Środa 12 czerwca
Janiny, Onufrego, Leona
RADOM aktualna pogoda

Szał jesiennych wyprzedaży. Powiatowy Rzecznik Konsumentów ostrzega przed nieuczciwymi praktykami

dm, radompowiat.pl 2021-11-24 10:01:00

Jak co roku okres jesienno - zimowy, to czas kiedy częściej robimy zakupy. Jednym z powodów jest rozpoczęcie wyprzedaży w wielu sieciach handlowych, głównie odzieżowych, choć nie tylko. Musimy jednak pamiętać, że czasem wyprzedaż jest tylko chwytem marketingowym, a obniżenie ceny jest tylko pozorne.

W tym roku tak zwany Black Friday przypada na 26 listopada. To właśnie wtedy większość sprzedawców przygotuje dla swoich klientów ogromne promocje i rabaty, sięgające nawet do 70 procent. Jest to idealna okazja do zakupu towarów, o których od dawna marzyliśmy po obniżonych cenach.

Przed udaniem się do sklepu stacjonarnego warto sprawdzić godziny otwarcia, gdyż tego dnia mogą one ulec zmianie. Dodatkowo wiele sklepów decyduje się na przedłużenie promocji na cały tydzień, aby ułatwić klientom dokonanie zakupu.

Pamiętajmy!

Wielu nieuczciwych sprzedawców usiłuje uczynić z corocznego święta wyprzedaży okazję do łatwego zysku dla siebie i kilka dni przed rzekomą promocją podnoszą ceny, by następnie obniżyć ją do poziomu pierwotnego. Nie dajmy się nabrać na takie sztuczki i przed zakupem danej rzeczy sprawdźmy, jak zmieniała się cena lub porównajmy ją z konkurencyjnymi ofertami innych sklepów.

Kolejnym z powodów do większych zakupów jest czas, gdy chcemy obdarować naszych najbliższych prezentami od Świętego Mikołaja lub na Gwiazdkę z racji Świąt Bożego Narodzenia. Jest to szczególny okres, gdzie wiele osób próbuje zrobić zakupy na ostatnią chwilę, co może nas narażać na szereg niebezpieczeństw, począwszy od zakupu niewłaściwego prezentu, a skończywszy na możliwości wyłudzenia naszych danych osobowych lub pieniędzy. Starajmy się dużo wcześniej zrobić tego rodzaju zakupy, to pozwali nam zachować spokój oraz zdrowy rozsądek.

Pamiętajmy!

W przypadku zakupu nietrafionego prezentu w sklepie internetowym można skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy. By się nim posłużyć, należy, w ciągu 14 dni, licząc od daty otrzymania towaru, przekazać sprzedawcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy. W przypadku zakupu w sklepie stacjonarnym, możliwość zwrotu to wyłącznie dobra wola sprzedającego.

Szczególną ostrożność należy zachować kupując u nieznanych, internetowych sprzedawców, zwłaszcza spoza Polski i Unii Europejskiej. Należy pamiętać, że lokalne prawa konsumenta chronią nas tylko wtedy, gdy kupujemy w Polsce i na terenie Unii Europejskiej.

Europejskie Centrum Konsumenckie

To podmiot, który bezpłatnie udziela pomocy w przypadku sporów transgranicznych z przedsiębiorcami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, a także Islandii, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Więcej informacji można uzyskać pod adresem strony internetowej: konsument.gov.pl.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych