Piątek 1 marca
Antoniego, Radosława, Albina
RADOM aktualna pogoda

Masz problem ze spłatą raty leasingowej? Sprawdź, co możesz zrobić

Artykuł sponsorowany 2022-10-27 12:06:00

Co robić w obliczu problemów ze spłatą rat leasingu? Sprawdź, z jakich rozwiązań mogą skorzystać przedsiębiorcy.

Problem ze spłatą? Skontaktuj się z leasingodawcą

Utrudnienia związane ze spłatą zobowiązania leasingowego mogą spotkać każdą działalność. W obliczu rosnących kosztów prowadzenia firmy należy podjąć decyzję o tym, które wydatki są niezbędne. Jednocześnie z tych pozostałych warto w tym czasie zrezygnować lub przynajmniej przesuną je w czasie. 

Co robić w obliczu problemów ze spłatą np. umowy leasingu auta? Przede wszystkim nie należy zwlekać z poinformowaniem leasingodawcy o możliwych problemach. Otwarta komunikacja może w tej sytuacji okazać się bardzo korzystna – daje możliwość na wypracowanie rozwiązania, na którym zyska każda ze stron. 

Jakie rozwiązania może zaoferować leasingodawca w przypadku problemów ze spłatą raty?

Przesunięcie terminu spłaty zobowiązania

Jednym z podstawowych rozwiązań stosowanych w takich sytuacjach, może być przesunięcie terminu spłaty. W ten sposób przedsiębiorca zyskuje dodatkowy czas na zdobycie środków, które pozwolą mu uregulować należność.

Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w sytuacji, gdy problem ze spłatą leasingu wynika np. z opóźnienia płatności po stronie kontrahenta. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi rezygnować z umowy. Wystarczy, że opłaty dokona później.

Zwykle leasingodawcy umożliwiają kilkukrotne przesunięcie spłaty w czasie trwania umowy. Takie rozwiązanie wymaga jednak terminowego opłacenia dotychczasowych należność.

Cesja leasingu

Gdy problemy ze spłatą nie dotyczą już tylko jednej raty, odpowiednim rozwiązaniem może okazać się cesja.

Czym jest cesja leasingu? To możliwość przeniesienia aktualnej umowy leasingowej na inny podmiot gospodarczy. Jeśli dana firma spełnia określone warunki, może przejąć Twoje obowiązki i dokonywać dalszej spłaty leasingu. Jednocześnie w jej posiadanie przechodzi także leasingowana ruchomość. To oznacza, że w przypadku leasingu auta, nowy leasingodawca przejmie umowę wraz z pojazdem.

Warto dodać, że firma przejmująca zobowiązanie także podlega weryfikacji przez firmę leasingową.

Przedterminowe zakończenie umowy leasingu

Ostatecznym rozwiązaniem w przypadku problemów ze spłatą może być przedterminowe zakończenie umowy. Zwykle, by z niego skorzystać, musi upłynąć minimalny okres obowiązywania umowy leasingowej. W tym przypadku konieczne jest także uregulowanie wszystkich dotychczasowych płatności. Z pewnością jest to metoda, po którą warto sięgać dopiero w ostateczności.

W przypadku problemów ze spłatą pamiętaj o możliwości kontaktu z leasingodawcą. Wspólne omówienie Twojej sytuacji pomoże znaleźć dogodne rozwiązanie.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych