Poniedziałek 30 stycznia
Macieja, Martyny, Teofila
RADOM aktualna pogoda

Nowe światła i przejazdy rowerowe w centrum miasta

dm, MZDiK 2021-11-16 09:40:00

Rowerzyści mogą już korzystać z pary przejazdów przez skrzyżowanie ulic 25 Czerwca i Żeromskiego. Przy okazji wprowadzania tych zmian dotychczasowa sygnalizacja świetlna została wymieniona na nową, więc zyskali na tym również kierowcy i piesi.

Ciekawostką może być to, że pierwsze światła w tym miejscu pojawiły się już 56 lat temu // Widok z góry na skrzyżowanie, fot. MZDiK

Wyznaczenie przejazdów rowerowych na skrzyżowaniu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego zostało wykonane w ramach zwycięskiego projektu z budżetu obywatelskiego, zgłoszonego przez Bractwo Rowerowe. Dzięki temu można będzie między innymi łatwiej dostać się ze wschodniej części Śródmieścia do kontrapasa na jednokierunkowym odcinku ulicy Żeromskiego i dalej na deptak.

W ramach tejże inwestycji postawiono nowe wysięgniki sygnalizacji świetlnej i maszty wraz z ośmioma lampami doświetlającymi przejścia dla pieszych. Wymienione zostały tam również wszystkie instalacje elektryczne i urządzenia sygnalizacyjne. Pojawiły się osobne sygnalizatory rowerowe, zarówno obok jezdni, jak i nad nią (od strony wschodniej). Dotychczasowe światła stałoczasowe zostały zastąpione akomodacyjnymi. To znaczy, że będą one dostosowywać się do natężenia ruchu. W godzinach szczytu może to być trudne do zauważenia, bo wtedy wszystkie wloty i tak są mocno obciążone, ale po szczycie i w dni wolne na pewno usprawni to przejazd. Rowerzyści dojeżdżający do skrzyżowania też są wykrywani dzięki zainstalowanym w asfalcie pętlom indukcyjnym.

Wykonawcą inwestycji była wybrana w przetargu firma Stangl Technik Polska ze Świdnicy. Odbiór końcowy odbył się 10 listopada. Przy okazji tych robót wykonano także remont chodnika i obniżono krawężnik obok salonu telefonii komórkowej.

Zakończona właśnie wymiana sygnalizacji pozwoliła być może uniknąć większych problemów. Poprzednie światła na tym skrzyżowaniu w ostatnim czasie coraz częściej się psuły. Istniało ryzyko, iż za jakiś czas mogą całkiem przestać działać, a to oznaczałoby kompletny paraliż komunikacyjny tej części miasta. W trakcie wymiany świateł nie działały one zaledwie przez pięć dni, a to już było powodem fali niezadowolenia wielu kierowców. Gdyby doszło do całkowicie niespodziewanej awarii, naprawa - a w zasadzie przygotowanie projektu, zamówienie materiałów i montaż urządzeń - trwałyby znacznie dłużej. Nie są to bowiem rzeczy, które od ręki kupi się w sklepie. Przepraszamy za dotychczasowe utrudnienia w ruchu spowodowane wymianą świateł, lecz - prosimy wierzyć - były one i tak ograniczone do minimum - czytamy na stronie mzdik.pl.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych