Niedziela 19 maja
Iwa, Piotra, Celestyna
RADOM aktualna pogoda

Kaziki 2023 - weekend pełen atrakcji

dm 2023-03-08 15:07:00

W Radomiu trwają Kaziki 2023, czyli obchody święta patrona naszego miasta. Resursa Obywatelska zaprasza na kolejne atrakcje w ramach tegorocznej edycji wydarzenia. Najbliższe propozycje już w weekend.

Piątek, 10 marca, godz. 18.00 – Wieczór poezji: „Trzy kwadranse z Kazimierzem”

Młodzież z Teatru Poszukiwań prowadzonego przez Katarzynę Sasal i działającego od wielu lat w Resursie Obywatelskiej, zaprezentuje wybrane wiersze młodych ludzi poszukujących, poprzez własną twórczość poetycką, odpowiedzi na trudne pytania dnia codziennego. Spotkaniu towarzyszyć będzie szereg atrakcji, w tym konkursy i zagadki dotyczące życia świętego Kazimierza Królewicza na radomskim zamku.

Wydarzenie poprowadzą Elwira Dzikowska i Adrian Szary. Wstęp wolny.

Sobota, 11 marca, godz. 10.00-14.00 - III Regionalny Zlot Kolekcjonerski

W program „Kazików” już chyba na stałe wpisało się szczególne wydarzenie, gromadzące pod dachem Resursy pasjonatów, zbieraczy, regionalistów, miłośników historii oraz osoby chcące nawiązać ciekawe kontakty i zapoznać się z unikatowymi zbiorami.

Podczas III edycji Regionalnego Zlotu Kolekcjonerskiego będzie można pooglądać kolekcje między innymi z takich dziedzin jak: filatelistyka, numizmatyka, filokartystyka, birofilystyka. Nie zabraknie regionalnych książek, dokumentów czy charakterystycznych wyrobów rodzimych przedsiębiorstw.

W zlocie swój udział zapowiedzieli m.in:
- radomskie koła Polskiego Związku Filatelistów
- Polskie Towarzystwo Numizmatyczne oddział w Radom im. dr. Teofila Rewolińskiego
- Radomskie Towarzystwo Naukowe
- Radomska Inicjatywa Pocztówkowa
- Wydawnictwo „Światowid”
- Wydawnictwo „Filokartysta” oraz wielu indywidualnych wystawców

Specjalnym punktem Zlotu będzie premiera trzeciego numeru „Filokartysty Radomskiego” – pisma Radomskiej Inicjatywy Pocztówkowej. Wstęp wolny.

Niedziela, 12 marca:
- godz. 11.00 - Bieg Kazików 2023 (szczegóły na www.radombiega.pl)
- godz. 16.00 - Bajkowa Niedziela: spektakl „Legenda o Smoku Wawelskim” i II Mały Test Wiedzy o Radomiu

W tym roku „Kaziki” mają też szczególny walor rodzinny. - Edukacja poprzez zabawę i zajęcia „przemycające” w interesujący dla najmłodszych sposób epizody związane z tradycją miasta to sposób na mądre i skuteczne budowanie lokalnego patriotyzmu – podkreśla Paweł Puton z Resursy Obywatelskiej.

Najbliższa „Bajkowa niedziela” rozpocznie się wyjątkowo o godz. 16.00. Najpierw najmłodsi zobaczą spektakl Teatru Prima „Legenda o Smoku Wawelskim”. To historia pokazana z ogromną dawką humoru, piękną oprawą muzyczną i wykorzystaniem dużych, kolorowych form plastycznych – niezwykle efektowna lalka imitująca Smoka, lalki tupu muppety oraz aktorzy w żywym planie.

Po spektaklu na widzów czeka wiele atrakcji. Jedną z nich będzie rodzinny quiz o Radomiu. Resursa zaprezentuje również nową inicjatywę dla najmłodszych – walizki edukacyjne.

- Tego jeszcze nie było! Złapiemy za walizki i zabierzemy Was w podróż po Radomiu - jeśli jesteście ciekawi, co przygotowaliśmy, koniecznie musicie z nami być tego dnia! - zaprasza Paulina Drela z Resursy.

Bilety na „Bajkową niedzielę” kosztują 10 zł.

Wtorek, 14 marca, godz. 18.00 - Retrospotkanie 47 – „Kazimierz Paździor – mistrz olimpijski z Radomia”

W ramach tegorocznych Kazików Resursa Obywatelska zaprosi również na specjalną odsłonę popularnych Retrospotkań. Bohaterem najbliższego z nich będzie oczywiście Kazimierz. Radomski Kazimierz.

Organizatorzy przybliżą sylwetkę jednego z najsłynniejszych Kazimierzów w historii Radomia, złotego Mistrza Olimpijskiego – Kazimierza Paździora (1935-2010). Opowiedzą historie związane z jego karierą sportową oraz pracą zawodową w radomskich Zakładach Metalowych „Łucznik”. Nie zabraknie zdjęć i filmów przypominających czasy pięknej kariery najlepszego sportowca Ziemi Radomskiej XX wieku, który zdobył wszystkie możliwe tytuły, jakie były wtedy w zasięgu polskiego boksera amatorskiego. Był dwukrotnie Mistrzem Polski, Mistrzem Europy i wreszcie Mistrzem Olimpijskim. Nie lada gratką dla uczestników Retrospotkania będzie możliwość zobaczenia z bliska pamiątek związanych z Mistrzem, pucharów i medali, które wywalczył na ringu, w tym tego najważniejszego: Złotego Medalu Igrzysk Olimpijskich 1960 roku w Rzymie. Atrakcją spotkania będzie pokaz walki bokserskiej w klimacie czasów, gdy występował „filozof ringu”, pięściarz Broni Radom – Kazimierz Paździor.

Organizatorów, czyli Resursę i portal Radom.Retrospekcja, tym razem będzie wspierał Społeczny Komitet Upamiętnienia Kazimierza Paździora. Wstęp wolny.

Komentarze naszych czytelników

 • Kangur waga ciężka

  2023-03-08 19:07:54

  Ring wolny pierwsze starcie. Suski contra Koń. Caryca mistrz POtrafi z koniem sie kopać

 • Kangur waga super ciężka

  2023-03-08 19:08:22

  Ring wolny pierwsze starcie. Suski contra Koń. Caryca mistrz POtrafi z koniem sie kopać

 • Kangur

  2023-03-08 19:11:44

  Ring wolny pierwsze starcie. Suski contra Koń. Caryca mistrz POtrafi z koniem sie kopać.  Sędziują  Podlewski w ringu. Poza ringiem Wójcik ,  Rej Czak Noris,  Czisslejderki panie z rady Miejskiej radne pisu

 • Kangurka

  2023-03-08 19:12:30

  Ring wolny pierwsze starcie. Suski contra Koń. Caryca mistrz POtrafi z koniem sie kopać.  Sędziują  Podlewski w ringu. Poza ringiem Wójcik ,  Rej Czak Noris,  Czisslejderki panie z rady Miejskiej radne pisu.  Kontrakt na 12 rund

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych