Niedziela 14 lipca
Marcelina, Ulryka, Bonawentury
RADOM aktualna pogoda

Kwadrans dla maturzystów. Niebanalnie o lekturach

dm 2022-04-10 11:44:00

W poniedziałek na swoim profilu na FB Muzeum Witolda Gombrowicza opublikuje pierwszy z tegorocznych odcinków cyklu "Kwadrans do matury". Odcinek poświęcony powieści "Potop" powstał w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. W tym roku muzeum przygotowuje jeszcze programy dotyczące "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego oraz poezji Tadeusza Różewicza. To doskonałe materiały powtórkowe przed egzaminem dojrzałości.

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

Pomysł na "Kwadrans do matury" pojawił się dwa lata temu, wraz z pandemią. Zamiast lekcji muzealnych, których nie można było wówczas robić, muzeum we Wsoli postanowiło przygotowywać programy dotyczące poszczególnych lektur i twórców, tak, aby te materiały mogły być dla maturzystów powtórką przed egzaminem.

- Postawiliśmy sobie za cel, że będą to przede wszystkim rzeczy krótkie, bardzo merytoryczne, ale też okraszone ciekawostkami, anegdotami. Że po prostu będą ciekawe – mówi dr Robert Utkowski, scenarzysta i reżyser cyklu.

Robert Utkowski odpowiada także za przygotowanie wstępu oraz wybór ciekawostek, którymi urozmaicane są poszczególne części. Stronę merytoryczną, czyli elementy wykładu dotyczącego poszczególnych dzieł opracowuje dr hab. Anna Spólna, profesor radomskiego uniwersytetu, znakomita znawczyni polskiej literatury, ale także dydaktyk i doświadczona polonistka.

-  Dbamy o to, aby każdy odcinek miał w sobie ten element merytoryczny, wykładowy, ale żeby były tam także ciekawostki i, co naprawdę bardzo ważne, pięknie podane przez aktorów radomskiego teatru fragmenty twórczości danych autorów – mówi prof. Anna Spólna. - Mamy zatem takie połączenie obrazu, słowa, treści edukacyjnych i anegdot z życia, które jednak nie są wyłącznie źródłem rozrywki, raczej mają przybliżyć, uczłowieczyć kogoś, kto może się wydawać postacią pomnikową. Wszystkie te rzeczy razem mam nadzieję dają taki efekt odświeżenia naszych wyobrażeń o danym pisarzu czy danej pisarce.

W latach poprzednich powstały odcinki poświęcone „Trenom” Jana Kochanowskiego, „Panu Tadeuszowi” Adama Mickiewicza, „Lalce” Bolesława Prusa, twórczości Bolesława Leśmiana, „Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego, prozie Bruno Schulza i poezji Wisławy Szymborskiej. Tegoroczne odcinki poświęcone zostały „Przedwiośniu” Stefana Żeromskiego, poezji Tadeusza Różewicza oraz powieści "Potop" Henryka Sienkiewicza. Ten odcinek jest już gotowy, jego premierowa emisja odbędzie się w poniedziałek, 11 kwietnia, na profilu na FB Muzeum Witolda Gombrowicza.

- Odcinek powstał w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, i nawet ze względu na te przepiękne wnętrza warto go obejrzeć. Fragmenty Potopu czyta nam, i robi to naprawdę wybornie, Jarosław Rabenda, aktor radomskiego i warszawskich teatrów. W pozostałych odcinkach fragmenty omawianych powieści czy wiersze czytają równie wyśmienici Natalia Samojlik oraz Mateusz Michnikowski – mówi Robert Utkowski.

Wszystkie odcinki cyklu „Kwadrans do matury” można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Witolda Gombrowicza, www.muzeumgombrowicza.pl, w prawym menu, w zakładce "belfer / dla maturzysty", odcinki dostępne są również na kanale YT Muzeum Literatury. Do tej pory obejrzało je kilkadziesiąt tysięcy osób. Najwięcej wyświetleń mają „Treny” Jana Kochanowskiego, pierwszy odcinek cyklu. Na kanałach i profilach obejrzało go już znacznie ponad 10 tysięcy osób.

Galeria zdjęć

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych