Środa 19 czerwca
Gerwazego, Protazego, Borzysława
RADOM aktualna pogoda

Odrestaurowano jeden z najstarszych obrazów maryjnych

dm, warszawa.tvp.pl 2022-02-17 13:59:00

Odrestaurowano obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, którego właścicielem jest parafia Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Jasionnej (powiat białobrzeski). Wizerunek maryjny od wielu lat jest otaczany kultem i słynie z wielu łask. Według specjalistów obraz posiada bardzo wysoką wartość artystyczną.

Ks. Michał Krawczyk, diecezjalny konserwator zabytków poinformował, że czas powstania obrazu typu Hodegetrii Krakowskiej datuje się na drugą połowę XV-wieku. Już przy pierwszych oględzinach stało się jasne, że obraz jest całkowicie przemalowany. Wykonano szereg badań fizyko-chemicznych w celu ustalenia budowy technologicznej obiektu oraz jego stanu zachowania. - Największym zaskoczeniem podczas prac przy odsłanianiu pierwotnej warstwy malarskiej była obecność zielonej, malachitowej podmalówki pod karnacjami. Do tej pory na przebadanych obrazach z wizerunkiem Hodegetrii Krakowskiej nie znaleziono takiego działania technologicznego.

Zielone podmalowanie jest charakterystyczne dla włoskiego malarstwa XV-wiecznego. Zatem można przypuszczać, że malarz zetknął się w ówczesną sztuką włoską, być może podczas wędrówek czeladniczych, lecz nie znał technologii jej tworzenia - mówił ks. Michał Krawczyk, który był gościem Radia Plus Radom. Dodał, że dodatkowe usunięcie domalowanych zaplecków tronu Marii i Dzieciątka ujawniło, że znajdują się pod nimi fragmenty postaci świętych Barbary i Katarzyny. Obraz z Jasionnej został namalowany między 1450 a 1490 rokiem. Autor jest nieznany. Obraz był konserwowany w latach 2020-21 pod nadzorem doktor hab. Anny Sekowskiej.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych