Niedziela 14 lipca
Marcelina, Ulryka, Bonawentury
RADOM aktualna pogoda

Kayah, Dereszowska… czyli „Apetyt na Gombrowicza 2023”

cir 2023-06-05 08:41:00

W czerwcu Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza jak co roku na piknik artystyczny „Apetyt na Gombrowicza”. Tym razem smakowite, muzyczne i teatralne dania będą serwowali Anna Dereszowska, Czesław Śpiewa, Kayah oraz Piotr Kondrat. Zapraszamy 11 czerwca. Początek o godzinie 16.00.

W ramach tegorocznego „Apetytu na Gombrowicza” muzeum przygotowało aż trzy koncerty oraz monodram. Będą także atrakcje dla dzieci w plenerze - warsztaty plastyczne, gry, zabawy, zjeżdżalnie i inne przyjemności.

O godzinie 16.00 na scenie plenerowej w przypałacowym parku wystąpi Anna Dereszowska z koncertem „Bajki i dobranocki”. To muzyczny niezbędnik młodego widza, koncert utworów z bajek znanych wszystkim pokoleniom. „Smerfy”, „Zaczarowany ołówek”, „Pszczółka Maja”, „Koziołek Matołek”, „Delfin Um” czy „Muppet Show” – tych produkcji nie trzeba przypominać. Muzyczne utwory to nie tylko ukłon w stronę najmłodszych, bo starszych też przeniosą w krainę dzieciństwa. W czasie tego koncertu wszyscy – choć na chwilę – mogą być dziećmi. W tę dobranockową podróż zabierze uczestników pikniku Anna Dereszowska z zespołem New Art Ensemble.

O godzinie 17.15 zaprosimy do pałacu. Na scenie w „Sali polskiej” Piotr Kondrat zaprezentuje monodram „Hamlet u Gombrowicza”. „Hamlet u Gombrowicza” to spotkanie Szekspira z Gombrowiczem. Dwa różne spojrzenia na świat i rzeczywistość. W obu przypadkach odniesieniem jest wojna i miłość oraz wartości Dekalogu. Gombrowicz w młodości nabożnie, jak sam mówił, czytał „Hamleta”, a pisząc „Ślub” w jakiś sposób odnosił się do tej sztuki.

Piotr Kondrat, który gra Hamleta od ćwierć wieku pod różnymi tytułami i na różne sposoby, ma w dorobku także wiele ról gombrowiczowskich. Ostatnio sam przetłumaczył wszystkie 154 sonety Szekspira. Właśnie sonet 66 połączy w tym spektaklu Gombrowicza z Szekspirem oraz dwa odmienne światopoglądy tych genialnych autorów.

Piotr Kondrat to aktor związany z wieloma teatrami w Polsce, ale naszej publiczności znany najbardziej z ról w Teatrze Powszechnym w Radomiu. Grał w przedstawieniach Mikołaja Grabowskiego, Piotra Cieplaka, Krzysztofa Jasińskiego, Janusza Wiśniewskiego, Jana Klaty, Moniki Strzępki i Przemysława Wojcieszka. Na swoim koncie ma także role filmowe (m.in. w Komorniku, Mistrzu, Marii Curie, Syberiadzie polskiej).

O godzinie 18.00 znów przeniesiemy się na scenę plenerową na koncert Czesława Mozila i zespołu, czyli Czesław Śpiewa.

Czesław Mozil to duńsko-polski piosenkarz pochodzenia ukraińsko-polskiego, autor tekstów, kompozytor, muzyk i akordeonista, lider polsko-duńskiego zespołu Czesław Śpiewa. Za jurorem popularnego talent show stoją absolwenci Royal Danish Music Academy i Rhythmic Music Conservatory. „Maszynki do świerkania” z wydanej piętnaście lat temu debiutanckiej płyty tej formacji chyba nikomu przypominać nie trzeba. Ich muzyka jest wypadkową nietuzinkowych żartów i biograficznych anegdot każdego z nich.

W koncertowym repertuarze Czesław Śpiewa, poza piosenkami z najnowszej płyty „#IDEOLOGIAMOZILA”, znajdą się także przeboje z poprzednich krążków, płyt „Debiut”, „Pop” czy „Księga Emigrantów”. Muzycy zabiorą swoich słuchaczy w zwariowaną podróż do krainy finezyjnych dźwięków tanga, popu, folku i awangardy, używając przy tym szerokiej gamy instrumentów. Całość tego mistrzowskiego, muzycznego dania okrasza przewrotna konferansjerka Czesława Mozila, utrzymana w tonie bezpretensjonalnego stand-upu.

Na zakończenie, o godzinie 19.45, także na scenie w parku, zabrzmią najlepsze tanga polskie okresu międzywojennego oraz tanga świata w wykonaniu Kayah i Gang Tango. W programie między innymi „Ostatnia niedziela”, „W małym kinie”, „Tabakiera”, „Tango Milonga”, „La Cumparsita”, „Oblivion”, „Libertango”, „Volver” – czyli kompozycje Władysława Szpilmana, Jerzego Petersburskiego, Seweryna Krajewskiego, Kayah, Gerarda Matosa Rodrigueza, Astora Piazzolli, Carlosa Gardela. To niezwykła podróż po świecie opowiedziana żywiołową muzyką, pełna namiętności i wirtuozerii.

Wstęp wolny.

Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Fundacją Instytut Gombrowiczowski. Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Chętnych do udziału w wydarzeniu zawiezie do Wsoli z Radomia bezpłatny autobus, który odjedzie z przystanku Chrobrego/Czysta, obok galerii handlowych (kierunek Michałów). Ten sam autobus zapewni też powrót po wydarzeniach. Autobus wykona dwa kursy do Wsoli: kurs pierwszy o godz. 15.40, kurs drugi – godz. 17.40

Odjazd ze Wsoli do Radomia: kurs I – godz. 19.00, kurs II – około godz. 21.00.

APETYT NA GOMBROWICZA

DATA: 11.06.2023. GODZ. 16.00 - 21.00

Miejsce: Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

PROGRAM:

Godz. 16.00 – 17.00 Bajki i dobranocki – koncert Anny Dereszowskiej i zespołu – scena plenerowa

Godz. 17.15 – 18.00 monodram Piotra Kondrata „Hamlet u Gombrowicza” – scena w pałacu

Godz. 18.00 – 19.00 koncert Czesław Śpiewa - scena plenerowa

Godz. 19.45 – 21.00- koncert Kayah & Gang Tango – scena plenerowa

Dodatkowo: atrakcje i animacje dla dzieci, restauracja w plenerze

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych