Wtorek 6 czerwca
Dominiki, Norberta, Laurentego
RADOM aktualna pogoda

Jak powstaje wino czerwone?

cir 2021-07-14 07:14:00

Wina mają swoich wielbicieli na całym świecie, jednak to Francja może pochwalić się długą i bogatą tradycją ich wytwarzania. Bogactwo smaków i intensywność barw to często wynik ciężkiej pracy i dziesięcioleci doświadczeń. Jeśli ciekawi Cię proces, w którego wyniku powstaje Twoje ulubione wino, zapraszamy do lektury.

Wina czerwone zajmują wśród win szczególną pozycję, gdyż znane są przede wszystkim za ich niesamowity smak i dużą różnorodność. Świetne na romantyczny wieczór oraz rodzinną kolację, mają bogatą historię i kryją w sobie niesamowite tajniki winiarskiej sztuki. Jak wygląda sam proces ich wytwarzania?

Winogrona

Na samym początku mamy najważniejszy składnik, czyli owoce (w tradycyjnej sztuce winiarskiej będą to przede wszystkim winogrona). Pierwszym krokiem jest odszypułkowanie oraz zgniecenie owoców. Właśnie w taki sposób powstaje potrzebny nam w dalszych procesach moszcz.

Siarkowanie

Do win dodaje się dwutlenek siarki, który zapewnia trunkom dłuższą trwałość, pozbywając się większości bakterii. Ten krok zabezpiecza również wino przed zbytnią oksydacją, więc jest niezwykle ważny. Dodatkowo przy siarkowaniu doświadczony winiarz może zadecydować o dosłodzeniu moszczu i pozostałej zawiesiny, jeśli uzna to za konieczne.

Maceracja

Maceracja jest procesem, który zapewnia winom ich intensywną barwę oraz ubogaca je w niezbędne taniny. To właśnie czas, w którym moszcz ma kontakt ze skórkami winogron umożliwia macerację. Dlatego też wina białe czy różowe będą miały krótszy kontakt ze skórkami, zaś wina czerwone odwrotnie – maceracja trwa zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu dni, choć czas ten uzależniony jest od praktyk konkretnego winiarza. Procesowi temu często towarzyszy również mieszanie, w którym to moszcz gromadzący się na dnie jest wylewany na kożuch, który tworzy się na powierzchni. Równolegle trwa również fermentacja.

Dojrzewanie

Dojrzewanie to etap najdłuższy przy produkcji wina i może potrwać nawet kilka do kilkunastu lat. Wino takie wlewa się do stalowych kadzi bądź drewniany (najczęściej dębowych) beczek, by odstało i ustabilizowało się. W tym czasie trunek nabiera swojego ostatecznego bukietu, wzbogacając się o aromaty z drewna bądź zachowując lżejszy charakter w metalowych kadziach.

Butelkowanie

Ostatni krok to filtracja wina, w której wyniku odcedza się wszelkie zawiesiny i elementy stałe, które brały udział w fermentacji. Po filtracji wino zostaje zabutelkowane i trafia do sklepów, a potem na nasze stoły. W tym momencie możemy już delektować się wybitnym smakiem naszego ulubionego Cabernet Sauvignon czy Malbeca, wiedząc jak wiele pracy, wiedzy i doświadczenia złożyło się na powstanie tych niesamowitych win.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych