Środa 19 czerwca
Gerwazego, Protazego, Borzysława
RADOM aktualna pogoda

Lokomotywa napędzana dobrem

dm 2022-03-09 08:47:00

Na radomskim rynku, w Kamienicy Deskurów powstała świetlica Lokomotywa - miejsce zapewniające wsparcie i opiekę dzieciom, które przybyły z rodzicami do Radomia po wybuchu wojny w Ukrainie. To wspólna inicjatywa Fundacji Dobry Duszek i Zakładów Automatyki Kombud S.A.

Lokomotywa ruszy pełną parą 10 marca. Inspiracją dla nazwy był wiersz Juliana Tuwima, dobrze znany również w Ukrainie. W świetlicy dostępne są dwie sale, w których organizowane są zajęcia, łączące naukę z twórczą zabawą. Zajęcia podzielone są na dwie grupy wiekowe: przedszkolną oraz wczesnoszkolną. Dzięki temu zabawy, zajęcia i elementy nauki będą dostosowane do potrzeb dzieci. Uczestnikom zapewniony zostanie również ciepły posiłek.

– Obecnie szukamy osób z przygotowaniem pedagogicznym i znajomością języka ukraińskiego, którzy mogliby nas wesprzeć w prowadzeniu zajęć dla dzieci. Jesteśmy też otwarci na współpracę z lokalnymi firmami, dzięki którym świetlica będzie się ciągle rozwijać, dostosowując do rosnących potrzeb – podkreśla Dorota Kasprowicz z Fundacji Dobry Duszek.

Organizatorzy wzięli też pod uwagę potrzeby rodziców, którzy będą mogli w tym czasie załatwić ważne formalności lub po prostu odpocząć. W planach jest również umożliwienie dorosłym nauki języka polskiego.

– Wojna w Ukrainie to ogromny kryzys humanitarny. Wśród uchodźców są matki z dziećmi, dla których to doświadczenie jest wyjątkowo traumatyczne. To właśnie dla nich powstała Lokomotywa. W świetlicy opiekę nad dziećmi sprawować będą wolontariusze oraz osoby posługujące się językiem ukraińskim, organizując zajęcia twórczo-edukacyjne, aby zapewnić im zabawę, radość i poczucie domowego ciepła, tak potrzebne szczególnie teraz – mówi Anna Szczygielska z Zakładów Automatyki Kombud S.A.

Świetlica mieści się w Kamienicy Deskurów, przy ulicy Rynek 15. Warunkiem udziału w zajęciach jest telefoniczna rezerwacja.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych