Środa 24 kwietnia
Aleksandra, Horacego, Grzegorza
RADOM aktualna pogoda

Gorące i zbyt chłodne mieszkania szkodliwe dla zdrowia. Jak dbać o komfort cieplny?

Artykuł partnera 2020-12-01 16:31:00

Bóle głowy, skurcze mięśni, wywołane odwodnieniem i utratą soli mineralnych, zmęczenie, a nawet udary czy wycieńczenie organizmu. Skutki zbyt długiego przebywania w upalnych warunkach mogą być opłakane. O ile na temperaturę na dworze niewiele możemy poradzić, o tyle warto zadbać o komfort cieplny w swoich wnętrzach. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzą klimatyzatory przenośne, łatwe i szybkie w montażu, niedrogie w zakupie.

Co to jest komfort cieplny?

Komfort cieplny to stan, w którym nasz organizm znajduje się w cieplnej równowadze. W uproszczeniu oznacza to, że nie jest nam ani za ciepło ani za zimno. Latem, gdy temperatury za oknem przekraczają 30°C w środku robi się również gorąco. Nagrzewają się mury budynków, promienie słońca z łatwością przechodzą przez szyby. 

Duński badacz Ole Fanger, badając temat komfortu cieplnego, dowiódł, że równowaga cieplna jest sprawą bardzo indywidualną, zależną m.in. od płci, wieku, sposobu odżywiania czy aktualnej pory roku. Latem temperatury, w których czujemy się dobrze oscylują wokół 24-28°C. Dłuższe przebywanie w wyższych temperaturach może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu.

Zbyt chłodne warunki

Zimą zaś optymalny dla nas zakres temperatur to ok. 18-21 st. C. Przebywanie w mieszkaniu o niższej temperaturze może skutkować przeziębieniem, a także bólami reumatycznymi czy zapaleniem korzonków (włókien nerwowych). W dłuższej perspektywie, niedogrzane mieszkanie to świetne warunki do rozwoju grzybów i pleśni. 

Szkodliwy wpływ zbyt wysokich temperatur

• Pogorszenie jakości snu

• Osłabiona koncentracja, rozdrażnienie

• Przemęczenie

• Bóle głowy

• Wysuszenie śluzówek gardła i nosa

• Sucha skóra

Poważne skutki długotrwałej ekspozycji na wysokie temperatury

• Skurcze mięśni

• Udary

• Wycieńczenie

Jak dbać o komfort cieplny?

Równie istotna dla organizmu jest temperatura panująca wewnątrz budynków - według WHO, nie powinna być spadać poniżej 18 °C, jak również być wyższa niż 21°C. Chroniąc się przed letnim skwarem, warto stosować zarówno doraźne metody, jak również sięgnąć po dedykowane do tego urządzenia. W praktyce polecamy zasłaniać okna roletami, wietrzyć pomieszczenia wieczorem lub w nocy, ograniczać gotowanie i pieczenie, zostawiać uchylone drzwi na klatkę schodową. Jeśli jednak to nie wystarcza, z pomocą przychodzi klimatyzator przenośny.

Klimatyzator przenośny – dlaczego warto?

Klimatyzator przenośny to skuteczny i niedrogi sposób, by w szybkim tempie schłodzić powietrze w pomieszczeniu. Do najważniejszych zalet klimatyzatora przenośnego zaliczamy:

Szybki i bezinwazyjny montaż – klimatyzator przenośny nie wymaga żadnego specjalistycznego montażu. Urządzenie do działania potrzebuje jedynie fragmentu płaskiej podłogi oraz bliskości gniazdka elektrycznego i okna. Ciepłe powietrze odprowadzane jest bowiem z mieszkania za pomocą rury wyrzutowej, którą wyprowadzamy przez okno. Dlatego też w zestawie z urządzeniem otrzymujemy często listwę lub uszczelkę okienną.

Brak trudności administracyjnych – montaż stacjonarnej klimatyzacji wiąże się z uzyskaniem zgody na umieszczenie zewnętrznej jednostki na elewacji budynku. Należy przedstawić odpowiednie szkice projektu, a następnie uzyskać zgodę zarządcy budynku i/lub sąsiadów. W przypadku klimatyzatora przenośnego, urządzenie możemy podłączyć od razu po zakupie, bez żadnych dodatkowych formalności.

Dbałość o komfort termiczny przez cały rok – niektóre klimatyzatory przenośne to urządzenia typu 4w1, łączące w sobie chłodzenie, wentylację, osuszanie i ogrzewanie pomieszczeń. Do wielofunkcyjnych klimatyzatorów mobilnych zaliczamy np. klimatyzator Fersk Vind (więcej o modelu na fersk.pl

Niską cenę – klimatyzatory przenośne kosztują z reguły od 1200 do 3000 złotych. Ceny poszczególnych urządzeń wynikają z ich mocy chłodniczej (przekładającej się na powierzchnię), posiadanych funkcji oraz renomy producenta.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych