Sobota 22 czerwca
Pauliny, Flawiusza, Agenora
RADOM aktualna pogoda

"Przemysł – siła miasta. Radom w latach 1918-1989"

dm, resursa.radom.pl 2022-04-22 13:00:00

"Przemysł – siła miasta. Radom w latach 1918-1989" - to tytuł wyjątkowej wystawy odkrywającej historię radomskiego przemysłu, którą będzie można oglądać w Muzeum Historii Najnowszej Radomia na I piętrze w Kamienicy Deskurów (Rynek 14). Prowadzący muzeum Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” zaprasza na wernisaż już 22 kwietnia o godz. 19:00.

Wystawa odbędzie się w Kamienicy Deskurów

autor: UM Radom

Jednym z najważniejszych celów rewitalizacji Kamienicy Deskurów było stworzenie w tym miejscu przestrzeni koncentrującej wiele kulturalnych i społecznych inicjatyw. W ostatnim czasie szczególnie uwypuklona została społeczna strona Kamienicy. Ulokowanie tu głównego centrum pomocy uchodźcom z Ukrainy sprawiło paradoksalnie, że chyba już każdy radomianin wie, co to za obiekt i gdzie się znajduje. Miejmy nadzieję, że dzięki temu prowadzona przez Resursę w Kamienicy Deskurów działalność kulturalna będzie bezbłędnie identyfikowana i zyska wielu odbiorców. A będzie po co tam zajrzeć, gdyż oprócz prowadzonej tu od zeszłego roku czasowej działalności wystawienniczej, Resursa otwiera właśnie  stałą ekspozycję „Przemysł – siła miasta. Radom w latach 1918-1989”, która jest odpowiedzią na artykułowaną od dłuższego czasu przez radomian potrzebę ocalenia pamiątek rodzimego przemysłu.

Wystawa przypominać będzie o bogatej i niezwykłej historii Radomia w XX w. Możemy na niej zatem zarówno poczuć klimat międzywojennego Radomia, jak i przypomnieć sobie wygląd miasta z lat PRL. Zgromadzone eksponaty przywołują historię wielu znanych zakładów przemysłowych oraz topowe marki produktów, z którymi kojarzy się Radom. Zapewne starsi do wystawy będą wracać  z sentymentu, a młodsi – aby poznać ciekawą historię Radomia i radomskiego przemysłu, który jeszcze nie tak dawno stanowił o sile naszego miasta. Co istotne, wystawa zachęca do aktywności – będzie można przejechać się na niej rowerem, zrobić sobie zdjęcie w kolejce przed sklepem, czy skorzystać z telefonicznego aparatu z tarczą.

Wystawa jest bezpłatna. Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek, niedziela 10.00-18.00. Ostatnie wejście na wystawę jest możliwe na godzinę przed jej zamknięciem. W soboty wystawa nieczynna. Przypomnijmy, że w tych samych godzinach na poziomie -1 Kamienicy Deskurów, Resursa prowadzi też wystawy czasowe. Obecnie można tu oglądać ekspozycję „Skąd to? Historia artykułów codziennego użytku”.

Galeria zdjęć

Komentarze naszych czytelników

  • TW Bolek

    2022-04-23 09:38:34

    Radomski przemysł okupację niemiecka ,i komunistów (nawet się rozwinął),ale nie przeżył władzy IIIRP (w większości potomków górali ze Wzgorz Gołąb)

  • As

    2024-04-26 19:59:59

    Jaka jest cena biletów ?

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych