Wtorek 5 grudnia
Saby, Kryspiny, Wilmy
RADOM aktualna pogoda

Finał XX Festiwalu ''Staropolskie Kolędowanie''

dm, radompowiat.pl 2022-01-03 08:57:00

Finał XX Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Staropolskie Kolędowanie” odbył się w Wyższym Seminarium Duchowym w Radomiu. Właśnie tam miało miejsce oficjalne wręczenie nagród oraz koncerty tegorocznych finalistów. Główną nagrodę zdobył zespół wokalny z Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu pod kierunkiem Piotra Markowskiego.

Jury Festiwalu obradowało w składzie: dr Kinga Strycharz-Bogacz, Agnieszka Kobierska i ks. Andrzej Zarzycki. Nagrodę Grand Prix otrzymał zespół wokalny z Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu pod dyrekcją Piotra Markowskiego w składzie: Maria Kurzawa, Wiktoria Maciejewska, Maria Dziemba, Patrycja Mosionek i Maja Winiarska.

Poza muzycznym Grand Prix, dwa pierwsze miejsca w kategorii do lat 13 pierwsze miejsce zajęła Karolina Mamczarz z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Skaryszewie, przygotowana przez Piotra Markowskiego, a drugie ex-aequo: Wiktoria Kałuża z Koła Gospodyń Wiejskich w Kraśnicy oraz Antonina Zapalska z Pracowni Muzycznej „Piano” w Szydłowcu, zaś trzecie miejsce – Zespół Folklorystyczny „Radosne Nutki” z PSP im. Jana Pawła II w Mirowie.

W kategorii powyżej 13 lat pierwsze miejsce zajęła Natalia Kosmowska, którą również przygotował Piotr Markowski. Drugie miejsce w tej kategorii zajął Kacper Hyży z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Pionkach, szkoły prowadzonej przez Powiat Radomski, a trzecie Mykola Zagirskyi z Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu.

– Myślę, że właśnie te wyróżnione zespoły zaprezentowały się w taki sposób, że było słychać o to chodzi w tych kolędach. W śpiewaniu kolęd najważniejsze jest, aby tych utworów nie zbezcześcić – mówił Piotr Markowski, nauczyciel śpiewu i trener wokalny, związany z radomską szkołą muzyczną oraz domami kultury w regionie, właściciel Vocal Studio w Zwoleniu.

Festiwal odbywał się pod honorowym patronatem biskupa radomskiego Marka Solarczyka oraz starosty radomskiego Waldemara Trelki.

– Chrystus nam się dzisiaj narodził – o tym dziś śpiewamy, o tym słychać i o tym jest głośno. Cieszę się bardzo, że Powiat Radomski może organizować tą imprezę, że kontynuujemy te dobre tradycje – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

– Bardzo serdecznie dziękuję wszytkim, którzy przyczynili się do organizacji XX Finału, zarówno ze strony starostwa jak i diecezji. bardzo serdecznie gratuluję zdobywcom Grand Prix, wszystkim laureatom oraz finalistom i uczestnikom festiwalu. To prawie jakby aniołowie śpiewali, jest to jakby brzmienie Boga w naszych uszach i naszych sercach – mówił ksiądz biskup Marek Solarczyk.

Za organizację całego wydarzenia odpowiadała Komisja ds. Muzyki i Śpiewu Kościelnego Diecezji Radomskiej oraz Powiatowy Instytut Kultury, samorządowa jednostka kultury, powołana przez Powiat Radomski.

– Cieszymy się, że możemy brać udział w XX już edycji Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Staropolskie Kolędowanie”. Dwadzieścia lat to już niemało. Powiatowy Instytut Kultury przejął organizację tej imprezy w tym roku, zresztą został powołany do życia nie tak dawno i rzeczywiście ten rok jest dla nas pierwszym rokiem działalności. Jest to dla nas pierwsza tak duża impreza, choć oczywiście jako ludzie kultury mamy wieloletnie doświadczenie w organizacji podobnych wydarzeń – mówił Jakub Mitek z Powiatowego Instytutu Kultury.

Festiwal zakończył koncert zespołu Gospel Rain z Lublina pod kierownictwem Grzegorza Głucha, wykonujący muzykę chrześcijańską.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych