Wtorek 5 grudnia
Saby, Kryspiny, Wilmy
RADOM aktualna pogoda

Prawie sto zgłoszeń w VII edycji Nagrody Gombrowicza

dm 2022-02-11 15:00:00

94 książki zostały zgłoszone do siódmej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Ustanowiona przez radomski samorząd nagroda przyznawana jest debiutującym pisarzom i uznawana za jedno z najważniejszych literackich wyróżnień w Polsce. Laureat otrzyma 40 000 złotych. Kapituła wskaże też osobę, która w ramach rezydencji literackiej spędzi miesiąc w Vence na południu Francji.

Z końcem stycznia minął termin nadsyłania zgłoszeń do tegorocznej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Ogółem zgłoszone zostały 94 tytuły.

- Warto pamiętać, że na każdym etapie także jurorzy mogą zgłaszać swoje propozycje, np. pominięte przez autorów czy wydawców. Zatem ta liczba na pewno się zwiększy, bo już jeden z jurorów zapowiedział, że zgłosi książkę, która wydała mu się warta lektury - mówi Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

W skład kapituły wchodzą wybitni znawcy literatury: Jerzy Jarzębski – przewodniczący jury, Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska. Ze względu na liczbę zgłoszeń, pierwsze posiedzenie planowane jest na wiosnę. W czerwcu kapituła ogłosi piątkę nominowanych. Rozstrzygnięcie Nagrody, jak co roku, nastąpi podczas festiwalu „Opętani literaturą”, który odbywa się we wrześniu.

- Nie podejmuję się powiedzieć, co w młodej prozie dominuje. Ale dostajemy coraz więcej reportaży. Reportaż staje się pełnoprawnym gatunkiem literackim. Pojawiają się formy „hybrydowe”, nieoczywiste gatunkowo. Jest sporo książek realizujących, powiedzmy, nurt autobiograficzny. Wciąż wydaje się też dużo opowiadań – mówi Tomasz Tyczyński.

Ustanowiona przez radomski samorząd nagroda przyznawana jest za debiut, rozumiany jako pierwsza albo druga książka autora, napisana prozą artystyczną, w języku polskim. W tej edycji można było zgłaszać książki wydane w 2021 roku. Laureat otrzyma 40 000 złotych i statuetkę. Nagrody pieniężne otrzymują też wszyscy nominowani, ich wysokość zależy od tego, ile pieniędzy od sponsorów pozyskają organizatorzy konkursu. W ubiegłym roku, dzięki wsparciu Samorządu Mazowsza, było to po 5 000 złotych.

- Dodatkowym wyróżnieniem, które przyznane zostanie po raz drugi, jest rezydencja literacka. Wskazany przez kapitułę autor spędzi miesiąc w Vence na południu Francji, gdzie przez ostatnie lata życia mieszkał Witold Gombrowicz – mówi Ewa Witkowska z Muzeum Witolda Gombrowicza.

Honorowy Patronat nad Nagrodą sprawuje Rita Gombrowicz. Mecenasami Nagrody są Jarosław Krzyżanowski i Zakłady Automatyki KOMBUD S.A., partnerem głównym jest Unidevelopment S.A. Organizatorami Nagrody są: Prezydent Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza, zaś partnerami Miejska Biblioteka Publiczna i Fundacja Instytut Gombrowiczowski.

Do tej pory laureatami nagrody byli: Weronika Murek i Maciej Hen (w pierwszej edycji, w 2016 roku, kapituła skorzystała z przysługującego jej prawa podziału nagrody), Anna Cieplak, Marcin Wicha, Olga Hund oraz Barbara Sadurska. W ubiegłym roku nagrodę zdobyła Aleksandra Lipczak, autorka książki "Lajla znaczy noc". Decyzją kapituły, na miesięczną rezydencję do Vence we Francji pojedzie zaś (w drugiej połowie tego roku) Maciej Bobula, autor książki „Szalejów”.

Więcej informacji i regulamin nagrody znaleźć można na stronie www.nagrodagombrowicza.pl.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych