Środa 21 luty
Eleonory, Kiejstuta, Fortunata
RADOM aktualna pogoda

Nowy Radomski Król Kurkowy wyłoniony

dm 2021-08-29 14:22:00

X Radomskim Królem Kurkowym został Stanisław Zubek. Wyłoniono go w sobotę na strzelnicy PZŁ w Piastowie, spośród członków Bractwa Kurkowego św. Sebastiana w Radomiu. Wicekrólem został Jan Remiszewski, a Grand Prix strzelania królewskiego wywalczył Sławomir Adamiec. Laur Gloria Patriae (Chwała Ojczyźnie) wywalczył Łukasz Ciszek.

Stanisław Zubek, jest radomianinem, byłym zastępcą dyr. Resursy, a obecnie zastępca dyrektora Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie.

Wybór królów kurkowych to średniowieczna i mieszczańska tradycja bractw kurkowych w Polsce i Europie. Lokacyjne prawo magdeburskie nakładało, na mieszkańców miast obowiązek ich obrony własnymi siłami podczas wojen i napadów zbrojnych. Każdy cech rzemieślniczy i kupiecki miał wyznaczone do obrony stałe miejsce: ulicę, odcinek murów miejskich, basztę, bramę miejską. Członkowie cechów – ludzie majętni, przez cały rok ćwiczyli się w strzelaniu, urządzając także doroczne zawody o tytuł króla kurkowego.

W Radomiu Kazimierz Wielki w 1364 roku zmienił przestarzałe wówczas prawo średzkie na korzystniejsze magdeburskie i nadał mieszkańcom miasta wiele przywilejów, ale i obowiązek obrony miasta. W tej sytuacji prawnej Radom, musiał również posiadać zorganizowany system obrony, z który odpowiedzialni byli przedstawiciele cechów, być może skupionych w konfraternię bracką.

– Tegoroczne Strzelanie Królewskie, Bractwo zorganizowało dla uczczenia beatyfikacji Stefana Kard. Wyszyńskiego, pod hasłem: SOLI DEO (Jedynemu Bogu) – mówił w czasie sobotniego strzelania hetman radomskiej konfraterni, Sławomir Adamiec. - Kardynał Stefan Wyszyński był prymasem w czasach najtrudniejszych dla Polski i polskiego Kościoła. Był oparciem dla wierzących i wszystkich tych, którzy marzyli o wolnej Polsce. Ten przywódca Kościoła, polityk i mąż stanu przeszedł do historii jako jedna z najwybitniejszych postaci XX wieku w Europie i pozostaje autorytetem dla współczesnych pokoleń. W maju 1981 roku Polska żegnała prymasa Stefana Wyszyńskiego – niekoronowanego króla Polski – jak mówili o zmarłym rodacy. Defensor Patriae – Obrońcę Ojczyzny – jak nazwali go w tamtych dniach publicyści, Prymasem Tysiąclecia – jak powiedział Jan Paweł II – dodaje Adamiec.

Współcześnie Bractwo Kurkowe Św. Sebastiana w Radomiu, nawiązuje do idei wierności naszym Ojcom, którzy stali na straży chrześcijańskiej kultury Zachodu i Polski, staje na straży wierności nauczania Sługi Bożego St. Kard. Wyszyńskiego i świętego Jana Pawła II.

– Radomskie Bractwo św. Sebastiana, stara się w swojej działalności kierować starym zawołaniem brackim: „Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie”. Dlatego wartości patriotyczne i chrześcijańskie, są dla nas kardynalnym nakazem – mówi Sławomir Adamiec.

Wyniki Strzelania Królewskiego A.D. 2021 w Radomiu:

1. Strzelanie Królewskie o tytuł X Radomskiego Króla Kurkowego A.D. 2021 – Stanisław Zubek

2. Strzelanie Królewskie o tytuł X Radomskiego Wicekróla Kurkowego A.D. 2021 – Jan Remiszewski

3. Strzelanie Grand Prix A.D. 2021 – Sławomir Adamiec

4. Strzelanie SOLI DEO A.D. 2021 – Łukasz Ciszek

5. Strzelanie POLONIA Semper fidelis (Gloria Patriae) A.D. 2021 – Łukasz Ciszek

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych