Czwartek 20 czerwca
Bogny, Florentyny, Bożeny
RADOM aktualna pogoda

Ursus C-330 i C-360. Najczęstsze awarie Trzydziestki i Sześćdziesiątki

Artykuł sponsorowany 2024-02-28 13:23:00

Niektóre pojazdy i maszyny charakteryzują się tak udaną konstrukcją, że użytkownicy wolą je od nowszych konstrukcji. Niemałe znaczenie ma także aspekt finansowy. Jeśli jakiś sprzęt świetnie się sprawdza, a przy tym jest tani w zakupie, eksploatacji i naprawie, to trudno się dziwić, że każdego roku w polskich gospodarstwach pracują kilkudziesięcioletnie modele kultowych ciągników Ursus C-330 i Ursus C-360. Nie ma jednak maszyn całkowicie odpornych na usterki – Trzydziestki i Sześćdziesiątki nie stanowią tutaj wyjątku. Jakie awarie występują najczęściej w tych popularnych traktorach?

Na jakie awarie C-330 trzeba się przygotować?

Trzydziestka i Sześćdziesiątka uznawane są za niezniszczalne. Jest w tym stwierdzeniu sporo racji, biorąc pod uwagę długość eksploatacji poszczególnych egzemplarzy. Jednak zarówno wady konstrukcyjne, jak i codzienne użytkowanie, z czasem będą wymagały interwencji właściciela.

W C-330 stosunkowo często dochodzi do przegrzewania się silnika. Przeważnie winna jest zepsuta pompa wody lub niedziałający termostat. Objawy są dosyć jednoznaczne i trudne do przeoczenia: zbyt wysoka temperatura w kabinie, wyczuwalny zapach płynów eksploatacyjnych, a w skrajnych przypadkach – dymienie.

Intensywna eksploatacja prowadzi do naturalnego zużywania się zębatek oraz zaworów głowicy. Tym razem o usterce informuje nas hałas, większy niż ten standardowy, charakterystyczny dla starych ciągników. Nierzadko dochodzi również do zapchania przewodów paliwowych, skutkujący brakiem płynności pracy silnika, spadkiem jego wydajności oraz problemami z uruchomieniem.

Na szczęście w większości przypadków naprawa jest łatwa i nie generuje skrajnie wysokich kosztów. Części zamienne do Trzydziestki znajdziesz na blaut-rol.pl/czesci-do-ciagnikow/c-330/.

 

Co się psuje najczęściej w C-360?

Sześćdziesiątka jest młodsza konstrukcyjnie od Trzydziestki o 9 lat, ale nie zmienia to faktu, że niektóre pracujące w naszych gospodarstwach egzemplarze zbliżają się do pięćdziesiątki, a najmłodsze przekroczyły trzydziestkę. Nie ma więc co się dziwić, że konieczne będzie zarówno usuwanie pojawiających się awarii, jak i wymienianie naturalnie zużytych elementów.

Najsłabszym punktem Sześćdziesiątek były od samego początku skrzynie biegów. Niektóre egzemplarze sprawowały się tak źle, że doczekały się nawet fabrycznej wymiany. Awaria skrzyni biegów jest łatwa do zdiagnozowania – obserwujemy trudność w przełożeniach (zwłaszcza wstecznych), a także ich wypadanie oraz nietypowe, zgrzytające dźwięki. W ostateczności ciągnik traci zupełnie moc.

W C-360 występują również awarie TUZ. Tym razem wina leży przeważnie po stronie użytkowników poddających maszynę zbyt dużym obciążeniom. Również w tym przypadku objawy są oczywiste – traktor potrzebuje coraz większej mocy do radzenia sobie z obciążeniem, aż do momentu, gdy układ hydrauliczny zupełnie przestaje działać.

Dodatkowo zarówno w Trzydziestkach, jak i w Sześćdziesiątkach, typowe są usterki elektroniki. Przepalają się zarówno lampy, jak i kontrolki, a wskaźniki przestają pokazywać realistyczne informacje. Na blaut-rol.pl/czesci-do-ciagnikow/c-360/ znajdziesz szeroki wybór części zamiennych, potrzebnych do naprawy wszystkich podzespołów Ursusa C-360.

 

Samodzielna naprawa Ursusów – kto może się jej podjąć?

Stare Ursusy mają tę przewagę nad nowoczesnymi ciągnikami, że bardzo wielu napraw jesteśmy w stanie dokonać samodzielnie. Wystarczy średnio dobra orientacja w zagadnieniach technicznych i wprawa w majsterkowaniu, aby wymienić najczęściej psujące się elementy.

Z usługi profesjonalnego mechanika należy skorzystać w sytuacji, gdy naprawa wykracza poza nasze kompetencje, jak również wówczas, gdy dany podzespół psuje się zbyt często – to dla nas wyraźna wskazówka, że coś robimy nieprawidłowo.

 

Gdzie kupować części zapasowe do ciągników rolniczych?

Jeszcze dekadę temu w razie awarii ciągnika standardowe postępowanie obejmowało objazd okolicznych składów rolniczych w poszukiwaniu potrzebnych części zamiennych. Obecnie mało kto ma czas na takie wyprawy, a wszystkie elementy są dostępne online.

Sklep internetowy https://www.blaut-rol.pl/ oferuje części zapasowe do ciągników, kombajnów oraz innych pojazdów i maszyn rolniczych, zarówno do najstarszych, jak i do najnowszych modeli. Są wśród nich logowane części oryginalne, a także zamienniki pochodzące od pewnych, sprawdzonych dostawców. Tysiące najpopularniejszych elementów dostępnych jest od ręki, z wysyłką w 24 godziny. Niestandardowe części można zamówić z gwarancją korzystnej ceny i wysokiej jakości.

 

 

Komentarze naszych czytelników

 • miasto muzeum

  2024-02-28 14:09:34

  W hali Radomskiego Centrum Sportu powstanie Muzeum Sportu. bardzo potrzebne. trybun nie ma kto dobudować bo gospodarz tak nieudolnie stadion buduje. w muzeum zatrudni się swoich partyjniaków ziomali i po rodzinie. miasto wegetuje
 • Fan niedzwiedzi

  2024-02-29 08:15:03

  Od kiedy 30 sie przegrzewają prędzej 60 z tym sie zgodze. 30 zeby przegrzać to trzeba być naprawde laikiem. W tym drugim jest niewydajna pompa widy ją łatwiej. Autor mógłby troche sie doszkolić

 • Michał

  2024-02-29 09:06:52

  Ale bzdury

 • wyborcy

  2024-02-29 13:10:00

  Witkowski: Doprowadzę do rewitalizacji Fabryki Broni. chłopie co najwyżej możesz się doprowadzić bo nawet głupich dziur w mieście nie ma kto łatać. strefa parkowania ma być większa  ale nic  w zamian dla mieszkańców
 • Norbert11

  2024-02-29 14:29:40

  C 330 c 360 elektronika nieźle 

 • logopeda

  2024-02-29 15:25:51

  lewitalizacja ladomia mówi wice plesydent Radimia

 • Użytkownik c330 i c360

  2024-02-29 16:36:42

  Szanowny redaktorze proszę skończ pisac o temacie w którym nie masz bladego pojęcia mogłeś się chociaż wysilić i pojechać do kilku rolników i popytać o awarie  ponieważ większość z nich ma te ciągniki od nowości i znają je wylot. To o czym ty piszesz wogole nie pokrywa się z prawdą  nawet nie wiesz co psuje się w skrzyniach biegów w c360 oraz podnośnikach. Szkoda mi słów na ciebie popytaj rolników o wadę c330 na temat popuszcznia się nakrętki walka skrzyni biegów co powoduje przesuwnie się kół zębatych oraz ich uszkodzenie. 

 • Użytkownik c330 i c360

  2024-02-29 16:38:10

  A i prośba usuń ten artykuł dowiedz się jak wygląda prawda i popraw ten artykuł. Pozdrawiam 

 • Rolnik

  2024-02-29 17:56:17

  Mam c360 która ma 43 lata 15000mt zero awarii skrzyni biegów

 • Imperator

  2024-03-01 06:16:25

  Co to za głupoty i brednie? 

 • porażka

  2024-03-01 08:34:27

  Wiceprezydent Radomia na Facebooku zdementował informację o poszerzeniu strefy płatnego parkowania. a na Radiu dla Ciebie to wiadomości z palca. co my mamy za władze w Radomiu że padają informacje które później ktoś stara się ukryć

 • samozapłon po radomsku

  2024-03-01 08:37:34

  w zabytkowej Łaźni na Plantach pojawił się ogień. Paliły się najprawdopodobniej pozostawione w budynku śmieci. same się podpaliły jak większość zabytków w Radomiu które przeszkadzają a najlepszym sposobem by się ich pozbyć jest doprowadzenie ich do stanu agonalnego. 

   

   

   

   

 • takie Kielce

  2024-03-02 10:07:53

  a w Kielcach 45 min parkowania jest za darmo. można. tylko tam maja gospodarza a nie nieudaczników

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych