Środa 22 maja
Heleny, Wiesławy, Romy
RADOM aktualna pogoda

Wernisaż Pawła Orłowskiego w Elektrowni

dm 2024-05-13 09:53:01

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu zaprasza na wernisaż wystawy Pawła Orłowskiego.

Instalacja Pawła Orłowskiego

Pink Bot. Paweł Orłowski

Instalacja dostępna na tarasie Elektrowni

Wernisaż: 18.05.2024 roku, godz.18.00

Czynna do 29.09.2024 roku

Kuratorzy wystawy: Katarzyna Rij, Paweł Witkowski

W ramach wystawy zaprezentowanych zostanie siedem monumentalnych rzeźb Pawła Orłowskiego. Ekspozycja jest premierową odsłoną projektu Pink Bot realizowanego przez artystę wspólnie z kuratorką Katarzyną Rij. 

Umieszczone na tarasie Elektrowni obiekty przedstawiają męską postać wzorowaną na wizerunkach superbohaterów amerykańskich komiksów. Ich kubizująca, zgeometryzowana forma budzi skojarzenia z przedstawieniami robotów czy też cyborgów. Rzeźby zostały wykonane z blachy i pomalowane na różowo. Zderzenie muskularnej postaci (zgodnie ze stereotypem będącej uosobieniem męskości) i intensywnego różu (koloru witalności i energii, na ogół kojarzonego z kobietami) jest zabiegiem formalnym, którego celem jest skierowanie uwagi na problem nierówności płci.

Paweł Orłowski (ur. 1975). Rzeźbiarz. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni prof. Józefa Sękowskiego, oraz na Universität der Künste Berlin w pracowni prof. Karlheinza Biederbicka. Pracę w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie rozpoczął w 2000 roku. W roku 2008 obronił doktorat i w 2009 otrzymał stanowisko adiunkta. W 2018 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk plastycznych. Obecnie prowadzi pracownię rzeźby na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Laureat nagród i wyróżnień polskich oraz międzynarodowych przeglądów sztuki. Brał udział w ponad 50 projektach artystycznych, wystawach i sympozjach w Polsce, w Europie i na świecie (m.in. Stanach Zjednoczonych i Kanadzie).

Współorganizatorem wystawy jest Van Rij Gallery

Wystawa objęta honorowym patronatem przez Marszałka Województwa

Mazowieckiego Adama Struzika.

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych