Środa 12 czerwca
Janiny, Onufrego, Leona
RADOM aktualna pogoda

Jak transportować towary z Chin?

Materiał zewnętrzny 2023-01-31 16:41:00

Chiny od ponad 10 lat są krajem, z którego importujemy najwięcej produktów. Produkty importowane z Chin cechują się bardzo niskimi cenami, a powszechne opinie dotyczące niskiej jakości produkowanych tam produktów, od dawna mają niewiele wspólnego z prawdą. Wiele artykułów produkowanych w Chinach może pochwalić się bowiem naprawdę dobrą jakością wykonania. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na import towarów z Chin, w celu późniejszej odsprzedaży ich w naszym rodzimym kraju. Import z Chin jest jednak zagadnieniem, które rodzi jednak wiele zapytań dotyczących wyboru formy transportu. Jaki środek transportu wybrać? W tym artykule poznasz wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

Transport z Chin - jaki wybrać środek transportu?

Import towarów z Chin wiąże się z koniecznością wyboru odpowiedniego środka transportu zamówionych produktów. Do dyspozycji mamy kilka możliwości, które różnią się od siebie przede wszystkim ceną oraz czasem dostawy. Bardzo trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć, który środek transportu jest najlepszy, ponieważ wybór odpowiedniej formy dostawy powinien być uzależniony od potrzeb danej osoby.

W przypadku firm, którym zależy na jak najszybszej dostawie, bez względu na cenę, najlepszym wyborem będzie transport lotniczy. Takie rozwiązanie wiąże się jednak z dość wysokimi kosztami. Dla firm, które mają ograniczony budżet i nie widzą przeszkód w tym, aby nieco dłużej poczekać na dostawę, lepszym rozwiązaniem może okazać się transport morski lub kolejowy. Przed wyborem odpowiedniego środka transportu warto zatem zastanowić się, jakie są nasze potrzeby i oczekiwania.

Transport morski - zalety i wady

Transport morski cieszy się największą popularnością wśród osób, które decydują się na import towarów z Chin. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim niska cena. Bardzo dużą zaletą transportu morskiego jest również możliwość wysyłki towarów wielkogabarytowych. Największe statki mają bowiem ładowność wynoszącą ok. 200 tysięcy ton. Ponadto przy pomocy transportu morskiego można wysyłać bardzo różnorodne towary, w tym te, które uznawane są za niebezpieczne. Jeśli chodzi o największe wady transportu morskiego, można zaliczyć do nich przede wszystkim długi czas oczekiwania, zmienność cen oraz konieczność przeładunku towaru w porcie.

Rodzaje frachtu morskiego - FCL i LCL

Będąc przy temacie transportu morskiego, warto poznać dwa pojęcia, które bardzo często przewijają się podczas wysyłki towarów statkiem. Mowa oczywiście o określeniach FCL oraz LCL.

FCL stanowi skrót od angielskiego wyrażenia "Full Container Load". Oznacza ono transport całokontenerowy. LCL natomiast oznacza "Less then Container Load", czyli transport z wykorzystaniem określonej części kontenera. Transport FCL wybierany jest podczas przewożenia bardzo dużych ładunków, natomiast LCL wybiera się przy transportowaniu tzw. drobnicy morskiej.

Transport lotniczy - zalety i wady

Transport lotniczy to zdecydowanie najdroższa, a zarazem najszybsza metoda wysyłki. Głównymi zaletami transportu lotniczego jest bardzo krótki czas oczekiwania, duża częstotliwość połączeń oraz możliwość dotarcia do trudno dostępnych miejsc. 

Jeśli chodzi o największe wady tego rozwiązania to zdecydowanie należy zaliczyć do nich wysoki koszt wysyłki, który potrafi nawet kilkukrotnie przewyższać koszt wysyłki drogą morską. Ponadto w przypadku transportu lotniczego obowiązują ograniczenia ładunkowe. Transport lotniczy wiąże się również z koniecznością zorganizowania przejazdu oraz możliwością odwołania lotu ze względu na złe warunki pogodowe.

Transport kolejowy - zalety i wady

Transport kolejowy stanowi doskonałe rozwiązanie w przypadku ciężkich załadunków. Ponadto wysyłka drogą kolejową daje możliwość kompleksowej obsługi od drzwi do drzwi wraz z obsługą celną. Jest to również rozwiązanie nieco szybsze niż transport morski. Do największych wad transportu kolejowego można zaliczyć natomiast braki w infrastrukturze, co wiąże się z ograniczoną liczbą terminali przeładunkowych.

Agencja celna - czym jest i w czym pomoże?

Agencja celna to wyspecjalizowane przedsiębiorstwo, którego zadaniem jest pośredniczenie pomiędzy firmą importującą towary z Chin, a Urzędem Celnym. Głównym zadaniem agencji celnej jest przygotowanie wszystkich niezbędnych formalności. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych