Niedziela 1 października
Danuty, Remigiusza, Romana
RADOM aktualna pogoda

Coraz większe kłopoty konkurenta Radomia. Ryanair może odlecieć z Modlina na dobre

cir 2017-11-06 07:57:00

Potencjalne rozwiązanie umowy lotniska w Modlinie z tanią linią lotniczą Ryanair i skutki takiej decyzji - to jeden z punktów nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy modlińskiego portu lotniczego. Jego zwołania żąda Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Ryanair jest obecnie jedyną linią lotniczą obecną na stałe na lotnisku w Modlinie. Foto: Ryanair

Umowa Modlina z Ryanairem kończy się w 2023 roku. - Moim zdaniem sprawy zmierzają raczej ku temu, by wyrzucić Ryanaira z Polski. Bo jest on rzekomo głównym konkurentem dla LOT-u - mówi Marek Miesztalski, skarbnik województwa mazowieckiego, w rozmowie z "DGP". Mazowsze jest jednym z udziałowców lotniska.

Zdaniem Miesztalskiego, tani przewoźnik nie zrezygnuje jednak z Modlina. - Rezygnacja z rynku polskiego też nie wchodzi w grę, bo przewoźnik zarabia ponad 20 mln euro rocznie na samym Modlinie - mówi skarbnik województwa.

Marek Miesztalski przyznaje, że dla samorządu najlepszym rozwiązaniem byłoby wykupienie udziałów PPL. - Pozbylibyśmy się głównego hamulcowego (...) Samorządowi Mazowsza zależy na rozwoju Modlina. Dlatego jesteśmy za tym, by w miejsce PPL do spółki dopuścić udziałowca zainteresowanego rozwojem tego lotniska" - stwierdza skarbnik. Dodaje, że w perspektywie kilku lat Mazowsze niemalże samo mogłoby zapłacić za rozbudowę lotniska. - Banki aż się palą, by to sfinansować, bo wiedzą, że Modlin jest skazany na rozwój - mówi.

Przypomnijmy - PPL rozważa, by zamiast pakować pieniądze w konieczny remont lotniska w Modlinie, zainwestować w rozwój Portu Lotniczego Radom. Mówi się o sumie co najmniej 500 mln zł. PPL toczy w tej sprawie negocjacje z władzami Radomia. Szczegóły negocjacji nie są ujawniane. Decyzje mają zapaść do końca roku. Więcej na ten temat tutaj. Radom chce przejąć także loty cargo z Warszawy po wprowadzeniu na Lotnisku Chopina zakazu nocnych operacji. Warunkiem jest oczywiście wcześniejsza rozbudowa lotniska na Sadkowie, co miałyby zapewnić PPL. Pisaliśmy o tym tutaj. Wkrótce ma się też pojawić informacja o nowych liniach lotniczych operujących z Sadkowa. Przeczytasz o tym tutaj.

Miesztalski przyznaje, że jeśli nastąpiłby "absolutny klincz wskutek którego nie można robić żadnych inwestycji, to lotnisko w Modlinie może trwać jeszcze przez co najwyżej 5-7 lat". Podkreśla, że decyzje dotyczące rozwoju Modlina muszą zostać podjęte już teraz. - Wiadomo, że Okęcie nie wytrzyma do czasu oddania do użytku CPK, bo zatka się w ciągu 3-4 lat, przy takim tempie rozwoju ruchu lotniczego w Polsce - mówi. 

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych