Sobota 13 lipca
Irwina, Margarety, Sary
RADOM aktualna pogoda

80 zgłoszeń do Nagrody Gombrowicza

dm 2024-02-11 10:34:00

80 książek zgłosili autorzy i wydawnictwa do dziewiątej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Nadesłane tytuły systematycznie przekazywane są jurorom. Ostatnie książki trafią do nich niebawem.

Z końcem stycznia minął termin nadsyłania zgłoszeń do tegorocznej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Ogółem zgłoszonych zostało 80 tytułów.

- To ilość, która trzyma się w pewnej średniej. Były edycje, w których otrzymywaliśmy niespełna 70 książek, była też taka, w której nadesłano ponad sto – mówi Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Nadsyłane od grudnia książki systematycznie przekazywane były jurorom. To oni dokonują także oceny zgłoszeń pod względem formalnym (np. czy to rzeczywiście pierwsza lub druga książka danego autora napisana prozą artystyczną – jak stanowi regulamin nagrody). Ostatnia partia książek trafi do członków jury niebawem.

W skład kapituły wchodzą wybitni znawcy literatury: Jerzy Jarzębski – przewodniczący, Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska. Pierwsze posiedzenie jury planowane jest wstępnie na drugą połowę marca.

- To posiedzenie będzie taką pierwszą poważną rozmową o książkach. Kolejne spotkanie odbywa się w czerwcu i wówczas jurorzy wybierają pięć nominacji – mówi Tomasz Tyczyński.

Ustanowiona przez radomski samorząd nagroda przyznawana jest debiutującym pisarzom i uznawana za jedno z najważniejszych literackich wyróżnień w Polsce. Laureat otrzyma 40 000 złotych. Od kilku edycji kapituła wskazuje też osobę, która w ramach rezydencji literackiej spędza miesiąc w Vence na południu Francji.

Nagroda wręczona zostanie podczas festiwalu „Opętani Literaturą”, który we wrześniu odbywa się we Wsoli i Radomiu. Nagrodę finansową otrzymują również nominowani.

Organizatorami Nagrody są Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza. Honorowy Patronat sprawuje Rita Gombrowicz.

Mecenasami Nagrody są Jarosław Krzyżanowski i Zakłady Automatyki KOMBUD S.A, a Partnerem Głównym Unidevelopment S.A. Partnerem Strategicznym jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych