Środa 22 maja
Heleny, Wiesławy, Romy
RADOM aktualna pogoda

Zwolnienie z pracy przed wiekiem emerytalnym. Poznaj swoje prawa!

Artykuł sponsorowany 2024-05-09 13:00:00

Zbliżając się do wieku emerytalnego, znajdujesz się pod szczególną ochroną prawa pracy. Uprawnieniem, które Ci przysługuje, jest między innymi ochrona przed zwolnieniem. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat okresu ochronnego przed emeryturą.

Okres ochronny przed emeryturą – jakie warunki trzeba spełnić?

W ostatnich latach aktywności zawodowej pracownicy znajdują się pod specjalną ochroną, której zasady spisano w Kodeksie pracy, a konkretnie w artykule 39. Zgodnie z nim pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę zatrudnionej osobie, która spełni poniższe warunki:

ma nie więcej niż 4 lata do wieku emerytalnego,

okres zatrudnienia umożliwia jej przejście na emeryturę wraz z osiągnięciem wymaganego wieku,

nie uzyskała prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,

Okres ochronny przed emeryturą obowiązuje w przypadku kobiet od 56. roku życia (wiek emerytalny 60 lat), a mężczyzn w wieku 61 lat (wiek emerytalny 65 lat). Warto wziąć pod uwagę także niektóre grupy zawodowe, które z uwagi na pracę w szczególnych warunkach są uprawnione do tego, by wcześniej przejść na emeryturę. W ich wypadku ochrona zacznie działać odpowiednio wcześniej.

Co zapewnia okres ochronny przed emeryturą?

Okres ochronny przed emeryturą chroni nie tylko przed zwolnieniem, ale także wprowadzaniem istotnych zmian do warunków zatrudnienia. Pracodawca, bez porozumienia z pracownikiem, nie może mu zmienić wysokości pensji, wymiaru pracy czy stanowiska. Wszystko musi odbywać się za obopólną zgodą. W przypadku chronionego pracownika niemożliwa jest też likwidacja stanowiska pracy.

Warto tutaj zaznaczyć, że okres ochronny dotyczy osób, które są zatrudnione na umowę o pracę. Taki benefit nie przysługuje tym, którzy pracują na zleceniu lub prowadzą działalność. Co więcej, jeśli umowa o pracę została zawarta na czas określony i w trakcie ochrony przedemerytalnej wygaśnie – pracodawca nie ma obowiązku jej przedłużyć.

Kiedy okres ochronny przed emeryturą nie zadziała?

Okres ochrony przedemerytalnej jest bardzo ważną gwarancją dla starszego pracownika, jednak nie oznacza to, że chroni go w 100%. W niektórych przypadkach utrata pracy nadal będzie możliwa i to z powodów leżących po stronie pracownika, jak i pracodawcy. Dzieje się tak w przypadku:

likwidacji pracodawcy lub ogłoszenia upadłości,

rozwiązania umowy na podstawie porozumienia stron,

rozwiązania umowy z winy pracownika (w tym ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, popełnienie przestępstwa, utrata uprawnień),

rozwiązanie umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia (jeżeli niezdolność do pracy z powodu choroby trwa ponad 3 miesiące przy zatrudnieniu poniżej 6 miesięcy oraz okres zasiłkowy przekracza 182 lub 270 dni w przypadku pracowników zatrudnionych dłużej)

Warto pamiętać o okresie ochronnym przed wiekiem emerytalnym i w razie potrzeb egzekwować swoje prawa. O innych kwestiach dotyczących praw i obowiązków pracowników oraz pracodawców dowiesz się więcej na portalu Firmove.

Komentarze naszych czytelników

 • logopeda

  2024-05-10 08:08:45

  Wynagrodzenie prezydenta trzeba było ustalić, bo bez tego prezydent nie mógłby pobierać pensji. wybełkotał tyczyński. ustalić wynagrodzenie można było na poziomie wcześniejszym albo je obniżyć a nie dawać podwyżki. żeby jeszcze był tego wart. 

 • gruba kreska

  2024-05-10 08:10:10

  torowisko z ulicy Mazowieckiego miało być usunięte! tyle się mówiło przed wyborami i co. kolejna obiecanka wyborcza rodem z platformy

 • Radomiak

  2024-05-10 08:12:14

  Radom jest tak zadłużony że nie wiadomo czy kiedykolwiek spłaci te zaległości. ale co się dziwić jak się ma takiego gospodarza który stadionu nie umie zbudować tylko zaciąga pożyczki

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych