Poniedziałek 24 czerwca
Jana, Danuty, Janiny
RADOM aktualna pogoda

''Radom 1945. Nowa rzeczywistość'' w radomskim muzeum

dm, muzeum.edu.pl 2021-11-12 10:30:00

Najbliższy weekend w Muzeum im. Jacka Malczewskiego będzie obfitował w wydarzenia dla dzieci i dorosłych.

W niedzielę, 14 listopada Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza na wykład doktora Adama Duszyka „Radom 1945. Nowa rzeczywistość”.

Czasy powojnia stają się współcześnie coraz częstszym tematem dociekań naukowych i licznych monografii historycznych. Paradoksalnie czas zakończenia wojny nie oznaczał wcale stabilizacji i wzrostu poczucia bezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie – był to okres „wielkiej trwogi”. Szerzyło się bezprawie, głód i wszechogarniające ogromne poczucie niepewności. Wielkimi krokami zbliżała się zupełnie nowa rzeczywistość.

Radom 1945 roku stał się areną wielu bardzo ciekawych wydarzeń. Wyzwolenie miasta z rąk hitlerowskiego okupanta, tym samym jego zniewolenie przez nadciągające wojska sowieckie za którymi podążała nowa komunistyczna władza, nadzieja na szybką odbudowę miasta połączona z marzeniami o spektakularnym rozwoju, próba utworzenia w Radomiu uniwersytetu z nowymi oryginalnymi kierunkami, pierwszy w Polsce antykomunistyczny protest młodzieży pod hasłem „My chcemy światła”, awaryjne lądowanie załogi amerykańskiego bombowca na radomskim Sadkowie… To tylko niektóre z wydarzeń, które miały miejsce w 1945 roku w Radomiu.

Wykład odbędzie się o godz. 12:00. Cena biletu to 5 zł.

Drugą atrakcją będzie kolejne spotkanie Klubu Młodych Odkrywców Sztuki. Tym razem prowadzący wraz z uczestnikami spróbują wykonać ikony Matki Boskiej Współczującej. Zajęcia poprzedzać będzie prelekcja na temat technik wykonywania ikon oraz ich różnych rodzajów. Dla uczestników przygotowano wszystkie niezbędne narzędzia.

Zajęcia odbędą się także w niedzielę, 14 listopada, o godz. 12:00 w sali warsztatowej. Cena biletu to 12 zł.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych