Środa 22 maja
Heleny, Wiesławy, Romy
RADOM aktualna pogoda

Elektrownia zaprasza za wystawę Rajmunda Ziemskiego

as 2024-05-10 14:45:00

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza na wystawę Rajmunda Ziemskiego, jednego z czołowych polskich malarzy drugiej połowy XX wieku.

Urodzony w Radomiu artysta, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wyprzedzał swój czas. Był prekursorem nowoczesnego spojrzenia na proces twórczy w malarstwie i jednym z najważniejszych twórców posługujących się językiem abstrakcji. Stworzył swój własny, indywidualny i rozpoznawalny styl malowania. Jego wrażliwość artystyczna kształtowała się pod wpływem traumy II wojny światowej i przeżyć z nią związanych.

W latach 1949–1955 studiował malarstwo w warszawskiej ASP, w pracowni Artura Nachta-Samborskiego, a po jej ukończeniu został wykładowcą tej uczelni. Jego debiut artystyczny jest nierozerwalnie związany ze słynną wystawą „Przeciw wojnie – przeciw faszyzmowi” w warszawskim Arsenale w 1955 roku. Ta przełomowa wystawa była jednym z najważniejszych prezentacji artystycznych w historii polskiej sztuki.

Malarstwo Rajmunda Ziemskiego jest niezwykłe i niepowtarzalne. Jego metaforyczne obrazy są pełne ekspresji, emocji oraz koloru. Malował fascynujące pejzaże, ale nie takie, jakie znamy i obserwujemy w rzeczywistości. On tworzył swoje własne światy, w których źródłem inspiracji była natura, ale też wspomnienia z dzieciństwa.

Ziemski nie naśladował form, lecz budował swoją własną rzeczywistość. Używając barwnych plam dążył do swobodnej ekspresji. Szukał idealnych znaków i symboli, które wyrażały jego przemyślenia i doznania. Ziemski był, podobnie jak Tadeusz Kantor, mistrzem sztuki informel, która polegała na spontanicznym i intuicyjnym malowaniu, bez z góry ustalonego planu czy kompozycji. Malował z pasją i odwagą, nie bojąc się eksperymentować z różnymi technikami i materiałami. Ziemski był artystą, który nieustannie rozwijał się twórczo i intelektualnie. Nieprzerwanie i z ogromną determinacją odkrywał nowe możliwości, jakie daje malarstwo.

Ekspozycję można oglądać od 12 kwietnia do 2 czerwca 2024 roku.

Kuratorami wystawy są: Katarzyna Ziemska i Paweł Witkowski.

Wystawa została objęta honorowym patronatem przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

Wstęp na wystawy od wtorku do piątku: 10.00 – 18.00, sobota – niedziela – 12.00 – 18.00

W soboty wstęp na wystawy bezpłatny!

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, ul. Mikołaja Kopernika 1.

www.mcswelektrownia.pl

YOUTUBE: https://www.youtube.com/channel/UC4IlmT0Ol7MQ9klAfzPyUGQ

FACEBOOK: https://www.facebook.com/mcswe24

INSTAGRAM: https://www.instagram.com/mcsw_elektrownia_official/

Galeria zdjęć

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych