Środa 19 czerwca
Gerwazego, Protazego, Borzysława
RADOM aktualna pogoda

40. rocznica strajku na WSI

dm, UM Radom 2021-12-09 17:30:00

Mija 40. rocznica strajku studentów i pracowników Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Radomiu. Był to najdłuższy tego typu protest w historii Polski. Trwał prawie 50 dni. Zapoczątkował falę protestów akademickich w całym kraju. W szczytowym momencie w strajkach solidarnościowych uczestniczyły 74 spośród około stu istniejących w Polsce uczelni.

Foto: Radio Radom

Podczas uroczystych obchodów rocznicy, w których wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miasta, władz Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego oraz sami uczestnicy strajku, zostały złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia sprzed 40 lat.

Strajk w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu (obecnie Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny) wybuchł w październiku 1981 roku. Społeczność akademicka domagała się nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i usunięcia ze stanowiska rektora uczelni prof. płk Michała Hebdy. Strajk w obronie godności pracowników, wolności nauki i autonomii szkolnictwa wyższego zakończyło wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych