Piątek 21 czerwca
Alicji, Alojzego, Rudolfa
RADOM aktualna pogoda

Czytać, dużo czytać. Spotkanie z Ryszardem Koziołkiem

dm 2024-01-24 18:06:00

W niedzielę 28 stycznia Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza na spotkanie z prof. Ryszardem Koziołkiem, wybitnym literaturoznawcą, historykiem literatury i eseistą, rektorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Początek o godz. 17.00 Wstęp wolny.

W 2010 roku Ryszard Koziołek otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii eseistyka za książkę „Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy”. Wydał również „Zdobyć historię. Problem przedstawienia w «Twarzy księżyca» Teodora Parnickiego (1999), „Znakowanie trawy albo praktyki filologii” (2011), „Dobrze się myśli literaturą” (2016; książka uhonorowana Śląskim Wawrzynem Literackim), „Wiele tytułów” (2019). W ubiegłym roku ukazała się książka „Czytać, dużo czytać”. To właśnie ta publikacja będzie punktem wyjścia do rozmowy, którą poprowadzi Anna Spólna, historyczka literatury i krytyczka literacka, prof. Uniwersytetu Radomskiego. W swoich pracach (zwłaszcza w „Dobrze się myśli literaturą” i „Czytać, dużo czytać”) profesor udowadnia, że literatura ma nie tylko przeszłość – ma też przyszłość. Czytanie (i rozumienie) literatury pomaga zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Ale pomaga także zrozumieć – i, co być może ważniejsze – zmieniać siebie. Literatura „pozwala nam budować i wzbogacać nie tylko nasz własny świat, ale też kształtować mądre, dojrzałe społeczeństwo. Ta polityczna moc literatury – budowanie wspólnoty, otwieranie przestrzeni dyskusji, łączenie doświadczeń – jest dla niego równie ważna, jak jej działanie na wyobraźnię” (z noty wydawniczej).

Prof. Ryszard Koziołek był członkiem jury Nagrody Literackiej Nike w latach 2012–2015. Jest współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego”, felietonistą „Polityki”. W 2017 roku otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Wyki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej.

Rozmowa odbędzie się w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli w niedzielę, 28 stycznia, o godzinie 17.00. Zainteresowanych dowiezie do Wsoli z Radomia bezpłatny autobus, który odjedzie z przystanku u zbiegu ulic Chrobrego/Czysta (obok galerii handlowych, kierunek Os. Michałów) o godzinie 16.15. Powrót po wydarzeniu tym samym autobusem.

„Czytać, dużo czytać”. Spotkanie z prof. Ryszardem Koziołkiem
28 stycznia (niedziela), godz. 17.00
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli
www.muzeumgombrowicza.pl

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych