Środa 22 maja
Heleny, Wiesławy, Romy
RADOM aktualna pogoda

Noc Muzeów w Elektrowni

dm 2024-05-12 08:54:00

W sobotę, 18 maja MCSW "Elektrownia" zaprasza na Noc Muzeów! Wieczór rozpocznie się o godz. 18.00 otwarciem wystawy na tarasie Paweł Orłowski. Pink Bot. Od godz. 19.00 zwiedzający będą mogli zobaczyć aktualne wystawy oraz wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących. Elektrownia będzie czynna do godz. 1.00. Ostatnie wejście o godz. 0.30.

Wystawa Rajmunda Ziemskiego

Tego dnia będziemy oferować bilet specjalny w cenie 2 zł.

Program:

WYSTAWY

Rajmund Ziemski. Znak i kolor
Bio-Chem (Izabela Chamczyk, Diana Lelonek, Paweł Matyszewski)
Paweł Orłowski. Pink Bot 

O godz. 20.00 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawach Rajmund Ziemski. Znak i kolor i Bio-Chem.

DZIAŁANIA EDUKACYJNE

Zapraszamy do gier i zabaw edukacyjnych. Przez cały czas trwania Nocy Muzeów na tarasie Elektrowni powstawać będzie wielka, kartonowa konstrukcja nawiązująca do metalowych figur autorstwa Pawła Orłowskiego. Zachęcamy do włączenia się w proces budowania spektakularnej rzeźby, której ostateczny kształt z pewnością nas zaskoczy. Z kolei udział w grze „Space race” będzie  okazją do sprawdzenia swojego refleksu i wiedzy na temat sztuki. Pozytywna rywalizacja i dobra zabawa są gwarantowane.

19.30–22.00
Rzeźba na tarasie - działanie wokół wystawy Pawła Orłowskiego

19.30 i 21.00
Gra edukacyjna „Space race”

KONCERTY

Godz. 19.00 – 21.00 zespół Bławat & Trzmiel Band

Bławat & Trzmiel Band  to zgrany duet muzycznych przyjaciół na scenie i poza nią. Najlepiej czują się grając standardy bluesowe z domieszką rocka. 

W noc muzeów wystąpią w poszerzonym składzie:

Michał Bławat- gitara akustyczna , wokal;  Krzysztof Chodacki -gitara elektryczna, Wojciech Matyja - gitara basowa, Ryszard Strzelczyk- perkusja, Rafał Balicki- instrumenty klawiszowe, Maciek Trzmiel - harmonijki ustne. 

Godz. 21.15- 23.00 zespół Sea Salt.

Muzyka grana przez Sea Salt Trio, to wypadkowa gustów artystów tworzących formację. To mieszanka współczesnego Pop-Rocka, ale i szczypty jazzu i soulu.

Skład zespołu:

Magdalena Buka Boduła – wokal, Wiktoria Guzy – wokal i bas, Dominika Małysa – wokal, Paweł Wójcik – gitara.

…………………………………………………………………………………………………..

FILMOWA NOC MUZEÓW 18 V 2024 (sobota)

Zapraszamy na pokazy dwóch zestawów krótkich filmów, które różnią się formą wypowiedzi twórców (animacje i fabuły). Rzadko możemy je oglądać, tym bardziej warto je podziwiać na dużym ekranie w filmową noc muzeów 2024. 

Dodatkową atrakcją będzie pokaz filmu dokumentalnego Wima Wendersa pt. „Anselm”. zrealizowanego w technice 3D. 

Bilety w cenie 10 zł na jeden zestaw filmów.

Godz. 19.45- ANIMOWANE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE NOMINOWANE DO OSCARA 2024, 61’ 

Oscary przyznawane przez Amerykańską Akademię Filmową to jedne z najbardziej prestiżowych nagród w świecie kina. Nominacje ogłaszane są w kilkunastu kategoriach, a wśród nich również dla najlepszych filmów krótkometrażowych. Krótkie metraże pokazywane

są w zestawach po kilka filmów, dzięki czemu jedna wizyta w kinie to spektrum emocji i niesamowitych, inspirujących historii zaklętych w krótkiej formie. 

Każda historia opowiedziana inną animowaną kreską to podróże przez rozmaite doświadczenia ludzkiej natury. 

LIST DO ŚWINI (Letter to a Pig) / reż. Tal Kantor / Izrael, Francja / 2022 / 

Mężczyzna, który przetrwał Holokaust, pisze po wojnie list z podziękowaniami do świni, która uratowała mu życie. Wysłuchawszy w szkole tej historii, młoda uczennica próbuje ją sobie wyobrazić. Jej wizja przesycona jest ludzkim złem, a początkowa trauma zamienia się w chęć zemsty.

95 ZMYSŁÓW (Ninety-Five Senses) / reż. Jerusha Hess, Jared Hess / USA / 2023 / 

Oda do pięciu zmysłów ludzkiego ciała pewnego mężczyzny, któremu zostało niewiele czasu, aby się nimi cieszyć.

NASZ MUNDUREK (Our Uniform) / reż. Yegane Moghaddam / Iran / 2023 / 

Dziewczyna z Iranu przywołuje szkolne wspomnienia na fałdach i materiałach swojego starego mundurka.

PACHYDERMIA (Pachyderme) / reż. Stéphanie Clement / Francja / 2022 / 

Jak każdego lata, Louise zostaje powierzona swoim dziadkom, by spędzić z nimi kilkudniowe

wakacje na wsi. 

Zielona trawa w ogrodzie, kąpiel w jeziorze, wędkowanie z dziadkiem, wszystko wydaje się mieć słodki smak babcinych placków z truskawkami. Jednak w tym roku latem spadnie śnieg, a potwór umrze…

KONIEC WOJNY! Historia inspirowana muzyką Johna Lennona i Yoko Ono (WAR IS

OVER! Inspired by the Music of John and Yoko) / reż. Dave Mullins / USA / 2023 / zdobywca Oscara 2024

W alternatywnej rzeczywistości I wojny światowej dwóch żołnierzy, stojących po przeciwnych stronach konfliktu, rozgrywa partię szachów. 

Wiadomości o kolejnych ruchach przekazują sobie za pomocą gołębia pocztowego, przemierzającego ryzykowne trasy lotu nad polem bitwy. Gracze nie znają swoich tożsamości, a wojna zmierza do nieuchronnego, tragicznego końca. Ktokolwiek wygra, jedno jest pewne: na wojnie nie ma zwycięzców. 

Film inspirowany pokojowymi manifestami jednej z najsłynniejszej par muzyków w historii - Jonna Lennona i Yoko Ono.

…………………………………………………………………………………………………

Godz. 21.00 -  ANSELM, biograficzny, dokumentalny, reż. Wim Wenders, Niemcy, Francja, Włochy 2016, 93’(pokaz w okularach 3D) 

Filmowy portret niemieckiego artysty Anselma Kiefera jest jak jego wielkoformatowe rzeźby – choć monumentalny, nie porzuca ludzkiej perspektywy. Po pamiętnej "Pinie" Wim Wenders proponuje kolejne immersyjne doświadczenie filmowe, dzięki któremu możemy wkroczyć do świata twórcy i jego dzieł. 

Fabularyzowane sceny, materiały archiwalne i imponujące ujęcia z gigantycznej pracowni pod Paryżem składają się na zniuansowany obraz człowieka walczącego z powojenną zbiorową amnezją. Urodzony w 1945 roku Kiefer, uczeń Josepha Beuysa, upomina się w swoich pracach o pamięć trudnej przeszłości Niemiec, podobnie jak Heinrich Böll w literaturze. Wenders wędruje z kamerą po ogromnym terenie we francuskim Barjac – studiu artystycznym, a zarazem ulegającej entropii wystawie. Konstrukcja i rozpad, mit i konkret, świadectwo i zanik – te ambiwalentne fascynacje widać w tworzonych przez Kiefera obiektach: kilkupiętrowych betonowych wieżach czy podziemnych tunelach. Jednocześnie reżyser pozwala sobie na czuły filmowy gest – spotkanie małego Anselma (w tej roli kuzyn Wendersa) z uznanym artystą.

…………………………………………………………………………………………………...

Godz. 23.00 - NAJLEPSZE KRÓTKIE FABUŁY Z WARSZAWSKIEJ SZKOŁY FILMOWEJ, 62’

3 krótkie metraże – 3 historie o kobietach – wszystkie 3 wyreżyserowane przez kobiety – wszystkie 3 czułe, wzruszające i słodko-gorzkie – wszystkie z ostatniego konkursu filmów krótkometrażowych Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Razem stanowią świetny, tematycznie i formalnie zróżnicowany zestaw – esencję tego, co najlepsze w polskim kinie krótkometrażowym. Świadczy o tym również liczba nagród i festiwali, na jakich te shorty były pokazywane w ostatnich kilku miesiącach: FPFF w Gdyni, Krakowski Festiwal Filmowy, Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie, Kameralne Lato, Octopus Film Festival, Festiwal Kina Kobiet, ale również festiwale w Szwajcarii, Czechach, Wielkiej Brytanii, czy USA.

DO RAJU, reż. Marta Szymanek, 2023

https://www.youtube.com/watch?v=XJBnJXiCILQ 

Siedemnastoletnia Mila wegetuje w cieniu przemytniczej rodziny. Sens jej egzystencji wyznacza ilość przeszmuglowanych papierosów i wódki. 

Zmęczona byciem zombie za życia, postanawia… skończyć ze sobą. Wszystko się komplikuje, gdy na drodze do raju nieoczekiwanie wyrasta syryjski uchodźca.

TE CHOLERNE PEONIE, reż. Polina Biliaieva, 2023 https://www.youtube.com/watch?v=FlV0hwH9UVE

Rita ma dwadzieścia cztery lata i nigdy nie przeżyła orgazmu. Postanawia to zmienić do swoich dwudziestych piątych urodzin, które są za miesiąc. 

Do wyznaczonego dnia coraz bliżej, a orgazm nie nadchodzi. Okazuje się jednak, że Rita odnajdzie to, czego szuka, w najmniej oczekiwanym przez nią miejscu i momencie.

MOJE STARE, reż. Natasza Parzymies, 2023 https://www.youtube.com/watch?v=mKxnyfFMytU&t=2s

Po 50 latach Zofia i Ania postanawiają wyruszyć w ostatnią wspólną podróż, żeby zawalczyć o dawne uczucie. 

Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że poszukuje ich spanikowana córka Ani, która uważa, że jakaś obca kobieta porwała jej matkę…

W główne role wcieliły się legendy polskiego kina: Dorota Pomykała i Dorota Stalińska.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, ul. Mikołaja Kopernika 1.

Informacje pod nr tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60, a także na stronie internetowej www.mcswelektrownia.pl

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych