Piątek 8 grudnia
Marii, Wirginii, Zenona
RADOM aktualna pogoda

Poznaliśmy nominowanych do Nagrody Literackiej Miasta Radomia

dm, UM Radom 2023-11-10 14:47:00

23 listopada poznamy laureatów VIII edycji Nagrody Literackiej Miasta Radomia. Jest ona przyznawana przez Prezydenta Miasta co dwa lata – od 2009 r. – za wydawnictwa związane z miastem lub regionem radomskim.

Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: książka literacka (np. poezja, proza, dramat, literatura faktu) oraz książka naukowa/popularnonaukowa (np. monografie, biografie, albumy, opracowania historyczne i inne). W obu kategoriach zwycięzcy otrzymają nagrody w wysokości 10 000 zł. – To ważna dla naszego miasta nagroda. Jest ona przyznawana za książki związane z naszym miastem lub regionem poprzez ich tematykę lub osobę autora. W ten sposób pokazujemy, że nasze miasto i nasz region może być doskonałą inspiracją dla twórców – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Jak zwykle Nagroda Literacka zostanie przyznana w dwóch kategoriach. W obu jury nominowało po trzy tytuły.

W kategorii książka literacka są to:

  • „Nigdzie”, Małgorzata Boryczka (wyd. Nisza)
  • „Nie wszyscy pójdziemy do raju”, Olga Górska (wyd. Drzazgi)
  • „Nieuzasadnione poczucie szczęścia”, Tomasz Tyczyński (wyd. Nisza)
  • W kategorii książka naukowa/popularnonaukowa zostały nominowane:
  • „Regiony pojedynczych herezji”, Piotr Sadzik (wyd. Austeria)
  • „Powidoki codzienności”, Roch Sulima (wyd. Iskry)
  • „Zlikwidowane, przekształcone, rozproszone. Nieistniejące biblioteki Radomia z lat 1839-2015”, Marta Wiktoria Trojanowska (wyd. Radomskie Towarzystwo Naukowe).

Spotkanie z wszystkimi nominowanymi do Nagrody odbędzie się 22 listopada (środa) o godz. 18:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu przy ul. Piłsudskiego 12. Laureatów w dwóch kategoriach poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 23 listopada (czwartek) o godz. 18:00 w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. Wieczór uświetni koncert zespołu BASTARDA TRIO. W tym roku zespół ten otrzymał nominację do Fryderyków (Bastarda Trio & Sutari – kat. Album Roku Muzyka Korzeni). Artyści podejmują odważną próbę reinterpretacji muzyki dawnej oraz stworzenia na jej podstawie autorskiego języka dźwiękowego. Unikalne brzmienie klarnetu kontrabasowego w połączeniu z wiolonczelą nadaje utworom głęboki, medytacyjny charakter tworząc zarazem mocną podstawę harmoniczną i rytmiczną dla ekspozycji średniowiecznych tematów, pieśni chorałowych, motetów, litanii. W trakcie gali wręczenia Nagrody zespół wykona również utwory inspirowane muzyką filmową. Darmowe wejściówki na wydarzenie można odebrać w Bibliotece Głównej przy ul. Piłsudskiego 12.

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych