Wtorek 23 lipca
Bogny, Sławosza, Żelisława
RADOM aktualna pogoda

Kultowe ciągniki SAM w radomskim muzeum

dm, mazovia.pl 2022-09-27 15:21:00

Snopowiązałka Poznanianka, przedwojenne modele ciągników – niemiecki Kramer K18 i produkowany w Polsce Ursus T45 to jedne z perełek nowo otwartej wystawy w Muzeum Wsi Radomskiej.

– Tę wystawę po prostu trzeba zobaczyć. W niezwykle ciekawy sposób ukazuje dzieje rolnictwa na Ziemi Radomskiej oraz codzienne życie mieszkańców wsi, ich przedsiębiorczość i zaradność. Ma charakter poznawczy, ale i edukacyjny. Warto wybrać się do muzeum całą rodziną. To doskonały sposób, aby przybliżyć ciężką pracę rolników młodym Mazowszanom – zachęca do odwiedzenia wystawy i radomskiej placówki marszałek Adam Struzik.

Na ekspozycji „Maszyny i narzędzia rolnicze w zbiorach Muzeum Wsi Radomskiej" można zobaczyć przekrój narzędzi rolniczych poprzez unikatowe ręcznie robione, np. radła ramowe czy też pługi drewniane, młocarnie, żniwiarki po różne modele ciągników, kombajnów czy wykonane z bambusa opryskiwacze do roślin, które mieszkańcy wsi konstruowali na własne potrzeby i wykorzystywali przy pracach na roli.

– Muzeum ma bogatą kolekcje maszyn rolniczych, ale taką ekstra kolekcją jest ekspozycja ciągników SAM. W Polsce mają one różne nazwy, np. samopał czy papaj. Konstruowali je samodzielnie mieszkańcy wsi. To pokazuje, że nieobca była im mechanizacja i technika. I właśnie regionem o znacznym ich wykorzystaniu była Ziemia Radomska – mówi kurator wystawy, zastępca dyrektora Muzeum Wsi Radomskiej Zbigniew Skuza.

Wystawa prezentowana jest w zmodernizowanym pawilonie. Środki na remont pochodziły z funduszy unijnych oraz dotacji celowej z budżetu województwa mazowieckiego. Dzięki inwestycji wartej ponad 3 mln zł wybudowano również wiaty o charakterze historycznej zabudowy folwarcznej, w których można było umieścić i wyeksponować wielkogabarytowe maszyny rolnicze, w tym kolekcję ciągników SAM.

– Wystawa jest gratką nie tylko dla pasjonatów rolnictwa i życia dawnej wsi. Część ekspozycji dedykowana jest dzieciom – za pomocą klocków będą mogli zilustrować cały cykl wytwarzania żywności – dodaje zastępca dyrektora Muzeum Wsi Radomskiej Zbigniew Skuza.

Informacje o aktualnych wydarzeniach w Muzeum Wsi Radomskiej znajdziemy na stronie internetowej www.muzeum-radom.pl

Komentarze naszych czytelników

 • RADOM to PIS +++++

  2022-09-27 23:04:11

  Czy sTRUZIK (książę Mazowsza-wielki łeb) z Płocka już siedzi.Za JEGO PRYWATNE ,,lotnisKO,,w Modlinie Z którego ,,lata,, jedna linia lotnicza.

 • RADOM to PIS +++++

  2022-09-27 23:04:20

  Czy sTRUZIK (książę Mazowsza-wielki łeb) z Płocka już siedzi.Za JEGO PRYWATNE ,,lotnisKO,,w Modlinie Z którego ,,lata,, jedna linia lotnicza

 • RADOM to PIS +++++

  2022-09-27 23:04:28

  Czy sTRUZIK (książę Mazowsza-wielki łeb) z Płocka już siedzi.Za JEGO PRYWATNE ,,lotnisKO,,w Modlinie Z którego ,,lata,, jedna linia lotnicza

 • lucjan.

  2022-09-27 23:10:57

  Oooo? snoPOwiązałka z Płocka.

 • RADOM to PIS +++++

  2022-10-02 18:19:41

  Czy struzik (książę Mazowsza-wielki łeb) z Płocka już siedzi.Za JEGO PRYWATNE ,,lotnisko,, w POdlinie Które BYŁO studnią bez dna.

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych