Niedziela 3 grudnia
Franciszka, Ksawerego, Lucjusza
RADOM aktualna pogoda

Uliczka Tradycji 2021 - moc atrakcji w najbliższy weekend [PROGRAM]

cir 2021-09-06 12:57:00

Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” od 14 lat organizuje festyn historyczny pn. „Uliczka Tradycji”. Do tej pory przypominano lata 20. i 30. ubiegłego wieku, w których Radom prężnie się rozwijał, był miastem pełnym życia, miejscem spotkań różnych kultur. 

Przez wszystkie te lata Resursa starała się pokazać jak dynamicznie rozwijała się Polska po odzyskaniu w 1918 roku upragnionej niepodległości. W tym roku w dniach 11 i 12 września „Uliczka Tradycji” przeniesie radomian i wszystkich gości spoza miasta w niepowtarzalny klimat lat 60. minionego wieku. 

Przypomnimy najważniejsze wydarzenia jakie miały miejsce w naszym mieście w tej dekadzie, postaci z tamtych lat oraz obrazy dnia codziennego. Pocztówkowe widoki miasta towarzyszyć nam będą jako wielkoformatowe dekoracje Resursy.

Lokalne pocztówki, książki, winyle i zapewne rożne radomskie wyroby sprzed ponad pół wieku, będzie można obejrzeć i zakupić na towarzyszącym jak zwykle naszej imprezie kiermaszu. Ciekawą atrakcją pozwalającą przenieść się w kolorowe lata PRL, będzie zabawa polegająca na ułożeniu z magnetycznych puzzli wybranych radomskich mozaik – charakterystycznego motywu twórczości plastycznej epoki. 

Mocnym merytorycznym elementem pierwszego dnia imprezy będzie spotkanie, podczas którego przypomnimy postać radomianina, Honorowego Obywatela Miasta prof. Tadeusza Sołtyka (1909-2004), twórcy pierwszego polskiego odrzutowca TS-11 Iskra, oblatanego – przypomnijmy – w 1960 r. Wielką gratką wieczoru będzie także spotkanie z pochodzącym z Radomia konstruktorem rakiet Krzysztofem Nowakiem, astrofizykiem Nikodemem Popławskim oraz Romanem Bukalskim z radomskiej Astrobazy.

Resursa ma ambicje aby podczas tegorocznej Uliczki przybliżyć radomianom  wydarzenie, które przeszło do historii ludzkości. Wystawa „Zdobyć Księżyc”, której wernisaż odbędzie się w sobotę, 11 września, prezentuje fotograficzną podróż z Ziemi na Księżyc. Na zdjęciach z archiwów NASA zobaczymy nie tylko samą eksplorację Księżyca, ale też cały proces, który do niej doprowadził. Wystawie towarzyszyć będzie ekspozycja meteorytów z Muzeum Geologicznego przy UW.

Przed nami moc wydarzeń, które mamy nadzieję, pozytywnie zaskoczą uczestników Uliczki. Po raz pierwszy zaprosimy naszych gości do wspólnej zabawy tanecznej przy muzyce granej z płyt winylowych, którą poprowadzą profesjonalni tancerze. Nowością będą także warsztaty z modelarstwa, haftu, szycia na maszynie czy robienia zabawek i ozdób.

Nie byłoby udanej Uliczki Tradycji bez ludzi przebranych w stroje z epoki. Jak zwykle ogłaszamy konkurs na najlepszą stylizację w klimacie imprezy, w którym do wygrania będą atrakcyjne nagrody. 

Wszyscy, którzy chcą jedynie popatrzeć i powspominać jak wyglądali radomianie w latach 60., będą mogli podziwiać uczniów Zespołu Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług, którzy będą prezentować nie tylko stroje, ale także fryzury.  Opowiedzą na co zwrócić uwagę aby profesjonalnie wystylizować się na te lata, jak dobrać dodatki oraz jak zdobyć oryginalne ubrania.

Zwieńczeniem tegorocznej imprezy będzie koncert Ani Rusowicz. Poprzedzą go występy Niki Grann, młodej, alternatywnej artystki blues - rockowej, której twórczość nawiązuje do ery hippisów oraz zespołu Milki Way, grającego covery największych gwiazd lat 60.  Gościem specjalnym Uliczki będzie Kamil Sipowicz - pisarz, filozof, rzeźbiarz, poeta - który przybliży nam fenomen ruchu hipisowskiego w Polsce. Opowie o walce hipisów o wolność wypowiadania siebie, zmaganiach z nieprzychylną władzą, o hipisowskim sposobie życia, marzeniach i ideałach. 

Uliczka Tradycji to impreza familijna. Dla naszych najmłodszych gości Resursa przygotowała moc atrakcji, które poprowadzą profesjonalni animatorzy. Ponadto spektakle, występy uliczne, filmy, bajki oraz dużo, dużo więcej.

Do zobaczenia na Uliczce! Szczegółowy program 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych