Poniedziałek 15 kwietnia
Anastazji, Wacława, Leonida
RADOM aktualna pogoda

MZDiK: Przypominamy, jak powinna wyglądać prawidłowa tabliczka adresowa SIM

dm, MZDiK 2021-07-24 09:33:00

Radomianie zgłaszają nam, że na niektórych tabliczkach adresowych Systemu Informacji Miejskiej na budynkach są podawane niewłaściwe nazwy dzielnic. Wyjaśniamy, że oznakowanie posesji leży w gestii właścicieli albo zarządców nieruchomości. Przypominamy przy okazji, jak powinny wyglądać takie tabliczki, aby były zgodne z uchwałą radnych - czytamy na stronie mzdik.pl. Poniżej pełny komunikat miejskiej spółki w tej sprawie.

Jeden budynek, a dwie dzielnice?

"Radom został podzielony na obszary Systemu Informacji Miejskiej w 2012 roku. Dwa lata później radni podjęli z kolei uchwałę w sprawie wprowadzenia SIM, która regulowała między innymi, jak powinny wyglądać tablice z nazwami ulic oraz placów, a także tabliczki adresowe na budynkach. Do tej pory, w miarę bieżących możliwości finansowych, przy skrzyżowaniach zainstalowaliśmy już - na latarniach lub szarych słupkach - niemal 650 podłużnych tabliczek. Każda z nich informuje o pełnej nazwie danej ulicy lub placu (z imionami oraz ewentualnymi funkcjami lub tytułami patronów), zakresie numeracji posesji do kolejnego skrzyżowania i o obszarze Systemu Informacji Miejskiej w miejscu lokalizacji danej tablicy. Ten ostatni element jest wyszczególniony na białym pasku na dole każdego takiego nośnika informacji.

Nazwy obszarów SIM (jest to równoznaczne z nazwami dzielnic w znaczeniu słownikowym, a nie urzędowym) często bywają jednak mylone z obrębami geodezyjnymi. Takie dane są podawane w różnych dokumentach urzędowych, na przykład wydawanych przez Wydział Architektury czy Wydział Geodezji Urzędu Miejskiego. Po raz kolejny musimy tu zatem podkreślić, że podział miasta na obręby geodezyjne nie ma zastosowania w przypadku SIM! Obręb "Gołębiów" obejmuje część Radomia od Lasu Kapturskiego na zachodzie prawie do kościoła przy ulicy Kozienickiej na wschodzie. Tymczasem według SIM są na tym terenie między innymi takie obszary jak Michałów, Brzustówka, Gołębiów I i II czy osiedle Akademickie. Właśnie te nazwy funkcjonują bowiem w świadomości większości mieszkańców. Nikt chyba nie powie, że bloki przy ulicy Królowej Jadwigi stoją na Gołębiowie, gdyż dla wszystkich "od zawsze" jest tam Michałów.

Na podstawie kilku przykładów przedstawiamy najczęściej pojawiające się nieprawidłowości na tablicach z numerami posesji, zamawianych przez właścicieli i zarządców. Niektóre z nich pojawiły się dopiero niedawno. Inne wiszą już od kilku lat. Na postawionym niedawno pawilonie handlowym przy ulicy Wyścigowej 41 oraz na sąsiednim nowym bloku znajdują się tabliczki z nazwą... Młodzianów. Tej części Radomia nikt raczej z Młodzianowem nie kojarzy, ale właśnie tutaj doszło do pomyłki, bo ktoś zasugerował się obrębem geodezyjnym, a nie właściwym dla SIM obszarem. W tym przypadku - zgodnie z obowiązującą od dziewięciu lat uchwałą Rady Miejskiej - na tabliczkach powinno być Ustronie.

Budynki policyjne przy ulicy 11 Listopada 37/59 znajdują się według SIM na osiedlu XV-lecia, lecz na tabliczkach jest Gołębiów I. Dodatkowo sama nazwa ulicy nie powinna zawierać końcówki "-go" po liczbie 11. Biurowiec u zbiegu ulic Malczewskiego i Galileusza powinien być w Śródmieściu, lecz na tabliczce jest Obozisko (to znowu wina omyłkowego umieszczenia nazwy obrębu geodezyjnego zamiast obszaru SIM). Bardziej zastanawiający jest przypadek z dzielnicy Borki, gdzie przy ulicy Limanowskiego 79 (to pomiędzy Suchą a Stasieckiego) widnieje nazwa Śródmieście, która nie jest zgodna ani z podziałem geodezyjnym, ani z SIM-owym. Tymczasem Śródmieście jest około dwa kilometry dalej.

Przy ulicy Warszawskiej 11 wykonawca tabliczki niepotrzebnie umieścił skrót słowa "osiedle" (a w dodatku z błędem ortograficznym - z niewystępującą w nim literą "ś"). Zgodnie z uchwalonym nazewnictwem SIM słowo "osiedle" jest niezbędne jedynie w przypadku trzech obszarów. Są to: osiedle Akademickie, osiedle XV-lecia, a także osiedle Nad Potokiem. W pozostałych nazwach nie powinno go być. Tymczasem przy Kusocińskiego 27 też zabrakło tego słowa. Interesujący przypadek jest na budynku galerii handlowej przy ulicy Struga 60. Obok siebie wiszą tam dwie tabliczki. Pierwsza ma numer 60 i nazwę Nad Potokiem, a druga - numer 60B i nazwę osiedle XV-lecia. Błędy są właściwie na obu, bowiem ta część miasta to według SIM osiedle Nad Potokiem, ale na pierwszej planszy brakuje słowa "osiedle".

Zdarzają się również takie tabliczki, gdzie... w ogóle nie ma wymaganych nazw obszarów SIM. Na planszy przy ulicy Warszawskiej 27 wykonawca całkowicie usunął biały pasek. Z kolei przy ulicy Zbrowskiego 61 zamiast nazwy osiedla Nad Potokiem znalazł się skrót nazwy mieszczącej się tam uczelni. Takich elementów nie powinno się tu umieszczać!

Podkreślamy, że przedstawione przykłady nie mają na celu napiętnowania kogokolwiek. Błędy zdarzają się bowiem z winy różnych osób - czasami są to sami zamawiający, a czasami także wykonawcy tabliczek. Chodzi jedynie o to, by unikać podobnych mankamentów w przyszłości (tym bardziej, że interwencje w sprawie nieścisłości kierowane są też do nas, chociaż my nie produkujemy tabliczek adresowych, bo nie możemy oznakowywać czyichś obiektów). Warto zatem, aby zarówno właściciele i zarządcy nieruchomości, jak również pracownicy firm produkujących takie tabliczki zapoznali się uważnie z informacjami, które już od kilku lat znajdują się na naszej stronie."

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych