Poniedziałek 29 maja
Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
RADOM aktualna pogoda

List Rektora UTH do posła Frysztaka

cir 2021-09-14 11:48:00

Rektor UTH prof. dr hab. Sławomir Bukowski, wydał oświadczenie będące odpowiedzią na apel posła Konrada Frysztaka w sprawie postulowanych zmian personalnych w Radzie Patronackiej UTH.

Prof. Sławomir Bukowski

Konrad Frysztak w poniedziałek zwrócił się z apelem do Rektora Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego w Radomiu o natychmiastowe odwołanie posła Marka Suskiego z funkcji Przewodniczącego Rady Patronackiej uczelni. - Człowiek, który obraża władze Radomia oraz nazywa Unię Europejską „okupantem brukselskim” nie może mieć wpływu na funkcjonowanie uniwersytetu oraz kształcenie młodych Polek i Polaków - argumentował poseł Konrad Frysztak. Więcej tutaj

Poniżej publkujemy w całości ośwadczenia rektora.

Szanowny Pan Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Konrad Frysztak

Rektor Uniwersytetu jest, zgodnie z duchem Konstytucji o Nauce 2.0, menedżerem i liderem naukowym. Jest menedżerem tak, jak każdy menedżer w korporacji. Celem jego działań jest realizacja strategii Uczelni, a zatem jej rozwój i finansowanie. Rektor nie jest politykiem i nie bierze udziału w sprawach rozgrywających się na arenie polityki. Celem i misją Uczelni są badania naukowe i kształcenie studentów. Uczelnia nie jest i nie może być polem debat i sporów politycznych. Rada Patronacka jest ciałem doradczym i opiniotwórczym, ma swój regulamin zatwierdzony przez Senat Uniwersytetu. Uczelnia spełnia swoje funkcje miastotwórcze, angażuje się w rozwoju kulturalny i intelektualny miasta i regionu.

Rektor nie angażuje się w politykę, jego zadaniem jest efektywne kierowanie Uczelnią, dbanie o rozwój nauki i efektywny proces dydaktyczny. Nie jest rolą Rektora komentowanie czy ocena bieżących wypowiedzi polityków. Instytucje akademickie winny stać ponad polityką, ich zadaniem jest dostarczanie wiedzy wszystkim tym, którzy sprawują funkcje polityczne i którzy reprezentują społeczeństwo, powołani do swej misji przez obywateli w wolnych wyborach.

Wypada mi jeszcze raz podkreślić, że kierowanie apeli w sprawach politycznych do Rektora jest niestosowne i źle zaadresowane.

Łączę wyrazy szacunku

Prof. dr hab. Sławomir Bukowski Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. K. Pułaskiego w Radomiu 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych