Czwartek 2 luty
Marii, Miłosława, Joanny
RADOM aktualna pogoda

Architekt krajobrazu – na co zwrócić uwagę przy wyborze zawodu

Artykuł sponsorowany 2022-12-02 08:34:00

Architekt krajobrazu zajmuje się projektowaniem wolnych przestrzeni, na terenie których znajdują się lub planowane są tereny zielone. Może to być mały plac zabaw przed domem, zielony dach, park miejski, a nawet duży rezerwat przyrody. Architekt krajobrazu jest w stanie zaprojektować dowolne terytorium, biorąc pod uwagę specyfikę pielęgnacji każdej rośliny, funkcjonalność i estetyczne piękno. Zawód można sklasyfikować jako „człowiek – natura”.

Co robi architekt krajobrazu

• Bada terytorium: budynki, glebę, układ komunikacji itp.;

• Projekt witryny jest opracowywany z inżynierskiego punktu widzenia;

• Planuje lokalizację obiektów, wprowadzenie łączności;

• Opracowuje projekt z punktu widzenia projektowania. Dobiera materiały wykończeniowe, decyduje jakie zioła, kwiaty, drzewa należy sadzić i gdzie je umieścić;

• Przygotowuje szkice i rysunki, przedstawia projekt klientowi i uzgadnia z nim;

• Monitoruje pracę wykonawców.

Co warto wiedzieć

Aby zostać architektem krajobrazu, należy ukończyć szkołę wyższą z tytułem magistra. Praca architekta krajobrazu polega na zwiedzaniu obiektów, tj. praca w terenie Jest to konieczne, aby mieć jasne wyobrażenie o planowanym obszarze (rodzaj gleby, roślinność, rzeźba terenu), przeprowadzić dodatkowe pomiary, inspekcję i ocenę.

Głównym zadaniem architekta krajobrazu jest opracowywanie projektów przy użyciu zautomatyzowanych programów do projektowania, takich jak CAD, wizualizacja i przetwarzanie danych. Ale często podstawowy szkic lub rysunek jest wykonywany bezpośrednio na obiekcie za pomocą ołówka. Konieczne jest spędzanie dużo czasu w napiętej pozycji przy komputerze, a to powoduje duże obciążenie oczu.

Zwykły harmonogram pracy od poniedziałku do piątku, średnio 40 godzin tygodniowo. Ale ponieważ praca jest kreatywna, często spotyka się elastyczne harmonogramy pracy i nierówne obciążenia pracą.

Gdzie możesz znaleźć pracę, jeśli masz wykształcenie?

Oferty pracy dla architektów krajobrazu można znaleźć na portalach poszukujących pracy (takich jak Jooble), drugim sposobem jest otwarcie własnej firmy, wtedy trzeba będzie stworzyć własną stronę i samodzielnie szukać klientów.

Kto nadaje się do zawodu architekta

Zawód architekta jest odpowiedni dla osób, które dobrze myślą przestrzennie, lubią rysować i są znane ze swojej twórczej natury.

Plusy i minusy

Zalety obejmują:

• Ciekawy kreatywny zawód;

• Możliwość zobaczenia rzeczywistych efektów swojej pracy;

• Popyt na rynku pracy;

• Możliwość zastosowania wiedzy zawodowej w życiu codziennym;

• Możliwość ciągłego poszerzania horyzontów, wymiany doświadczeń z zagranicznymi kolegami;

• Wysoki poziom wynagrodzenia.

Minusy:

• Sezonowość prac (w ciepłym sezonie liczba zamówień od architektów krajobrazu jest z reguły o rząd wielkości wyższa);

• Aby znaleźć ciekawe zlecenia, trzeba mieć porządne portfolio z przykładami prac;

• Konieczność podporządkowania kreatywnej wizji projektu wymaganiom i życzeniom klienta.

Czy można zostać projektantem bez wykształcenia?

Niewątpliwie tak.

Każdy przychodzi do zawodu na swój sposób. Ktoś zaczynał w przedszkolu i dał się ponieść emocjom, ktoś pracował w pokrewnym zawodzie, ktoś tylko chodził na kursy, ktoś miał wyższe wykształcenie. Bystre oczy i praktyka są ważne.

Każdą zdobytą wiedzę należy natychmiast zastosować w praktyce – a umiejętność jest ustalona i już wiadomo, gdzie iść dalej. A nawet lepiej – po prostu zacznij działać.

Ile zarabia architekt krajobrazu

Zależy od regionu, firmy, wolumenu i liczby projektów, kosztów usług. Wynagrodzenie architekta krajobrazu na starcie to około 5500 zł w Warszawie i 4000 zł w regionach. Są wakaty z wyższymi zarobkami, ale ilość pracy będzie znaczna. Jeśli chcesz bardzo szybko wspinać się po szczeblach kariery, zwracaj uwagę na takie oferty – będziesz musiał ciężko pracować, ale zdobędziesz cenne doświadczenie, nawiążesz przydatne kontakty, udoskonalisz swoje umiejętności i utworzysz poduszkę finansową.

Im więcej doświadczenia, tym lepsza reputacja i efektywniejszy portfel, tym wyższe zarobki. Wynagrodzenie architekta krajobrazu z 2-3 letnim stażem to już w Warszawie około 7-10 tysięcy zł i 5-6 tysięcy zł w regionach.

Z biegiem czasu możesz umieścić na swojej liście nie tylko projekty prywatne, ale także państwowe, brać udział w konkursach. Dzięki temu będziesz mógł zarobić jeszcze więcej – od 50 000 zł w Warszawie i od 20 000 zł w regionach.

Uwaga: architekci krajobrazu mają sezonowy charakter pracy. W ciepłym sezonie projektów jest znacznie więcej, dlatego wynagrodzenie jest znacznie wyższe. Istnieją dwie główne opcje: albo nauczyć się dodatkowego zawodu (np. jednocześnie zajmować się projektowaniem wnętrz), albo ciężko pracować latem i odpoczywać zimą.

Różnica pomiędzy projektantem krajobrazu a architektem krajobrazu

Za szczególny przypadek architektury krajobrazu uważa się pracę projektanta krajobrazu, który bezpośrednio wykonuje:

• Zielone przestrzenie,

• Urządza stawy,

• Wykłada teren płytkami,

• Buduje tarasy, murki oporowe itp.

Projektant krajobrazu może pracować z tytułem licencjata.

Zawód architekta daje dobre możliwości rozwoju zawodowego. Młody specjalista jest początkowo asystentem architekta i pracuje w zespole doświadczonych fachowców. Po udowodnieniu się na odpowiednim poziomie możesz wkrótce uzyskać pozycję czołowego specjalisty, a po 5-7 latach – zostać głównym architektem.

Jeśli chodzi o zatrudnienie, architekci pracują zarówno w organizacjach publicznych, jak i prywatnych. Miejscem pracy mogą być instytuty badawcze, instytuty projektowe, warsztaty konserwatorskie, instytucje edukacyjne itp.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych