Poniedziałek 24 czerwca
Jana, Danuty, Janiny
RADOM aktualna pogoda

Pieski świat. Spotkanie z laureatem Nagrody Literackiej Nike

dm 2023-01-11 09:00:00

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza na spotkanie literackie z Jerzym Jarniewiczem – poetą, eseistą, tłumaczem, ubiegłorocznym laureatem Nagrody Literackiej NIKE. Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 15 stycznia. Początek o godzinie 17.00.

Rok 2023 to pierwszy rok z dwóch lat jubileuszowych – w 2023 przypada dziewięćdziesiąta rocznica debiutu Witolda Gombrowicza. W 1933 roku w wydawnictwie Rój ukazał się Pamiętnik z okresu dojrzewania – zbiór opowiadań autorstwa późniejszego laureata Międzynarodowej Nagrody Wydawców. W roku 2024 zaś świętować będziemy 120 rocznicę urodzin Gombrowicza.

- Mamy nadzieję, że te jubileusze będą pretekstem do ważnych wydarzeń literackich, teatralnych i artystycznych. Mamy bogate plany, będziemy o nich informować, gdy marzenia skonfrontujemy z możliwościami ich sfinansowania – zapowiada Tomasz Tyczyński, kurator Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Pierwsze z tych wydarzeń już wkrótce: w niedzielę 15 stycznia, gościem muzeum będzie Jerzy Jarniewicz, wielokrotnie nagradzany i wyróżniany poeta, krytyk literacki, eseista i tłumacz. Jerzy Jarniewicz ma na swoim koncie kilkanaście tomów wierszy, kilkanaście książek eseistycznych poświęconych kulturze i kontrkulturze brytyjskiej, angielskiej czy amerykańskiej, a także kilkadziesiąt przekładów literackich. Tłumaczył m.in. Jamesa Joyce, Philipa Rotha, Umberto Eco, Ursulę Le Guin. Był wieloletnim współpracownikiem pisma „Literatura na świecie”. W ubiegłym roku, za swój najnowszy tom wierszy Mondo cane, otrzymał Nagrodę Literacką NIKE. Z poetą będzie rozmawiała Anna Spólna.

- Skoncentrujemy się na tym najnowszym tomie wierszy, ale rozmawiać będziemy także o całej twórczości Jerzego Jarniewicza i o jego dokonaniach translatorskich, bowiem jego wrażliwość poetycka zdecydowanie kształtowała się i kształtuje także poprzez to, jakich autorów tłumaczy i jakich czyta – mówi Anna Spólna.

Jak dodaje, Jerzy Jarniewicz jest poetą pod wieloma względami niezwykłym i bardzo odważnym. Zdaniem badaczki, to co szczególnie wydaje się odświeżające i niezwykłe w jego wierszach, zwłaszcza ostatnich, to jest takie spojrzenie na kondycję człowieka i świata, a także mężczyzny i świata, które przełamuje tradycyjne podziały na to co męskie i niemęskie, na to, co wypada a czego nie wolno, na to co jest w mediach i w mediach społecznościowych normą, a co jest przekroczeniem tej normy.

Spotkanie z Jerzym Jarniewiczem odbędzie w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli 15 stycznia. Początek o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

Jak zawsze chętnych do udziału w tej rozmowie zawiezie do Wsoli z Radomia bezpłatny autobus, który odjedzie z przystanku Chrobrego / Czysta, obok galerii handlowych (kierunek Michałów) o godzinie 16.20. Powrót po spotkaniu, tym samym autobusem.

Galeria zdjęć

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych