Czwartek 18 kwietnia
Apoloniusza, Bogusławy, Go¶cisława
RADOM aktualna pogoda

Dla kogo Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza?

dm, UM Radom 2023-09-13 15:33:00

Już w najbliższą sobotę poznamy laureata lub laureatkę VIII edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Finałowa gala zakończy festiwal „Opętani Literaturą”, który w tym roku przebiega pod hasłem „Początki”.

Ustanowiona przez radomski samorząd Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest debiutującym pisarzom i uznawana za jedno z najważniejszych literackich wyróżnień w Polsce. W tej edycji można było zgłaszać książki wydane w 2022 roku. Laureat otrzyma nagrodę w wysokości 40 tys. złotych. – Bardzo się, że w tych niełatwych dla samorządów czasach, dzięki zaangażowaniu miasta, samorządu województwa oraz prywatnego biznesu, udaje się kontynuować przyznawanie tej nagrody. Ta nagroda daje szansę i mam nadzieję, że podobnie jak laureaci poprzednich edycji, również tegoroczny laureat lub laureatka będzie się chwalić Nagrodą im. Witolda Gombrowicza i będzie ona otwierać drzwi do kolejnych sukcesów – mówi wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Do tegorocznej nagrody zostało zgłoszonych 100 książek. Spośród nich kapituła w składzie: Ewa Graczyk, Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska oraz Tomasz Tyczyński (sekretarz) nominowała do nagrody pięć. Nominacje otrzymali: Wiktoria Bieżuńska, „Przechodząc przez próg zagwiżdżę” (wyd. Cyranka); Olga Górska, „Nie wszyscy pójdziemy do raju” (wyd. Drzazgi); Urszula Honek, „Białe noce” (wyd. Czarne); Sabina Jakubowska, „Akuszerki” (wyd. Grupa Wydawnicza Relacja); Jakub Nowak, „To przez ten wiatr” (wyd. Powergraph). – Poziom tegorocznego konkursu był niezwykle wysoki. Było co najmniej kilkanaście książek zasługujących na wyróżnienie – przyznaje sekretarz Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Przypomina, że zanim zostanie ogłoszony werdykt kapituły, odbędzie się wiele wydarzeń organizowanych w ramach festiwalu „Opętani Literaturą.”. – W tym roku festiwal przebiega pod hasłem „Początki”. M.in. w środę o debiutach porozmawiamy z wieloletnimi jurorami w najważniejszych polskich nagrodach literackich, natomiast w piątek w Elektrowni Michał Nogaś porozmawia z nominowanymi do tegorocznej Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza – wylicza Tomasz Tyczyński.

Finałowa gala odbędzie się w sobotę, 16 września w Zespole Szkół Muzycznych. Laureat, oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 40 tys. złotych, otrzyma statuetkę oraz lornetkę nawiązującą do ostatnich lat życia Gombrowicza, które pisarz spędził w Vence na południu Francji. Dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego wyróżnienia w wysokości po 5 tys. złotych otrzymują też wszyscy nominowani. Ponadto, od dwóch edycji kapituła przyznaje także wyróżnienie w postaci rezydencji literackiej. Wybrana przez kapitułę osoba spędzi miesiąc w Vence.

Galę Nagrody uświetni koncert Błażeja Króla.

Na wydarzenia festiwalowe wstęp wolny, z wyjątkiem Gali i koncertu Błażeja Króla – bezpłatne wejściówki na to wydarzenie można będzie odebrać po wydarzeniach 11 i 13 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej. 

Organizatorami Nagrody i festiwalu są Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza.

Honorowy Patronat nad nagrodą sprawuje Rita Gombrowicz.

Mecenasami Nagrody są Jarosław Krzyżanowski i Zakłady Automatyki KOMBUD S.A, a Partnerem Głównym – Unidevelopment S.A.
Partnerem Strategicznym jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie: http://www.muzeumgombrowicza.pl/pl/glowna

Komentarze naszych czytelników

 • Ladom

  2023-09-12 09:32:20

  logopeda zaprasza do zwiedzania miasta. 

 • nie wiem

  2023-09-12 10:53:25

  https://symbole.radom.pl/aparat-telefoniczny-cb-740/  strona przedstawia symbole  Radomia. a dziśz czego te nudolne zarządzane miasto słynie? 

 • które to Polskie sklepy

  2023-09-12 10:54:29

  Były premier obiecał, że jeśli KO wygra wybory parlamentarne 15 października, to w ciągu 100 dni "Polacy będą mieli więcej w kieszeni, będzie taniej w polskich sklepach i będzie lepiej w każdym polskim domu".

 • lewski

  2023-09-12 16:53:22

  Cała POlityczna rodzina dyhektoha która od lat żeruje na publicznych środkach 

 • IZOLATOR

  2023-09-13 08:37:39

  Szóstoklasiści będą poznawać swoje miasto WYBEŁKOTAŁ WICEPREZYDENCIK. W LADOMIU BĘDĄ OPROWADZANI Z PRZEWODNIKIEM.
 • czajka vel don fekalio

  2023-09-14 11:16:57

  Radom przeprasza za resortowe dzieci na fontannach

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych