych, wojskowych umiejętności. Ostatnia w tym roku uroczysta przysięga wojskowa, odbędzie się 4 grudnia w Grójcu.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych