Poniedziałek 24 czerwca
Jana, Danuty, Janiny
RADOM aktualna pogoda

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Malczewscy. Spotkanie artystów

dm 2023-03-10 17:45:00

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na oprowadzanie kuratorskie, podczas którego macie Państwo szansę poznać bliżej zarówno szczegóły z życia, jak i twórczości Malczewskich - Jacka i Rafała. Relacje, życiowe wybory, rozterki i pasje obu malarzy. Oprowadzenie odbędzie się w niedzielę, 12 marca o godz. 12:00.

Spotkanie artystów w muzeum. Jacek- akademik, tytan pracy, mistrz i symbolista. Rafał- samouk, bon vivant, niespokojny duch…. Spotkanie ojca i syna, bliskich sobie, ale jakże różnych osobowości. Dialog malarski Jacka z Rafałem zaczął się już około 1900 roku, kiedy Jacek malował syna, dokumentując jego rozwój. Rafał jako kilkulatek na swój dziecięcy sposób portretował ojca. Pierwsza konfrontacja artystyczna Malczewskich miała miejsce w latach pierwszej wojny światowej, kiedy to obaj utknęli w Wiedniu. Jednak to właśnie lata dwudzieste były dekadą, kiedy te spotkania stały się częstsze i ważne dla nich obu. Jacek musiał odświeżyć swój sposób malowania, a Rafał wreszcie rozwinął skrzydła i został doceniony jako twórca… Trzon ekspozycji stanowią prace ze zbiorów własnych Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz depozyty z kolekcji prywatnych. Prezentację wzbogacają obiekty wypożyczone z Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem i z Muzeum KUL.

Kuratorki wystawy: Paulina Szymalak-Bugajska i Magdalena Ewa Nosowska.

Wystawa czynna do: 15 kwietnia 2023

Komentarze naszych czytelników

 • POwodzenia wodzu

  2023-03-10 22:28:52

  Jarosław Kaczyński rusza po swój POgrom 

 • POwodzenia wodzu !

  2023-03-10 22:28:59

  Jarosław Kaczyński rusza po swój POgrom 

 • lucjan

  2023-03-11 05:51:07

  J+++Ć RYŻEGO,P ed O fili i TVN.

 • lucjan

  2023-03-11 05:51:14

  J+++Ć RYŻEGO,P ed O fili i TVN

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych