Poniedziałek 15 kwietnia
Anastazji, Wacława, Leonida
RADOM aktualna pogoda

Wsola w Paryżu i Berlinie

dm 2021-10-25 11:25:00

Muzeum Witolda Gombrowicza z podradomskiej Wsoli coraz silniej zaznacza swoją obecność na kulturalnej mapie Europy, aranżując lub włączając się w działania podejmowane poza granicami kraju. Placówka współorganizuje konferencję „M(éditer) Gombrowicz”, która odbędzie się za kilka dni w Bibliotece Polskiej w Paryżu. W listopadzie zaś, w Berlinie, przy udziale muzeum otwarta zostanie plenerowa wystawa poświęcona autorowi „Ferdydurke”.

Za kilka dni, 26 października, w Bibliotece Polskiej w Paryżu wybitni znawcy twórczości Witolda Gombrowicza będą dyskutować o trudnych relacjach pisarza z wydawcami i promotorami jego książek. Panel zatytułowany „M(éditer) Gombrowicz” organizowany jest przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli oraz jego oddział w Vence, a także przez Bibliotekę Polską. To pierwsza odsłona cyklu „Gombrowicz i (nie) przyjaciele”.

- Jednym z naszych głównych zadań jest popularyzowanie twórczości Gombrowicza i aranżowanie dyskusji na jego temat. Panele i dyskusje wielokrotnie odbywały się we Wsoli. Teraz coraz częściej angażujemy się także w organizację wydarzeń poza granicami kraju. Ze względu na biografię pisarza, w Europie są to głównie Francja i Niemcy – mówi Tomasz Tyczyński, szef wsolskiego muzeum.

Organizacji wydarzeń za granicą sprzyja stała obecność muzeum we Francji. Espace Muséal Witold Gombrowicz w Vence jest oddziałem Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

- Muzeum Gombrowicza w Vence mieści się w willi Alexandrine, w mieszkaniu Rity i Witolda Gombrowiczów. To głównie tu staramy się organizować wydarzenia poświęcone pisarzowi. Ale dzięki współpracy z Biblioteką Polską w Paryżu mamy też możliwość aranżowania spotkań w stolicy Francji. I z tej możliwości skwapliwie korzystamy – mówi Katarzyna Kula z Espace Muséal Gombrowicz w Vence.

Jak tłumaczą organizatorzy konferencji, walka o sławę Witolda Gombrowicza była nieodłączną częścią jego aktywności twórczej. Pisarz rozumiał doskonale, że wywodząc się z kultury peryferyjnej stale musi mierzyć się i konfrontować z uznanymi kulturalnymi centrami. O swoje literackie być albo nie być bił się zwłaszcza w specyficznej pod tym względem Francji. Gombrowicz jako jeden z najważniejszych komentatorów swojej twórczości, starał się nie pozostawiać przypadkowi także kwestii związanych z jego istnieniem w światowym życiu literackim. Ważnymi (nie)przyjaciółmi w tych działaniach byli tłumacze i wydawcy. O trudnych relacjach pisarza z nimi będą mówić w Paryżu Rita Gombrowicz i Mariola Odzimkowska, Małgorzata Smorąg-Goldberg, Anna Bernhardt, Anna Spólna, Jerzy Jarzębski, Piotr Kłoczowski i Paweł Rodak. Konferencja odbędzie się w języku francuskim, 26 października o godzinie 17.00.

Niemal zaraz po niej, 7 listopada, w Berlinie otwarta zostanie przygotowana przez Muzeum we Wsoli plenerowa wystawa „Gombrowicz”. Wydarzenie odbędzie się w ramach trwającego od maja cyklu „Gombrowicz w Berlinie”. Jego organizatorem jest tamtejszy oddział Instytutu Pileckiego, a współorganizatorem częsci wydarzeń – Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Wcześniej w ramach tego cyklu na ścianie budynku, w którym pisarz przez pewien czas mieszkał podczas rocznego pobytu na stypendium Fundacji Forda odsłonięta została tablica pamiątkowa. Berlińskie wydarzenia wspiera Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych