Sobota 13 lipca
Irwina, Margarety, Sary
RADOM aktualna pogoda

''Muzeum Malczewskiego przyjazne osobom niewidomym''

dm, muzeum.edu.pl 2021-10-04 12:29:00

O 10 nowych tyflografik z obrazami Malczewskiego przeznaczonych dla osób niewidomych i niedowidzących może wzbogacić się Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Uda się, jeśli projekt wygra w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. Głosowanie trwa do 10 października.

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w ramach projektu „Dotknąć Malczewskiego - dziedzictwo kulturowe w zasięgu ręki" stworzyło pierwszą tyflografikę wraz z audiodeskrypcją, dzięki której osoby niewidome i niedowidzące mogą poznać obraz Malczewskiego „Autoportret z muzą”.

Zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza, do kategorii podregionalnej, projekt nr 225 „Muzeum Malczewskiego przyjazne osobom niewidomym” zakłada rozbudowanie rozpoczętej już ścieżki zwiedzania o kolejne tyflografiki z audiodeskrypcją.

Tyflografika jest to graficzne odwzorowanie i przedstawienie rzeczywistości, przy zastosowaniu skali i proporcji, w sposób dostępny dotykowo. ,,Oglądanie” obrazu dotykiem przez osobę niewidomą lub niedowidzącą musi być uzupełniane komentarzem z audiodeskrypcji, czyli dźwiękowego opisu, za pomocą którego opisuje się dzieła wizualne osobom niewidomym i słabowidzącym. Dzięki precyzyjnemu użyciu języka obraz zostaje przełożony na słowa, które pobudzając odpowiednie skojarzenia, prowadzą do jego rekonstrukcji.

Stworzenie kolejnych tyflografik z obrazami Jacka Malczewskiego pozwoli poznawać dzieła patrona muzeum osobom niewidomym i niedowidzącym, a muzeum otworzy się na kolejną grupę miłośników kultury i sztuki.

Projekt nr 225 „Muzeum Malczewskiego przyjazne osobom niewidomym” wygrzewarkę służącą do uwypuklania grafik z tzw. pęczniejącym papierem. Pozwoli to na przeprowadzenie ciekawych warsztatów dla osób niewidomych i niedowidzących, zarówno dzieci jak i dorosłych, które samodzielnie będą mogły tworzyć małe tyflografiki i otrzymywać je na pamiątkę.

- Kultura musi być dostępna dla wszystkich. Dlatego zdecydowałam się zgłosić ten projekt do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Nie uda się jednak wygrać bez głosów mieszkańców Radomia i całego województwa mazowieckiego, dlatego bardzo proszę o wsparcie. Głosowanie trwa dosłownie kilka minut i jest naprawdę proste – mówi Dagmara Gac, autorka projektu.

Aby zagłosować wystarczy wejść na stronę www.bom.mazovia.pl/glosowanie i wybrać dwa projekty: jeden z puli ogólnowojewódzkiej i drugi z puli podregionalnej. Następnie należy wypełnić formularz kontaktowy, wpisać uzyskany poprzez SMS kod i głos zostanie oddany.

Głosowanie potrwa do 10 października.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych