Sobota 25 maja
Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
RADOM aktualna pogoda

Przekazy pieniężne na Ukrainę – jak uniknąć wysokich opłat?

Artykuł sponsorowany 2023-02-15 16:50:00

Jeśli chcesz przelać pieniądze znajomym lub krewnym na Ukrainie tradycyjnym przelewem w banku, musisz ponieść wysokie opłaty. W niektórych przypadkach obciążenie nadawcy może wynosić nawet kilkaset złotych za jeden przelew! Ostatecznie, pomimo aktualnej sytuacji na Ukrainie, transakcje pieniężne nadal działają, więc pomoc finansowa jest możliwa. Jak ją zrealizować, by uniknąć wysokich opłat? Sprawdź.

Jak działa przelew SWIFT na Ukrainę?

Ukraina nie jest częścią SEPA (Jednolitego Obszaru Płatniczego w Euro) i dlatego przelewy w banku mogą być wysyłane tylko za pomocą systemu SWIFT. To może wiązać się z wysokimi kosztami i długim okresem oczekiwania na transfer. Standardowy czas na przesłanie pieniędzy na Ukrainę za pośrednictwem SWIFT wynosi 3 dni – liczone od dnia wydania dyspozycji. Czas ten może jednak ulec wydłużeniu i niestety tygodniowy okres oczekiwania jest uważany za normalny.

Co więcej, niektóre banki nie mogą bezpośrednio wymieniać waluty na ukraińskie hrywny. Wówczas proces przewalutowania przechodzi przez instytucje pośredniczące, które pobierają wysokie opłaty za transakcję. Wraz z podstawowymi opłatami za przelewy międzynarodowe, które pobierają polskie banki, trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami – na przykład od wartości przekazu.

Jak uniknąć wysokich opłat przy przekazach pieniężnych na Ukrainę?

Wysokość opłat przy przelewach na Ukrainę może przerażać. Nie warto jednak panikować, ponieważ dzięki zewnętrznym systemom płatniczym możesz zlecić tani transfer środków. Takie rozwiązanie, które możesz wykorzystać poza bankiem, jest korzystne zarówno dla nadawcy, jak i odbiorcy przelewu. Realizowane w ten sposób przekazy pieniężne na Ukrainę mają najbardziej uczciwy kurs wymiany walut i pieniądze docierają nawet w ciągu kilku minut. Dzięki niskim opłatom podstawowym możesz wysyłać nawet niewielkie przelewy.

Co trzeba zrobić, by tanio przesyłać gotówkę na Ukrainę?

 • Utwórz konto u wybranego dostawcy. W zależności od usługodawcy można to zrobić za pomocą smartfona – w ciągu 5 do 10 minut. 
 • Uzupełnij dane odbiorcy, jego imię i nazwisko oraz numer rachunku w odpowiednim formacie. Konta ukraińskie mają 29-znakowy numer IBAN. 
 • Określ cel i kwotę przelewu.
 • Uzupełnij swoje dane jako nadawcy przekazu.
 • Wybierz opcję nadania (karta lub przelew).
 • Dostosuj opcję odbioru środków (terminal lub placówki PrivateBank, aplikacja Private24, inne placówki bankowe na terenie Ukrainy, karta Mastercard).

Czy przekazy zewnętrzne są dobrą alternatywą dla zwykłych banków?

Warto zauważyć, że licencjonowane instytucje, które realizują przekazy pieniężne na Ukrainę, oferują nie tylko lepszy kurs walut i szybkość dostarczenia przelewu. Często można też skorzystać z promocji typu 0 zł za pierwszą transakcję. Kolejne też są o wiele tańsze od tych zlecanych w banku. Wysokość transferu nie ma znaczenia, ponieważ stawka prowizji jest stała.

Dostawcy takich usług płatniczych specjalizują się w międzynarodowych transakcjach i wymianie pieniędzy. To ich podstawowa działalność. Dlatego mogą to zrobić znacznie taniej i szybciej niż zwykłe banki.

Komentarze naszych czytelników

 • pamiętliwy patriota

  2023-02-16 07:41:35

  Pamiętać należy że ani za Wołyń ani za Przewodów z ukraińskich ust (słodszych od malin) prezydenta Zełeńskiego do dziś nie padły słowa przepraszam. A zatem by uniknąć przedmiotowych opłat najlepiej nie zlecać ich wcale bo zle o nas Polakach świadczy że futrujemy potomków rzezimieszków  polskimi pieniędzmi (!) 

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych