Niedziela 19 maja
Iwa, Piotra, Celestyna
RADOM aktualna pogoda

Dieta - ujemny bilans kaloryczny i odpowiedni rozkład makroelementów drogą do sukcesu

Materiał zewnętrzny 2021-08-12 07:39:00

Dieta redukcyjna pomaga w zrzuceniu nadmiaru kilogramów i wypracowaniu szczuplejszej sylwetki. Co należy wiedzieć o jej zasadach? Dlaczego ujemny bilans kaloryczny i prawidłowy rozkład makroelementów okazują się tak ważne w kontekście skutecznego odchudzania?

Ujemny bilans kaloryczny – dlaczego warto o niego zadbać przy odchudzaniu?

Bilans kaloryczny, inaczej bilans energetyczny, jest różnicą między ilością energii dostarczanej organizmowi wraz z jedzeniem a ilością energii zużywanej. Nasze ciało pożytkuje pozyskaną energię na funkcje życiowe (np. oddychanie), aktywność fizyczną, pracę i inne czynności, które wykonujemy na co dzień. O ujemnym bilansie kalorycznym (energetycznym) może być mowa, gdy dostarczamy organizmowi mniej energii, niż wydatkujemy. Takie postępowanie pozwala na redukcję tkanki tłuszczowej i zmniejszenie masy ciała.

W osiągnięciu deficytu kalorycznego, spalaniu tłuszczu czy utracie nadmiernych kilogramów, poza odpowiednim skomponowaniem diety, pomagają preparaty wspomagające odchudzanie. Tego typu środki mogą ograniczać apetyt albo wspierać termogenezę, co sprawia, że organizm spala jeszcze więcej kalorii.

Ujemny bilans energetyczny to podstawa diety redukcyjnej. Ważne, by jeść mniej kalorii, niż się wydatkuje. Poza ilością ważna jest jednak jakość pożywienia oraz dostarczanie sobie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dla skutecznego odchudzania deficyt kalorii w diecie nie powinien być za mały ani zbyt duży. Musi być dostosowany do prowadzonego trybu życia, podejmowanej aktywności fizycznej oraz stanu zdrowia. W wyliczaniu deficytu kalorycznego pomocne okazują się dostępne w sieci darmowe kalkulatory.

Rozkład makroelementów w diecie redukcyjnej

 

Odpowiedni rozkład makroelementów jest istotny dla zdrowia ciała oraz efektywności diety odchudzającej. Ile powinno się spożywać białka, węglowodanów i tłuszczu, by sprzyjało to utracie nadmiernych kilogramów i zachowaniu szczupłej sylwetki? W jaki sposób należy obliczyć ilość i rozkład konkretnych składników diety?

Na każdy kilogram masy ciała powinno spożywać się od 1,5 do 2,2 g białka. Warto, by tłuszcze stanowiły 20% całkowitej liczby spożywanych kalorii. Wyeliminowanie całego tłuszczu z jadłospisu jest błędem dietetycznym. Skuteczne odchudzanie nie polega na całkowitym wykluczaniu tego składnika. Należy odpowiednio dostosować jego ilość w diecie do zamierzonych efektów. Pozostałą liczbę kalorii w codziennym jadłospisie powinny dostarczać z kolei węglowodany.

Co jeść w diecie z ujemnym bilansem kalorycznym?

W przypadku diet z ujemnym bilansem kalorycznym zalecane jest spożywanie produktów o dużej gęstości odżywczej, czyli ryb, chudych mięs, warzyw, owoców, strączków i zdrowych tłuszczów. Dzięki tego typu żywności uda się efektywnie schudnąć bez szkody dla zdrowia czy kondycji włosów i skóry.

Komponując jadłospis, warto uwzględniać w nim węglowodany złożone (np. kasze), sezonowe warzywa i owoce, zdrowe tłuszcze (m.in. oliwę z oliwek) i pełnowartościowe białko (np. pochodzące z ryb czy mięsa). Ponadto codzienną dietę należy dostosować do wyliczonego deficytu kalorycznego. Jadłospis powinien w miarę możliwości odpowiadać indywidualnym preferencjom żywieniowym, aby zdrowe odżywianie nie kojarzyło się z produktami, które kiepsko smakują.

Dieta z ujemnym bilansem kalorycznym musi być dostosowana do potrzeb organizmu i dostarczać składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ciała. W posiłkach powinna znaleźć się odpowiednia ilość białka, tłuszczy i węglowodanów. Pamiętając o tym, by dostarczać ciału mniej kalorii, niż zużywa oraz dbając o prawidłowy rozkład makroelementów, można odchudzać się zdrowo i z długotrwałym efektem.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych