Niedziela 3 grudnia
Franciszka, Ksawerego, Lucjusza
RADOM aktualna pogoda

Odtrucie alkoholowe - po jakim czasie poczujesz się lepiej?

Materiał zewnętrzny 2020-03-26 16:40:00

Alkohol jest w polskiej kulturze jedną z najpopularniejszych używek. Spożywamy go podczas ważnych wydarzeń w życiu, spotkań ze znajomymi, a czasem po prostu sączymy wolno jakiś procentowy trunek, oglądając mecz w telewizji. Jak każdą używkę, alkohol można przedawkować. W takich sytuacjach warto wiedzieć o tym, że w cierpieniu może ulżyć nam odtruwanie alkoholowe.

Zbyt duża ilość spożytego alkoholu szkodzi

Warto rozpocząć od tego, że nadużywanie napojów alkoholowych może mieć dla naszego zdrowia zgubny wpływ. Mówimy tu nie tylko o zdrowiu fizycznym, bowiem w wyniku stałego nadużywania alkoholu cierpią takie organy, jak trzustka, wątroba czy nasz układ pokarmowy i nerwowy, ale także o zdrowiu psychicznym. Nie od dziś wiadomo, że wyjście z nałogu alkoholowego, to droga przez mękę.

Mimo tego, że przyjęło się uważać, że w naszej kulturze to właśnie alkohol jest tą „oswojoną” używką, to wciąż może być ona dla nas bardzo niebezpieczna. Sprawy nie ułatwia powszechny dostęp do napojów wyskokowych, dlatego też warto pamiętać o tym, żeby potrafić zachować umiar. Dla zdrowia i komfortu psychicznego nie tylko naszego, ale i ważnych dla nas osób.

Jak wygląda odtruwanie organizmu po alkoholu?

Jeśli już zdarzyło nam się wypić odrobinę za dużo, powinniście wiedzieć o tym, że można sobie pomóc wrócić do formy w dość prosty, a zarazem coraz bardziej dostępny sposób. Mowa o odtruwaniu, które czasem nosi nazwę detoksykacji po alkoholu. Ta metoda ma na celu szybkie wyrównanie zaburzonej przez alkohol gospodarki elektrolitowej, na czele z ustabilizowaniem poziomu potasu czy magnezu.

Osoba nadzorująca odtruwanie organizmu po alkoholu powinna wcześniej zebrać możliwie jak najszerszy wywiad z pacjentem, by dowiedzieć się więcej o spożywanych alkoholach, ale i o jego ogólnym stanie zdrowia. Ważne są między innymi informacje o chorobach towarzyszących czy stale zażywanych lekarstwach.

W trakcie terapii pacjent otrzymuje dawkę m.in. witaminy B1, potasu oraz magnezu. Czasem osoba prowadząca leczenie może orzec też o zastosowaniu lekarstw. Tutaj wiele zależy od wyników badań. Jeśli pacjent ma znacząco podwyższone wskaźniki AlAT, ASPAT czy GGTP, czyli popularną „próbę wątrobową”, możliwe jest zarekomendowanie kilkutygodniowej terapii, która powinna pozwolić organowi na regenerację. 

Różne sposoby, ten sam cel

Głównym celem - niezależnie od obranej metody odtruwania alkoholowego - jest szybkie przywrócenie pacjenta do jak najlepszego stanu psychofizycznego. Istnieje kilka metod detoksu alkoholowego, pośród których część placówek decyduje się na długotrwałą, 10-dniową kurację. Na szczęście, można odtruć organizm po alkoholu o wiele szybciej.

Taką usługę świadczy między innymi serwis Kacdoktor.pl. Odtrucie alkoholowe realizowane jest przez firmę na terenie wielu miast w Polsce, w tym choćby w Radomiu czy Warszawie. Na stronie możemy przeczytać, że istnieje możliwość dojazdu do klienta w promieniu do stu kilometrów. Co ważne, KacDoktor gwarantuje też dyskrecję, co dla wielu osób może odgrywać dużą rolę. Firma oferuje także usługę prywatnego odtruwania po alkoholu.

Decydując się na odtrucie alkoholowe z wykorzystaniem kroplówki, można zaoszczędzić pacjentowi wiele czasu. Podczas zabiegu stale powinien być obecny lekarz, który będzie monitorował najważniejsze parametry życiowe, sprawdzając, czy odtruwanie organizmu po alkoholu przebiega poprawni.

Należy stwierdzić, że nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, kiedy objawy ustąpią. Czasem wystarczy kilka godzin, a jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany do innej formy leczenia, na przykład takiej, która trwa tydzień, to na optymalny efekt trzeba będzie poczekać nieco dłużej. Dużą rolę odgrywa też ogólny stan organizmu.

Dzięki umiejętnie przeprowadzonej detoksykacji szybko rozstaniecie się z takimi objawami, jak ból głowy, światłowstręt, pragnienie, nadmierna wrażliwość na hałas, kołatanie serca czy nudności. W trosce o własne zdrowie nie warto oszczędzać i lepiej powierzyć ten zabieg specjalistom. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych